• <

Fundacja Orlen zwiększa do 10 mln zł pomoc dla szpitali walczących z epidemią

Strona główna Prawo, polityka Fundacja Orlen zwiększa do 10 mln zł pomoc dla szpitali walczących z epidemią
Fundacja Orlen zwiększa do 10 mln zł pomoc dla szpitali walczących z epidemią - GospodarkaMorska.pl

ew

26.03.2020 Źródło: PAP

Fundacja Orlen zwiększyła do 10 mln zł pomoc dla szpitali walczących z epidemią koronawirusa. Pieniądze zostaną przeznaczone na bieżące potrzeby placówek, głównie na zakup sprzętu medycznego oraz środków ochrony indywidualnej - poinformował w czwartek płocki koncern.

PKN Orlen podkreślił, że zwiększenie finansowego wsparcia dla szpitali przyspieszy diagnozowanie oraz leczenie zakażonych osób, a także zwiększy bezpieczeństwo lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.

"Zaangażowanie społeczne, a w szczególności realizacja inicjatyw prozdrowotnych to jeden z priorytetów naszej aktywności dobroczynnej. Fundacja Orlen podejmuje konkretne działania, dzięki którym placówki medyczne w całym kraju od lat mogą realizować inwestycje pozwalające nieść pomoc pacjentom" - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w czwartkowym komunikacie spółki.

Jak zaznaczył szef płockiego koncernu, "działania Fundacji Orlen wpisują się w apel premiera Mateusza Morawieckiego o solidarność z tymi, którzy są w potrzebie". "Dziś jest to przede wszystkim służba zdrowia i jej pracownicy, którzy z ogromnym poświęceniem wykonują swoje obowiązki. Wspieramy ich wysiłki i zaangażowanie w ratowanie życia i zdrowia Polaków, przekazując darowizny w łącznej kwocie 10 mln zł na zakup sprzętu medycznego oraz środków ochrony indywidualnej, niezbędnych w walce z koronawirusem" – dodał Obajtek.

PKN Orlen przypomniał, że jego korporacyjna Fundacja Orlen przeznaczyła już w tym tygodniu 6 mln zł dla 11 szpitali w całej Polsce, które walczą z koronawirusem.

W środę spółka informowała, że dofinansowanie otrzymają placówki w Augustowie, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Ciechanowie, Gorzowie Wielkopolskim, Grudziądzu, Kozienicach, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i w Świeciu. Jak podawał płocki koncern, otrzymane darowizny szpitale wykorzystają m.in. na poszerzenie bazy laboratoryjnej, zakup karetek, sprzętu medycznego, a także środków ochrony indywidualnej, np. kombinezonów ochronnych, gogli, przyłbic, maseczek i rękawiczek chirurgicznych oraz środków dezynfekcyjnych.

W czwartek PKN Orlen zapowiedział, że "kolejne 4 mln zł także trafią do placówek medycznych walczących z koronawirusem". "Trwają finalne ustalenia, które szpitale i na jakie potrzeby otrzymają wsparcie" - zaznaczyła spółka. Jak oceniła, wsparcie finansowe dla szpitali "przyspieszy diagnozowanie oraz leczenie zakażonych osób, a także zwiększy bezpieczeństwo lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych".

PKN Orlen podkreślił, że ochrona i promocja zdrowia to jeden z głównych celów statutowych Fundacji Orlen. "Od początku swojego istnienia Fundacja otacza szczególną troską placówki medyczne, wspiera projekty dotyczące profilaktyki zdrowotnej oraz pomaga ciężko chorym osobom indywidualnym" - dodał płocki koncern. Wspomniał zarazem, iż w pierwszym kwartale tego roku Fundacja Orlen przekazała placówkom medycznym już blisko 400 tys. zł.

Według PKN Orlen ponad 90 tys. zł na zakup spirometrów otrzymał Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, z którym spółka realizuje program prozdrowotny dla mieszkańców Płocka, gdzie znajduje się jej zakład główny, a także dla mieszkańców sąsiednich powiatów. Koncern dodał, że pomoc trafiła również m.in. do Instytutu "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi na wsparcie diagnostyki kobiet ciężarnych oraz na utworzenie Pododdziału Udarowego w ramach Oddziału Neurologii Tomaszowskiego Centrum Zdrowia.

Jak wyliczył PKN Orlen, w 2019 r. wsparcie Fundacji Orlen na ochronę i promocję zdrowia wyniosło blisko 5 mln zł - pieniądze otrzymało m.in. Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie na zakup specjalistycznego echokardiogramu; środki finansowe trafiły także do małych pacjentów Kliniki Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka.

Spółka przypomniała, że Fundacja Orlen angażuje się również w projekty edukacyjne. Jako przykład podała, zorganizowane w 2019 r. w Płocku dwukrotnie „Miasteczko Zdrowia”, gdzie z bezpłatnych badań skorzystało blisko 10 tys. osób - mieszkańcy miasta mogli m.in. zmierzyć poziom cukru, wykonać EKG i skonsultować się z onkologami. Koncern dodał, iż Fundacja Orlen dofinansowała również 15. edycję "Biegu po Nowe Życie", który jest społeczną inicjatywą wsparcia transplantologii, organizowaną przez Fundację Pasjonaci Życia.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020
 Ropa brent 45,25 $ baryłka  -0,20% 17:36
 Cyna 17960,00 $ tona 0,39% 5 sie
 Cynk 2370,00 $ tona 2,86% 5 sie
 Aluminium 1739,00 $ tona 1,76% 5 sie
 Pallad 2250,85 $ uncja  0,90% 17:36
 Platyna 996,65 $ uncja  0,32% 17:36
 Srebro 28,10 $ uncja  3,77% 17:36
 Złoto 2054,20 $ uncja  0,69% 17:36

Dziękujemy za wysłane grafiki.