• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Zobacz unikatowy album i ilustracje legendarnej Błyskawicy

gm

13.09.2022 11:05 Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Zobacz unikatowy album i ilustracje legendarnej Błyskawicy

Partnerzy portalu

Zobacz unikatowy album i ilustracje legendarnej Błyskawicy - GospodarkaMorska.pl
Fot. MMW

26 września o godz. 12.00 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się promocja albumu fotograficznego poświęconego losom legendarnej „Błyskawicy”. Wydarzenie połączono z otwarciem wystawy prac Oli Komudy. To pierwszy album poświęcony ORP Błyskawica. Na blisko dwustu zdjęciach autorzy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przedstawili historię legendarnego, polskiego niszczyciela – od budowy, przez bohaterską służbę w czasie ostatniej wojny światowej, aż po współczesność. 

Z okazji 85-lecia „Błyskawicy” zespół Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni –  dr Marcin Kłodziński, Wirginia Węglińska, Aleksander Gosk i Tomasz Miegoń – przygotował pierwszy polsko-angielski album opowiadający dzieje legendarnego okrętu za pomocą unikatowych fotografii. Zaprezentowano w nim zbiory Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, a także wielu polskich i zagranicznych instytucji kultury oraz kolekcje osób prywatnych. 

Na blisko dwustu stronach, przeplatanych rysunkami artystki Oli Komudy, opowiedziano dzieje okrętu już od chwili jego budowy. Czytelnik będzie mógł zobaczyć m.in. polskich i angielskich stoczniowców siedzących na śrubie „Błyskawicy” czy też dyskretny uśmiech hrabiny Cecylii Raczyńskiej, matki chrzestnej niszczyciela, na chwilę przed momentem wodowania w październiku 1936 r. Dla wielu osób szczególnie interesujące będą fotografie ukazujące trudy służby w czasie II wojny światowej. Znajdują się wśród nich także unikatowe wizerunki najmniejszego członka załogi – małpki Betty. Nie mniej ciekawe są także zdjęcia z powojennego okresu. Uwieczniono na nich zarówno skomplikowane losy okrętu i jego załogi, jak i marynarską codzienność w okresie tzw. Polski Ludowej. 

Publikacja ukaże się przy wsparciu Biura Niepodległa, Totalizatora Sportowego oraz Fundacji „O Dach dla Historii Marynarki Wojennej RP”.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.