• <

Niebezpieczny pożar platformy wiertniczej. Interweniowała straż pożarna

09.03.2023 11:03 Źródło: Mobile Fire Rescue
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Niebezpieczny pożar platformy wiertniczej. Interweniowała straż pożarna

Partnerzy portalu

Mobile Fire Rescue

Na złomowisku w Mobile, w stanie Alabama, doszło 8 marca do zaprószenia ognia na półzanurzalnej platformie wiertniczej, która była w trakcie rozbiórki. Przez ponad trzy godziny kilka ekip strażackich walczyło z z trudno dostępnym pożarem.

Praca związana z rozbiórką platform wiertniczych i statków należy do najniebezpieczniejszych na świecie, niemniej z racji na wysokie zarobki nie brakuje chętnych do niej. Zdaniem przedstawicieli straży pożarnej w Mobile został spowodowany przez wysoką temperaturę wywołanej przez sprzęt użyty podczas prac rozbiórkowych. Ekipa tnąca metalowe elementy zauważyła, że iskry doprowadziły do zapalenia się resztek paliwa i oleju znajdującego się na pokładzie. Natychmiast wywołało to pożar. Lokalni strażacy przybyli na miejsce zdarzenia około godziny 13.45, ale wysokość poziomu pokładu platformy skomplikowała przeprowadzenie akcji. Aby opanować pożar przed eskalacją stocznia zaoferowała strażakom użycie swojego dźwigu do podniesienia sprzętu pożarowego na szczyt platformy, umożliwiając rozpoczęcie akcji. Straż pożarna chciała szybko ugasić pożar, ponieważ platforma nadal zawiera olej napędowy, płyn hydrauliczny i inne potencjalnie niebezpieczne substancje.

W sumie do akcji zaangażowano 55 strażaków, pięć samochodów pożarniczych i dwie łodzie strażackie. Pożar został ugaszony do godziny 16:30.

W trakcie całego zdarzenia nikt nie został ranny, ani też nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia, który mógłby zagrozić infrastrukturze cywilnej oraz środowisku. Dla władz oraz zajmującej się rozbiórką firmy recyklingowej Alabama Shipyard oznacza to jednak zwiększenie uwagi względem zachowania właściwych procedur bezpieczeństwa, jak choćby kontrola ognia i zabezpieczenie łatwopalnych substancji i obiektów, które ryzykują pożarem. To szczególnie dotyczy plam olejowych, często obecnych na metalowych pozostałościach.

Mobile Fire Rescue
Mobile Fire Rescue

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.