Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował w poniedziałek, że Ukraina odzyskała kontrolę nad kilkoma gazowo-naftowymi platformami wiertniczymi na Morzu Czarnym u wybrzeży okupowanego przez Rosję Krymu. Platformy nazywane są "wieżami Bojki", od nazwiska byłego ministra gospodarki Ukrainy Jurija Bojki ze zdelegalizowanej już prorosyjskiej partii.
HUR podał w komunikacie na Telegramie, że pododdziały wywiadu wojskowego w wyniku "unikalnej operacji" przejęły kontrolę nad platformami, zagarniętymi przez Rosję w 2015 roku.
Rosja od początku inwazji na Ukrainę na pełną skalę używała tych platform w celach wojskowych, w szczególności jako lądowisk dla śmigłowców i miejsc lokalizacji radarów - podał HUR. (https://t.me/DIUkraine/2834). (PAP)
awl/ ap/
Fot. Depositphotos
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty