• <

Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje ws. płac minimalnych w całej UE

Strona główna Prawo, polityka Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje ws. płac minimalnych w całej UE
Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje ws. płac minimalnych w całej UE - GospodarkaMorska.pl

ew

15.01.2020 Źródło: PAP

Komisja Europejska rozpoczęła we wtorek konsultacje w sprawie "sprawiedliwych płac minimalnych" dla pracowników w całej UE. Nie chodzi jednak o wprowadzenie równego wynagrodzenia podstawowego we wszystkich państwach członkowskich.

"W nadchodzących latach zmianie ulegnie życie zawodowe milionów Europejczyków. Musimy podjąć działania, aby pozwolić na pozytywny rozwój siły roboczej w przyszłości. (...) Musimy nadal dążyć do zapewnienia najwyższych norm na rynkach pracy, aby wszyscy Europejczycy mogli żyć godnie i realizować swoje ambicje" - oświadczył po posiedzeniu Komisji Europejskiej w Strasburgu komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit.

Komisja zwróciła się do wszystkich państw, regionów i partnerów UE o przedstawienie swoich opinii dotyczących kierunku działań oraz jej planów odnośnie do realizacji celów europejskiego filaru praw socjalnych. Obejmuje on 20 zasad i praw mających znaczenie dla funkcjonowania rynków pracy oraz systemów opieki społecznej w Europie.

Na razie KE przedstawiła komunikat, który zbiera różne idee dotyczące "silnej Europy socjalnej". Na podstawie konsultacji w przyszłym roku przedstawiony zostać ma plan działania, który będą zatwierdzać przywódcy unijni.

Przewidziane przez KE inicjatywy mają obejmować m.in. "sprawiedliwe płace minimalne dla pracowników w UE", europejską strategię na rzecz równouprawnienia płci i wiążące środki w zakresie przejrzystości płac.

Komisja podkreśla, że liczba osób zatrudnionych w UE jest dzisiaj rekordowo wysoka, jednak wielu pracowników z trudnością wiąże koniec z końcem. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiadała jeszcze w zeszłym roku, że chce, by każdy pracownik w Unii otrzymywał sprawiedliwą płacę minimalną, która powinna umożliwić mu godne życie niezależnie od miejsca zatrudnienia.

"Nie będzie jednej płacy minimalnej o jednakowej wysokości, która byłaby odpowiednia dla każdego. Każda potencjalna propozycja będzie odzwierciedlała krajowe uwarunkowania, układy zbiorowe lub przepisy prawne" - zastrzegła KE.

W szeregu państw członkowskich, w tym w Polsce, istnieją już systemy gwarantujące płacę minimalną, jednak są kraje członkowskie, w których ich nie ma. Pomysły dotyczące ustalania płac minimalnych pojawiały się już wcześniej. Zakładały one m.in. indeksowanie wynagrodzeń do stopnia rozwoju gospodarczego w danym regionie czy dostosowanie ich do średnich zarobków w danej branży
Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 54,84 $ baryłka  0,00% 22:58
 Cyna 21298,00 $ tona -0,56% 14 sty
 Cynk 2716,00 $ tona -1,27% 14 sty
 Aluminium 2010,00 $ tona 0,05% 14 sty
 Pallad 2391,00 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 1078,70 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 24,82 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1827,85 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.