• <
mewo_2022

Międzynarodowa Agencja Energetyczna potwierdza uwolnienie 120 mln baryłek ropy z rezerw

AK

06.04.2022 21:02 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Międzynarodowa Agencja Energetyczna potwierdza uwolnienie 120 mln baryłek ropy z rezerw

Partnerzy portalu

Międzynarodowa Agencja Energetyczna potwierdza uwolnienie 120 mln baryłek ropy z rezerw - GospodarkaMorska.pl

Międzynarodowa Agencja Energetyczna potwierdziła w środę uwolnienie 120 mln baryłek ropy z rezerw, z czego połowę będzie pochodzić z rezerw Stanów Zjednoczonych - podał Reuter. Celem jest ustabilizowanie cen surowca po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Agencja zapowiedziała, że członkowie zgodzili się na uwolnienie z rezerw 120 mln baryłek ropy.

Szef agencji Fatih Birol przekazał na Twitterze, że połowę z uwalnianych rezerw, czyli 60 mln baryłek, zapewnią Stany Zjednoczone ze Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej utrzymywanych przez amerykański departament energii. Birol poinformował, że wkrótce będzie podanych więcej szczegółów dotyczących wkładów poszczególnych krajów.

Pod koniec marca amerykański prezydent Joe Biden ogłosił plan "historycznego uwolnienia" rezerw strategicznych ropy. Zgodnie z przedstawionym przez niego planem przez najbliższe sześć miesięcy będzie uwalnianych po milionie baryłek ropy dziennie. Będzie to największe tego typu działanie w historii.

Awaryjne rezerwy członków Agencji sięgają 1,5 mld baryłek ropy.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna jest organizacją powołaną w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w celu wdrożenia międzynarodowego programu energetycznego. Głównymi zadaniami MAE są: utrzymanie i poprawa systemów reagowania na wypadek przerw w dostawach ropy naftowej, promocja racjonalnej polityki energetycznej w kontekście globalnym poprzez współpracę z krajami niebędącymi członkami MAE, przemysłem i organizacjami międzynarodowymi, promocja współpracy międzynarodowej w zakresie technologii energetycznych, pomoc w integracji polityk energetycznych i ochrony środowiska.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.