• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Na Morzu Czarnym rozpoczynają się manewry Sea Shield 24

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Na Morzu Czarnym rozpoczynają się manewry Sea Shield 24

Partnerzy portalu

MW Rumunii

Międzynarodowe ćwiczenia Sea Shield 24, których gospodarzem jest Rumunia, rozpoczynają się w poniedziałek w Konstancy nad Morzem Czarnym. W manewrach, które potrwają do 21 kwietnia, uczestniczą także żołnierze z 12 innych krajów, w tym z Polski.

Według informacji ministerstwa obrony w Bukareszcie w ćwiczeniach weźmie udział ponad 2200 żołnierzy oraz 135 jednostek sprzętu, w tym 27 okrętów morskich i rzecznych, 17 samolotów, 91 pojazdów i łodzi. Manewry będą prowadzone na Morzu Czarnym, na Dunaju i w delcie tej rzeki.

Oprócz Rumunii, która jest organizatorem tych dorocznych manewrów, bierze w nich udział 12 krajów sojuszniczych i partnerskich – Bułgaria, Francja, Grecja, Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Polska, Portugalia, Turcja, USA, Mołdawia i Gruzja.

Sea Shield 24 mają służyć przećwiczeniu działań takich jak: zwalczanie nielegalnych operacji na morzu i rzekach, kontrola morska i rzeczna, akcje poszukiwawczo-ratunkowe na morzu, pomoc okrętowi w niebezpieczeństwie i zabezpieczenie infrastruktury krytycznej.

Jak zaznacza resort obrony, Sea Shield to największe międzynarodowe ćwiczenia organizowane przez rumuńską marynarkę wojenną. Pierwsza edycja miała miejsce w 2015 r.

Z Bukaresztu Justyna Prus

just/ akl/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.