• <
plus

Dane kontaktowe

  • Adres: 81-345 Gdynia, al.Jana Pawła II 5
  • Telefon: 58 620 90 39
  • Fax: 58 620 91 11
  • E-mail: cwm@zhp.pl

Udostępnij

Wychowania Morskiego ZHP im. hm Witolda Bublewskiego

Centrum Wychowania Morskiego ZHP to centralna jednostka Związku służąca kształceniu harcerskich kadr wodnych.

CWM jest m.in. armatorem jachtu flagowego ZHP s/y \"Zawisza Czarny\" (integralną częścią CWM jest Zespół Armatorski \"Zawisza Czarny\"), a także innych jednostek morskich, z keczem s/y \"Zjawa IV\" na czele. Na pozostałą flotę CWM składa się: s/y \"Polski Len\" (Opal III), s/y \"Batalion Wigry\" i s/y \"Batalion Zośka\" (Conrad C28), s/y \"Chwostek\" (Conrad C24 R Dufour) oraz trzy jachty typu Nefryt.

Zaplecze CWM-u stanowi hangar wraz ze szkutnią oraz 40 miejsc noclegowych dla załóg.

Do zadań CWM należy m.in.:
- wspieranie drużynowych harcerskich i kadr drużyn wodnych;
- rozwijanie morskiej turystyki żeglarskiej;
- organizacja podstawowych szkoleń specjalistycznych i warsztatów morskich;
- organizacja zaawansowanych szkoleń i staży specjalistycznych dla kadr morskich;
- tworzenie warunków i zaplecza dla działań z zakresu wychowania morskiego;
- promocja wizerunku i historii ruchu wodnego.

Oferta

Rejsy na jachtach CWM:
1. Udział w rejsach - http://www.cwm.zhp.pl/chcesz-wyplynac.html
2. Czarter jachtów - http://www.cwm.zhp.pl/dla-organizatorow-rejsow-i-szkolen.html

Noclegi w hostelu
Dom Harcerza i Żeglarza - http://www.cwm.zhp.pl/hostel.html

Nasze jachty:

s/y Zawisza Czarny
Kontynuuje tradycję pierwszego „Zawiszy\". Przebudowany w 1960/61 r. z rybackiego lugotrawlera „Cietrzew\". Zdjęto z niego nadbudówki, dodano stępkę balastową, ustawiono maszty, urządzono wnętrza mieszkalne. Ze starego „Zawiszy\" przeniesiono drewniany galion, który zdobi dziób dzisiejszego jachtu. Banderę podniesiono na „Zawiszy II\" 15 lipca 1961 r., a pierwszym kapitanem został delegowany z Marynarki Wojennej kmdr Bolesław Romanowski.

Kolejny remont przeszedł „Zawisza Czarny\" w roku 1967. Statek został wtedy przebudowany i przedłużony. W 1990 r. opłynął dookoła kulę ziemską. Kilkakrotnie opłynął przylądek Horn. Brał udział w regatach z okazji 200-lecia Stanów Zjednoczonych, był gościem na Światowym Jamboree Skautowym w Chile i w Wielkiej Brytanii, uczestniczył w wielu innych skautowych przedsięwzięciach, jak choćby Rejsy Pokoju z międzynarodową załogą, z młodzieżą państw ogarniętych konfliktami zbrojnymi na Bliskim Wschodzie.

Imię statku nie zostało wybrane przypadkowo. Nasz reprezentacyjny jacht - nosząc imię Zawiszy Czarnego - polskiego rycerza, bohatera bitwy pod Grunwaldem, który słynął z odwagi i dotrzymywania słowa i jest również w obecnych czasach wzorem cnót rycerskich - dowiódł, że jest godny nosić to imię. W roku 1984, w czasie regat atlantyckich, „Zawisza Czarny\" wsławił się przeprowadzeniem brawurowej akcji ratowniczej w bardzo trudnych warunkach pogodowych w rejonie Bermudów, ratując część załogi żaglowca „Marques\", który zatonął tam w niespodziewanym i niezwykle gwałtownym szkwale. Załoga „Zawiszy\" wykazała się odwagą i odpowiedzialnością, ponieważ po uratowaniu rozbitków jacht pozostał w rejonie wypadku, poszukując kolejnych ofiar, pomimo silnego wiatru i wysokiego stanu morza. Na Bermudach po udanej akcji ratunkowej witano ich jak bohaterów.

s/y Zjawa IV
ZJAWA IV jest czwartym z kolei jachtem o tej nazwie. „Zjawy” I, II i III to kolejne jednostki, na których w dwudziestoleciu międzywojennym realizował swoje marzenia o opłynięciu świata Władysław Wagner. Obecny jacht zbudowany został jako jednostka ratownicza w Szwecji w 1949 r. i jako „Szkwał”, wraz z bliźniaczym „Sztormem” wszedł do służby ratowniczej pod polską banderą. Po ukończeniu służby został przekazany ZHP i w 1983 roku został przebudowany na jacht „Zjawa IV”. Jest jachtem bardzo mocnym i dzielnym – opłynął Przylądek Horn, był na Antarktydzie, odbył rejsy wokół Ameryki Północnej i Południowej, Grenlandii, Spitsbergenu i Kanady – pierwszy raz w historii żeglarstwa do Ziemi Baffina, Zatoki Hudsona, aż po Churchill.

s/y Batalion Wigry POL 1463 / s/y Batalion Zośka POL 1461
Typ CONRAD 28
dł. całkowita: 825cm, liczba załogi: 6 osób
szerokosć max: 293 cm; wypornosć: 2750kg
zanurzenie: 150cm; balast: 900kg
typ ożaglowania: slup bermudzki
powierzchnia ożaglowania podstawowego: 30,62m kw.
wysokosć w kabinie: ok.176cm
typ silnika: przyczepny
konstrukcja: laminat

Czarter jachtów: s/y Batalion Wigry i s/y Batalion Zośka
Tu znajdziesz informacje warunkach i terminach czarteru \"Batalionów ...\" - http://www.cwm.zhp.pl/batalion-a.html

Zdjęcia

Opis dodatkowy

uprawnienia żeglarskie, rejsy szkoleniowe, żeglarstwo, czarter jachtów, zawisza czarny, batalion wigry, zjawa, batalion zośka, rejsy żeglarskie, centrum wychowania morskiego, związek harcerstwa polskiego

Dziękujemy za wysłane grafiki.