• <
gryfia_70lat

Porty w Niemczech i Belgii łączą siły w zakresie projektów wodorowych

13.09.2022 11:56
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Porty w Niemczech i Belgii łączą siły w zakresie projektów wodorowych

Partnerzy portalu

Porty w Niemczech i Belgii łączą siły w zakresie projektów wodorowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Arminius, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

Przedstawiciele największego na świecie portu śródlądowego – duisport w Niemczech – oraz belgijskiego portu Antwerpia-Brugia nawiązali długoterminowe partnerstwo. Współpraca będzie dotyczyła transformacji energetycznej oraz infrastruktury morskiej i lądowej. Oba porty dążą do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 toku. 

Prezes duisport Markus Bangen oraz Jacques Vandermeiren, prezes Portu Antwerpia-Bruges, w ramach podpisanej umowy przypieczętowali daleko idące partnerstwo w obecności flamandzkiego premiera Jana Jambona.

Porty będą realizować wspólne projekty w zakresie transformacji energetycznej, połączeń kolejowych i lądowych oraz infrastruktury portowej. Te trzy obszary mają duże znaczenie dla zaopatrzenia i stabilizacji łańcuchów dostaw między Niemcami i Belgią oraz w obrębie Europy.

Nie od dziś wiadomo, że w gospodarce morskiej jedną z kluczowych ról będą odgrywać nośniki wodorowe. Porty chcą się skupić na rozwoju tego obszaru, w szczególności w zakresie importu, magazynowania i dystrybucji zielonego wodoru. Celem jest zbudowanie międzynarodowego łańcucha dostaw wodoru, w którym oba porty staną się centralnymi hubami wodorowymi dla Europy.

Rozbudowa sieci lądowej, wspieranie zrównoważonych multimodalnych połączeń transportowych oraz stałe przechodzenie na przyjazne dla środowiska środki transportu mają istotne znaczenie dla realizacji transformacji energetycznej. W tym celu dla portów kluczowy będzie rozwój infrastruktury kolejowej. 

- Opracowanie solidnego multimodalnego systemu dostaw będzie miało fundamentalne znaczenie dla wprowadzenia zmian. I cieszymy się, że duisport i Port Antwerpia-Brugia łączą siły w tym celu - powiedział Jacques Vandermeiren, dyrektor generalny Portu Antwerpia-Brugia. 

Podobne umowy zostały już zawarte z portami w Rotterdamie i Amsterdamie w maju i czerwcu 2022 roku. Port Amsterdam i duisport nawiązały współpracę też w zakresie rozwoju gospodarki wodorowej. Port w Amsterdamie jest częścią konsorcjum H2A, którego celem jest import miliona ton zielonego wodoru do portu w Amsterdamie. 

Źródło: Port of Antwerp-Bruges

Partnerzy portalu

waltoria_390x100_2022
port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.