• <

Ogromne wsparcie finansowe jednej z grup rybackich od Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Strona główna Rybołówstwo, ekologia Ogromne wsparcie finansowe jednej z grup rybackich od Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Ogromne wsparcie finansowe jednej z grup rybackich od Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - GospodarkaMorska.pl

mb

14.01.2020 Źródło: PAP

Rybacka Lokalna Grupa Działania "Opolszczyzna" otrzymała półtora miliona złotych z rezerwy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie projektów związanych z szeroko rozumianą akwakulturą.

We wtorek w Gospodarstwie Rybackim w Niemodlinie podpisano aneks zwiększający budżet Rybackiej Lokalnej Grupie Działania "Opolszczyzna". Dodatkowe 1,5 mln złotych pochodzi z rezerwy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Środki będą mogły być wykorzystane przez gospodarstwa rybackie i instytucje na realizację projektów związanych nie tylko z bezpośrednią produkcją ryb.

Jakub Roszuk, prezes RLGD zwrócił uwagę, że oprócz inwestycji w produkcję, równie ważna staje się promocja spożycia gatunków ryb hodowanych w regionie.

"Dziś musimy jeszcze bardziej zadbać o promocję karpia, tym bardziej, że hipermarkety wycofały się z jego sprzedaży. Chcemy, aby karp był przetworzony i w ten sposób sprzedawany. Nasze hasło, to "karp nie tyko od święta". Obecnie mamy kilkanaście miejsc w województwie, gdzie przez cały rok można kupić karpia. Dołącza się wiele restauracji, które chcą sprzedawać tę rybę" – powiedział Roszuk.

Jak zaznaczają przedstawiciele RLGD, w ramach dotychczasowego wsparcia rozpoczęto także realizację m.in. takich projektów jak zagospodarowanie przestrzeni Zamku Niemodlin i wyposażenie w infrastrukturę promującą dziedzictwo kulturowe na obszarach rybackich, a gmina Turawa zaplanowała zagospodarowanie terenu wokół Jeziora Średniego. Z kolei gmina Pokój z pozyskanych środków będzie kontynuować odnowę zabytkowego parku.

"Zamek historycznie był związany z gospodarstwem rybackim. Teraz są to dwie odrębne instytucje, ale dziś ściśle ze sobą współpracujemy. Przygotowaliśmy ścieżkę, która pozwala nie tylko zwiedzić zamek, ale także przejść na część gospodarstwa, gdzie znajdują się stawy i można kupić ryby. Nadal będziemy upiększać z tych pieniędzy park, ale również przygotowaliśmy ofertę rekreacyjną dla turystów i naszych mieszkańców" - wyjaśnia Joanna Kardasińska, prezes Fundacji na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin.

Dyrektor Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych Marek Adamus podkreślił, że głównym celem przyświecającym przekazywaniu pieniędzy za pośrednictwem RLGD pozostaje wsparcie zarówno dla hodowców, jak i przetwórców ryb, którzy poszukują środków na zakup środków transportu do rozwożenia ryb, zatrudnienia pracowników czy budowy i wyposażenia przetwórni.

Do tej pory RLGD "Opolszczyzna" przeprowadziła 51 naborów na łączną kwotę ponad 21,6 milionów złotych.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 54,84 $ baryłka  0,00% 22:58
 Cyna 21298,00 $ tona -0,56% 14 sty
 Cynk 2716,00 $ tona -1,27% 14 sty
 Aluminium 2010,00 $ tona 0,05% 14 sty
 Pallad 2391,00 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 1078,70 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 24,82 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1827,85 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.