• <

Wyjątkowe znalezisko nad Bałtykiem. Spacerowicz znalazł rosyjski sonar

07.02.2024 11:30 Źródło: MW Litwy
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Wyjątkowe znalezisko nad Bałtykiem. Spacerowicz znalazł rosyjski sonar

Partnerzy portalu

Fot. MW Litwy

Na litewskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego dokonano 3 lutego zaskakującego odkrycia. Odnaleziono sonar hydroakustyczny produkcji rosyjskiej. Znalazca natychmiast poinformował o swoim odkryciu armię.

O odkryciu wyrzuconego na brzeg Mierzei Kurońskiej sprzętu natychmiast poinformowano specjalistów z Sił Morskich Litwy, którzy przejęli znalezisko i dokonali jego identyfikacji. Sonar posiadał rosyjskie napisy. Po dokonanych oględzinach służby prasowe litewskiej armii poinformowały, że jest to sonar hydroakustyczny typu rosyjskiego. Jest on przeznaczony do zbierania informacji wywiadowczych, wykrywania okrętów podwodnych i określania ich pozycji za pomocą czujników hydroakustycznych. Taki sonar rejestruje ruch i przepływ dużych obiektów podwodnych, szczególnie okrętów, znajdujących się w jego pobliżu. Tego typu sprzęt jest ważny w zakresie śledzenia aktywności sił morskich innych państw.

Podobne rosyjskie sonary hydroakustyczne wykrywano już wcześniej, ostatnim razem choćby 2021 roku. Znajdywano je w Morzu Bałtyckim u wybrzeży Litwy i na Oceanie Atlantyckim w pobliżu południowych wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii. W momencie wykrycia sonar hydroakustyczny nie był już sprawny. Wysłane na miejsce służby usunęły znalezisko, które znajduje się obecnie w magazynie należącym do litewskiej marynarki wojennej.

Służby prasowe Sił Morskich Litwy przekazały prośbę do obywateli państwa oraz przyjezdnych turystów o czujność i natychmiastowe informowanie o podobnych znaleziskach w morzu lub wyrzuconych na brzeg. Nie wolno ich dotykać, za to należy natychmiast je zgłosić do służb zajmujących się dozorem wybrzeża. Podano w tym celu kontakt telefoniczny pod numerem (litewskim) 8 46 314 833.

Do zadań marynarki wojennej Litwy należy monitoring i kontrola wód terytorialnych państwa i Strefy Ekonomicznej Republiki Litewskiej. Śledzą środowisko podwodne i zapewniają o posiadaniu odpowiednich zdolności i kompetencji w zakresie rozpoznania środowiska podwodnego i dna, a także gotowści do reagowania na różne zdarzenia. Litwa, podobnie jak Łotwa i Estonia, obawiają się o swoje bezpieczeństwo z powodu rosyjskiej aktywności w regionie po wybuchu wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku. Wszystkie te kraje mają dość liczną mniejszość rosyjską i podobnie jak w przypadku Ukrainy istnieje obawa, że władze Rosji będą chciały wkroczyć na ich terytorium celem jej "obrony". Z tego powodu państwa NATO angażują się w ochronę państw nadbałtyckich zarówno na lądzie, jak i morzu. Jednocześnie tamtejsze rządy również inwestują w modernizację sił zbrojnych, w tym i morskich, a także z sobą współpracują. Kluczowy komponent ich marynarek wojennych stanowią okręty przeciwminowe, co wynika z zagrożenia dla infrastruktury krytycznej na morzu, jak i obecności licznych obiektów niebezpiecznych, szczególnie min morskich z czasów II wojny światowej.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.