• <

Wynik wyszukiwania - "Mobile" - Wiadomości

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

"Morskie kły" w Rumunii. Morska Jednostka Rakietowa na ćwiczeniu "Sea Shield 24"

Z udziałem 12 państw NATO i partnerskich rozpoczęły się największe, cykliczne ćwiczenia morskie w Rumunii pk. "Sea Shield". W przedsięwzięciu ponownie bierze udział lądowy komponent polskiej Marynarki Wojennej w postaci modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic.
12.04.2024

Prężenie muskułów na Pacyfiku. Partnerskie ćwiczenia na morzu demonstracją przeciwko chińskiej ekspansji

Trwające napięcie na Oceanie Spokojnym w związku z ćwiczeniami sił morskich Australii, Filipin, Japonii i USA staje się kolejnym elementem międzynarodowej rywalizacji w tej domenie morskiej. Chiny uznają obecność okrętów na obszarze spornym za prowokacje, gdy z kolei państwa partnerskie podkreślają, że przestrzegają prawa do swobody żeglugi i przelotów oraz poszanowania praw morskich na mocy prawa międzynarodowego, odzwierciedlonej w Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (UNCLOS).
08.04.2024

Chiny twierdzą, że manewry na Morzu Południowochińskim z udziałem USA to prowokacja

W odpowiedzi na wspólne ćwiczenia wojskowe Filipin, Stanów Zjednoczonych, Australii i Japonii na Morzu Południowochińskim Chiny przeprowadziły patrole morskie i powietrzne. Państwowe media chińskie określiły manewry jako prowokację.
08.04.2024

Hanwha Ocean z ofertą wykupienia Austal

Australijski koncern poinformował, że otrzymał niewiążącą, wstępną ofertę od Hanwha Ocean, której celem byłoby zakupienie akcji spółki. W grę wchodzi dalsza ekspansja południowkoreańskiego giganta, któremu na drodze może stanąć interes narodowy Australii oraz bezpieczeństwo tamtejszej branży stoczniowej.
02.04.2024

Austal dostarcza do US Navy okręt klasy LCS, przyszły USS Kingsville. Firma zbliża się do końca budowy kłopotliwej serii

W stoczni w Mobile amerykański oddział Austal dostarczył zamawiającemu okręt obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS), przyszły USS Kingsville (LCS 36). To 18, przedostatnia jednostka kontrowersyjnego typu Independence, który zdaniem wielu specjalistów jest wielkim niewypałem koncepcji szybkich okrętów przeznaczonych do działań przybrzeżnych.
11.03.2024

Zmodernizowany w Polsce statek pierwszym rorowcem z stałymi żaglami ssącymi

Firma Bound4blue pomyślnie zainstalowała trzy 22-metrowe żagle (określane też żaglopłatami) eSAILs na statku ro-ro Ville de Bordeaux, należącego do francuskiego armatora Louis Dreyfus Armateurs. To pierwsza w historii instalacja stałego żagla ssącego na rorowcu u czołowego europejskiego armatora. W tym celu wcześniej statek przeszedł modernizację w Gdańskiej Stoczni Remontowej S.A.
10.03.2024

Nowoczesne żagle ssące eSAIL już na pokładzie Ville de Bordeaux

Hiszpański start-up zajmujący się technologią wiatrową, bound4blue, z powodzeniem zainstalował trzy 22-metrowe żagle eSAIL na statku ro-ro Ville de Bordeaux, który należy do francuskiego armatora Louis Dreyfus Armateurs. Konstrukcje fundamentów pod żagle statku zostały zamontowane w Gdańsku pod koniec ubiegłego roku.
06.03.2024

Port Gdańsk monitoruje zawartość substancji ropopochodnych w basenach portowych

Firmy SeaData i Mobile Monitoring, specjalizujące się w innowacyjnych rozwiązaniach w monitoringu środowiska, zainicjowały projekt dedykowany kontroli zawartości substancji ropopochodnych w wodach Portu Gdańsk. Punkty monitoringu substancji ropopochodnych są zlokalizowane w trzech miejscach: przy Dworcu Drzewnym, Nabrzeżu Zbożowym i w okolicy WOC.
11.02.2024

Rekordowe zamówienia na eko statki. Porty morskie pod presją modernizowanych flot

Dekarbonizacja floty rozpędza się wraz z zamówieniami na nowe statki. I choć to w stoczniach europejskich powstaje wiele innowacyjnych konstrukcji, beneficjentami wydatków armatorów na dekarbonizację flot są stocznie azjatyckie. Głównie to chińskie i koreańskie, które otrzymują na tacy nowe technologie. Porty morskie muszą wciąż inwestować w obsługę statków zasilanych energią z nabrzeża i bunkrowanych paliwami alternatywnymi.
28.01.2024

Grecja myśli nad nabyciem od USA okrętów znanych ze swojej wadliwości. Geniusz czy szaleństwo?

Zaskoczeniem mogły być dla greckich i zagranicznych ekspertów plany odnośnie inwestycji w obronność kraju, jakie ujawnił Anastasios Chatzivasileiou, sekretarz generalny Stałego Komitetu Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych. Wśród wielu planów zakupowych wymienił cztery amerykańskie okręty typu Freedom, należące do klasy jednostek walki przybrzeżnej (Littoral Combat Ship, LCS). Jest to kontrowersyjna seria, zdaniem także samych Amerykanów nieudana, posiadająca niechlubne rekordy.
16.01.2024

Zatoka Meksykańska zagrożona tornadami, ulewnymi deszczami, powodziami i wysokimi falami

Amerykański ośrodek przewidywania burz (SPC) ostrzegł w niedzielę, że 70 mln ludzi na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej i południowym wschodzie kraju jest zagrożonych tornadami, niszczycielskim wiatrem, powodziami i zamieciami śnieżnymi. Nawiedzą one te rejony poczynając od poniedziałku.
08.01.2024

Airbus stawia na niskoemisyjne statki transportowe. Ich obsługą zajmie się firma Louis Dreyfus Armateurs

Firma Louis Dreyfus Armateurs (LDA) została wybrana przez Airbusa do odnowienia całej floty czarterowanych statków przewożących podzespoły samolotów między zakładami produkcyjnymi w Europie i USA za pomocą trzech nowoczesnych, niskoemisyjnych statków typu roll-on/roll-off, wspieranych przez napęd wspomagany wiatrem. Airbus zlecił przedsiębiorstwu ich budowę oraz eksploatację. Mają one być dzięki innowacyjnemu napędowi zgodne z polityką dekarbonizacji żeglugi. Ich rozpoczęcie działalności ma następować od 2026 roku.
04.01.2024

Ceremonia położenia stępki pod budowę przyszłego okrętu USNS Billy Frank Jr. w stoczni Austal USA

W należącej do amerykańskiego oddziału australijskiego koncernu stoczni w Mobile rozpoczęto kolejny etap budowy okrętu ratowniczego, który wejdzie w posiadanie US Navy jako Okręt Marynarki Stanów Zjednoczonych (United States Naval Ship, USNS).
16.11.2023

Nowa ustawa wprowadza zmiany w monitorowaniu wód – Mobile Monitoring dostosowuje swoje produkty

Ostatnie zmiany w ustawie o rewitalizacji Odry oraz ustawie Prawo wodne wprowadzają nowe wymogi dotyczące monitorowania jakości i ilości wód w Polsce. W odpowiedzi na nowe regulacje, firma Mobile Monitoring ogłosiła, że już teraz pracuje nad dostosowaniem swoich produktów do nowych wymogów prawa.
01.11.2023

Dwie Morskie Jednostki Rakietowe coraz bliżej. Zawarto kluczowe umowy w tej sprawie

Należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółki PIT-RADWAR i Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały 26 października br. kolejne umowy z norweskim koncernem Kongsberg Defence & Arerospace (KDA) na wykonanie i dostawy dwóch Morskich Jednostek Rakietowych, a także serwisowanie i produkcję rakiet NSM.
27.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Firma Mobile Monitoring zwycięzcą Złotej Kotwicy na targach BaltExpo

W piątek, 12 października, firma Mobile Monitoring świętowała sukces na targach BaltExpo, które odbyły się na terenach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo. Tegoroczne targi, zgromadziły ponad 200 wystawców z 15 różnych krajów, przyciągając ponad 5000 odwiedzających. To było wyjątkowe wydarzenie, które dało możliwość nawiązania strategicznych kontaktów biznesowych oraz wymiany wiedzy i doświadczeń z ekspertami branży.
16.10.2023

Austal rozpoczyna budowę nowego okrętu dla US Navy i realizuje zlecenie na rzecz atomowego okrętu podwodnego

Kolejno 3 i 4 października br. w amerykańskiej stoczni należącej do australijskiego koncernu Austal miały miejsce dwie kluczowe inwestycje związane z branżą okrętową. Dotyczyły one budowy ostatniego z zaplanowanych szybkich transportowców typu Spearhead, a także wyposażenia dla atomowego okrętu podwodnego.
05.10.2023

Mobile Monitoring i Uniwersytet Gdański łączą siły w badaniach jakości wody

Firma Mobile Monitoring, zajmująca się między innymi pomiarem jakości wody, zainicjowała współpracę z Uniwersytetem Gdańskim. Partnerstwo to skupi się na testowaniu i doskonaleniu bojek pomiarowych w środowisku naukowym, pod okiem ekspertów z Centrum Monitoringu i Ochrony Wód Uniwersytetu Gdańskiego.
07.09.2023

Prywatna stocznia zajmie się rozbiórką atomowego lotniskowca USS Enterprise

USS Enterprise był pierwszym, amerykańskim lotniskowcem z napędem atomowym, wyznaczając nowy kierunek w budowie tego typu okrętów. Służył w latach 1961-2012. Po ponad dziesięciu latach zapadła decyzja, w jaki sposób bezpiecznie poddać utylizacji jego osiem reaktorów jądrowych.
06.09.2023

Jak lokalny port Alexandroupolis trafił do globalnej logistyki? Nauki dla Polski

Port Alexandroupolis stał się przed rokiem strategicznym punktem na Morzu Śródziemnym. Wojna w rejonie Morza Czarnego i blokada portów ukraińskich wywołała nie tylko zmiany w logistyce zbóż, ropy i gazu. Również logistyka wojskowa NATO musiała dostosować się do nowych warunków. Na Morzu Śródziemnym, działający w cieniu Salonik i Pireusu, położony w północno-wschodnim regionie Grecji, port Aleksandropolis przekształcił się w kluczowe, strategiczne ogniwo logistyki NATO.
18.08.2023

US Navy wcieliła do służby nowy okręt LCS, USS Canberra. To kolejna jednostka kontrowersyjnej serii

To historyczne wydarzenie, gdyż jednostka US Navy została oficjalnie oddana do użytku poza USA. Zbudowany przez koncern Austal okręt należy do specjalnej serii, która wywołuje niemało emocji ze względu na podnoszony przez krytyków sens całego przedsięwzięcia.
28.07.2023

Austal dostarcza USS Augusta (LCS 34) do US Navy

Przyszły USS Augusta (LCS 34) został dostarczony zamawiającemu. LCS 34 jest siedemnastym okrętem typu Independence, zaliczanym do Littoral Combat Ship (LCS) zbudowanym przez Austal USA w Mobile w Alabamie. Seria zalicza się do kontrowersyjnych w ostatnim czasie inwestycji w rozwój sił morskich USA.
22.06.2023

US Navy wysyła "wyjątkowy" okręt, aby egzekwować zasady połowów na Pacyfiku

Jeden z najnowszych okrętów patrolowych typu Independence (LCS-2) USS Mobile, wraz z zespołem US Coast Guard na pokładzie, został wysłany na zachodni Pacyfik. Kontrowersyjna jednostka będzie przeznaczona do egzekwowania przepisów dotyczących połowów, wykorzystując doświadczenie z działalności służb w zakresie kampanii antynarkotykowych u wybrzeży Ameryki Środkowej.
27.03.2023

Niebezpieczny pożar platformy wiertniczej. Interweniowała straż pożarna

Na złomowisku w Mobile, w stanie Alabama, doszło 8 marca do zaprószenia ognia na półzanurzalnej platformie wiertniczej, która była w trakcie rozbiórki. Przez ponad trzy godziny kilka ekip strażackich walczyło z z trudno dostępnym pożarem.
09.03.2023

Mobile Monitoring i SeaData opracowały system do detekcji wycieków zanieczyszczeń w wodzie

Mobile Monitoring i SeaData stworzyły system do detekcji wycieków substancji niebezpiecznych w wodzie. Ich rozwiązanie pozwala na systematyczne sprawdzanie jakości wody, a następnie na podjęcie działań w celu zapobiegania zanieczyszczeniom, a także ich szybkiego wykrycia i eliminacji. Wśród wykrywanych substancji są związki ropopochodne, które wpływają negatywnie na zdrowie ludzi, ekosystemy morskie i rybołówstwo.
06.03.2023

Konosament – „Himalaya Clause”

W większości konosamentowych umów frachtowych, lub nawet szerzej, wszelkich umów frachtowych, pojawiają się postanowienia umowne o tajemniczej nazwie „Himalaya Clause” (lub „Himalaya Provision”). Czym są tego typu postanowienia umowne i jakie wywołują skutki prawne (dla których to właśnie skutków są wprowadzane do umów przewozowych)?
03.03.2023

Najnowocześniejszy, ekologiczny jacht z Polski już wkrótce na targach w Dubaju

Na targach Dubai International Boat Show stocznia Sunreef Yachts zaprezentuje całkowicie elektryczny Sunreef 80 Eco oraz jeden z najlepiej sprzedających się modeli katamaranów 60 Sunreef Power. Przez cały czas trwania imprezy, katamarany będą dostępne dla gości w Dubai Harbour Marina na stanowisku: MD-49, w dniach 1-5 marca.
02.02.2023

SeaData z wyróżnieniem w konkursie Life Science

Firma specjalizująca się w monitoringu środowiska wygrała w konkursie organizowanym przez Gdański Park Naukowo-Technologiczny.
11.12.2022

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

Pierwsza dostawa LNG z Mozambiku do Europy może jeszcze w tym miesiącu

Rząd Mozambiku liczy, że pierwszy transport skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Europy wyruszy w drogę jeszcze w październiku, najpóźniej na początku listopada. Jego odbiorcą będzie BP.
25.10.2022

Naukowcy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wyróżnieni za innowacje

Nagrodę za najlepszą innowację 2022 roku dla rozwiązania pochodzącego z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odebrali w Lublanie dr hab. inż. kpt. ż.w. Grzegorz Rutkowski, prof. UMG i mgr inż. kpt. ż.w. Paweł Kołakowski w ramach konkursu podczas 15th International Technology Transfer Conference. Gdyński projekt doceniono m.in. za zapotrzebowanie rynku na dany produkt oraz sposób prezentacji.
20.10.2022

Mobile Monitoring zwycięzcą konkursu TechSeed

Mobile Monitoring to inteligentny system monitoringu jakości wody, stworzony przez firmy SeaData i Camdrone, który zajął pierwsze miejsce w konkursie preakceleracyjnym TechSeed. Wydarzenie zorganizowane przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER zostało sfinansowane ze środków miasta Gdańsk.
21.09.2022

Port Gdańsk. Drony, które zadbają o jakość wody, już po testach

Nowy dron wodny firm SeaData i Camdrone przeszedł pierwsze testy w Porcie Gdańsk. Dokonano także pierwszych pomiarów takich parametrów jakości wody jak zawartość tlenu, potencjał redox, czy przewodność. W najbliższych dniach sprawdzane będzie również urządzenie do tworzenia map batymetrycznych akwenów portowych.
20.07.2022

SeaData i Camdrone z nową platformą inspekcyjno-pomiarową

Mobile Monitoring to wspólna inicjatywa firm SeaData z Gdynii i Camdrone z Gdańska, która poszerza zakres oferowanych usług.
14.07.2022

Ponowne otwarcie latarni morskiej Rozewie II

1 maja br. nastąpi ponowne otwarcie latarni Rozewie II. Rozewie to najbardziej znana latarnia naszego wybrzeża. Niewielu osobom wiadomo, że w Rozewiu są dwie latarnie: czynna i nieczynna, stara i nowa, nazywana także Rozewie I i Rozewie II, jedna uruchomiona w 1822 i działająca do dziś, a druga uruchomiona w 1875 i wyłączona w 1910.
24.04.2022

Ukraiński MSZ o masakrze w Buczy i potrzebie nowych sankcji G7. Chcą m.in. zamknięcia portów dla statków i towarów z Rosji

Rosyjskie wojska celowo dokonały masakry ludności cywilnej w Buczy pod Kijowem – ocenił w niedzielę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, apelując do państw grupy G7 o nałożenie nowych stanowczych sankcje na Rosję, w tym embarga na rosyjską ropę, gaz i węgiel.
03.04.2022

Gigant Exxon Mobil wycofuje się z Rosji

Exxon Mobil rozpoczął operację wycofywania amerykańskich pracowników zatrudnionych w Rosji przy wydobyciu ropy i gazu - podała we wtorek agencja Reuters.
02.03.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 2-5/2022)

Początek roku dla wielu z segmentów żeglugi nie był łatwy, jednakże długofalowe perspektywy są znacznie bardziej obiecujące niż warunki bieżącego okresu. Wskazywać może na to chociażby prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który szacuje wzrost światowego PKB na 2022 roku o około 4,4 proc.
07.02.2022

Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 45-48/2021)

Światowa czwarta fala pandemii oraz nowe warianty wirusa zagrażają odbudowie światowej gospodarki. W związku z obecną sytuacją jak i sezonowością rynków żeglugowych wiele z sektorów żeglugi wykazywało ostatnio korekty parametrów rynków frachtowych. Dla wielu z nich może to być dłuższa tendencja, dla innych jedynie krótkookresowa zmiana. W naszej cyklicznej analizie, przedstawiamy najnowsze dane z ostatnich tygodni.
07.12.2021

Fred. Olsen 1848 opracował koncepcję portu mobilnego dla pływających technologii offshore

Bonheur, norweska spółka holdingowa rodziny Olsen, powołała nową spółkę Fred. Olsen 1848, która będzie zajmowała się rozwojem zrównoważonych technologii energetycznych, w szczególności OZE. Inżynierowie opracowali metodę instalacji elementów wiatrowych z wykorzystaniem statków typu jack-up, szczególnie na obszarze pływających farm wiatrowych.
24.11.2021

Odfjell Oceanwind, OKEA, TrønderEnergi połączą platformę Draugen z farmą wiatrową

Odfjell Oceanwind poinformował, że zawarł porozumienie (MOU) z norweską firmą poszukiwawczo-wydobywczą OKEA oraz spółką energetyczną TrønderEnergi w celu budowy pływającej morskiej farmy wiatrowej, która zostanie podłączona do ogromnej platformy naftowej Draugen.
02.11.2021

Handel morski w ożywieniu. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 23-26/2021)

Światowa gospodarka coraz bardziej rozpędza się. Stąd też od początku tego roku w tym w ciągu kilku ostatnich tygodni utrzymywały się zadowalające parametry frachtowe dla armatorów wielu segmentów żeglugi. Przewidywania analityków na kolejne tygodnie są również jak najbardziej pozytywne.
12.07.2021

Czas na 1 Lige w Gdyni!

18 załóg 1 Ligi będzie rywalizować w drugiej rundzie Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pierwsza majowa runda w Sopocie dostarczyła sportowych emocji na najwyższym poziomie. Druga runda, odbywająca się w ramach Gdynia Sailing Days będzie okazją do zdobycia kolejnych punktów w walce o Klubowe Mistrzostwo Polski PZŻ.
09.07.2021

Coraz więcej aktywności. Analiza rynku tonażowego (tydzień 18-22/2021)

Od początku tego roku dokonano już transakcji kupna – sprzedaży około 978 statków używanych o nośności 69,7 mln ton. W stoczniach zawarto również już w tym samym okresie 564 kontraktów na budowę nowych statków.
10.06.2021

Hughes prezentuje pierwszy tego rodzaju satelitarno-komórkowy terminal hybrydowy

Zaprezentowany przez Hughes terminal 4510 zapewnia inteligentną łączność dla kluczowych zastosowań mobilnych, naziemnych i morskich w odległych obszarach Europy bez dostępu do sieci energetycznej.
18.05.2021

Czy to już moment, na który wszyscy czekali? Raport z rynku żeglugowego (tydzień 14-17/2021)

Rynek frachtowy przewozów suchych masowych oraz rynek jednostek wsparcia branży offshore wykazują się coraz większą dynamiką wzrostów. Tym pozytywnym symptomom towarzyszą informacje na temat nieco większej ilości zakupów statków "z drugiej ręki" niewidzianych od 2007 roku. Aż 7% tonażu zmieniło już swojego właściciela w dotychczasowej części 2021 roku.
04.05.2021

eSailing dyscypliną esportową Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Historyczny przełom w esporcie! eSailing jedną z dyscyplin esportowych Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Wirtualne regaty żeglarskie znalazły się pośród pięciu wirtualnych sportów Olimpic Virtual Series w ramach MKOL.
27.04.2021

Mozambik: Francuski koncern Total zawiesił budowę terminala gazowego

Francuski koncern petrochemiczny Total potwierdził, że zawiesza budowę terminala skraplania gazu (LNG) w Mozambiku po atakach dżihadystów z ugrupowania Al-Szabab - poinformował w poniedziałek prezes Krajowego Instytutu Petrochemicznego Mozambiku Carols Zacarias.
26.04.2021

Więcej pozytywów z dobrymi perspektywami na horyzoncie. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 6-9/2021)

Rynki żeglugowe w ostatnich tygodniach odznaczały się coraz bardziej pozytywnymi symptomami wzrostów dla wielu segmentów a to za sprawą wzrastającej wielkości światowej produkcji widocznej w pierwszej kolejności na obszarach azjatyckich. Jednakże trudna sytuacja miała miejsce nadal między innymi dla zbiornikowców.
08.03.2021

10 największych flot w 2021. Polska za burtą

Japonia z flotą o wartości przekraczającej 115,76 mld dol. przoduje jako państwo w rankingu Vessels Value od ubr. Ale to Chiny z flotą około 6 900 statków są w UNCTAD czołowym operatorem. Natomiast Grecy przebijają wszystkich nośnością statków, ponieważ dysponują ponad 364 mln dwt. Ponad 6,5 tys. statków nosi banderę Panamy. Polska od dawna nie jest brana w pod uwagę w tego typu rankingach.
01.02.2021

DACHSER usprawnia dostawy w short distance

DACHSER, operator logistyczny o globalnym zasięgu, stawia kolejny ważny krok w stronę cyfryzacji i nowoczesnych technologii. Firma wprowadza rozwiązanie dla short distance we wszystkich europejskich oddziałach. Nowe urządzenie zapewnia kierowcom kompleksowy system wsparcia, który intuicyjnie i niezawodnie prowadzi ich przez wszystkie procesy logistyczne w transporcie.
28.01.2021

Czy najgorsze jest już za nami? Statki do przewozu LNG biją kolejne rekordy. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 53/2020, 1-2/2021)

Fundamenty segmentu masowców wydają się gotowe do odbudowy i wzrostu już w 2021 roku. Ostatnie tygodnie, to kontynuacja ciężkiej sytuacji dla tankowców i branży związanej z wydobyciem ropy naftowej. Rozpędu nabierają za to projekty związane z odnawialnymi źródłami energii i ogólnoświatową transformacją energetyczną.
18.01.2021

Statki autonomiczne po epoce koronawirusa

Przemysł okrętowy zastanawia się nad konstrukcją, budową i eksploatacja statków autonomicznych po epoce koronawirusa. Widzimy, że ta epoka odciśnie piętno nie tylko na stylu życia ludzkości, ale również na transporcie morskim i systemach obsługi wydobycia ropy i gazu offshore. Obecnie budowane jednostki są coraz bardziej zautomatyzowane. Statki często są wyposażone w systemy wspomagania decyzji załogi oraz układy diagnostyczne zainstalowanych urządzeń. Coraz więcej systemów zainstalowanych na statkach i jednostkach offshore może
18.12.2020

Cztery osoby uratowane z płonącego statku rybackiego u wybrzeży Alabamy

Amerykańska straż przybrzeżna w poniedziałek uratowała cztery osoby z pożaru komercyjnego statku rybackiego w pobliżu Fort Morgan w Alabamie.
16.12.2020

Strategiczne porozumienie Leonardo i LACROIX

Leonardo i LACROIX podpisały strategiczne porozumienie, w ramach którego partnerzy będą współpracować w celu opracowywania i integracji rozwiązań w sektorze środków przeciwdziałania morskiego. Współpraca, która będzie skierowana zarówno na nowe technologie, jak i możliwości biznesowe, początkowo zakłada stworzenie rozwiązania Sylena Mk 2/MJTE.
19.11.2020

Raport z rynku żeglugowego – idzie nowe, czyli światowy patent na rozwój w dobie pandemii (tydzień 43-45)

Światowa sytuacja frachtowa i tonażowa ponownie robi się coraz bardziej skomplikowana. Ze względu na bardziej dynamicznie rozwijającą się pandemię oraz wprowadzanie coraz większych obostrzeń dotyczących między innymi przemieszczania się ludności spada też bieżąca konsumpcja. Problemy z przemieszczaniem dotyczą również polskich marynarzy i innych pracowników branży morskiej. Dostęp do większości krajów jest bardzo utrudniony.
09.11.2020

Polska chce współpracować z Tajwanem m.in. przy dywersyfikacji łańcuchów dostaw

Polska chce współpracować z Tajwanem m.in. przy dywersyfikacji łańcuchów dostaw - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rozwoju. Dodano, że strony zamierzają też wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa oraz startupy.
15.09.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

Czy można przyśpieszyć rozwój budowy statków autonomicznych?

Wiele firm i instytucji pracuje nad budową statków autonomicznych. Rozwój i wdrożenie tej technologii oparte jest o różne koncepcje. Dla większości z nich, pierwszym etapem jest budowa modelu jednostki, a później badania związane z reakcją modelu i zainstalowanych w nim układów sterowania na otoczenie zewnętrzne. I mimo, że jest to sprawdzona metoda, to niestety bywa ona długa oraz mało efektywna.
06.07.2020

Rozpoczyna się projekt AEGIS łączący potencjał autonomicznych statków ze zautomatyzowanymi terminalami

Zaawansowane, Wydajne i Zielone Systemy Intermodalne (AEGIS) to trzyletni projekt, finansowany z unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020”. Inicjatywa mająca na celu stworzenie zaawansowanych pasów handlowych, poprzez połączenie autonomicznych statków ze zautomatyzowanymi usługami portowymi, oficjalnie rozpoczęła się 1 czerwca.
04.06.2020

Covid-19: Portowe pojazdy autonomiczne a obowiązujące prawo cz.1

Z uwagi na trwającą pandemię Covid-19 należy liczyć się ze wzrostem znaczenia w gospodarce sztucznej inteligencji i autonomicznych pojazdów opartych na zaawansowanych algorytmach, co z kolei wiąże się z koniecznością znalezienia rozwiązań prawnych i etycznych, które zminimalizują możliwe negatywne aspekty ww. rozwoju. Sztuczna inteligencja ma coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki oraz na szeroko rozumianym rynku konsumenckim, co z kolei stawia nowe wyzwania przed ustawodawcą.
19.05.2020

Epidemia koronawirusa – specjalne rozwiązania dla cudzoziemców

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, weszły w życie kolejne zmiany w prawie[i] przewidujące m.in. szczególne rozwiązania dla cudzoziemców w Polsce. Obowiązujące obecnie przepisy umożliwiają legalne pozostanie w kraju osobom, które chcą realizować dotychczasowy cel pobytu lub nie mogą opuścić Polski w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
18.05.2020

Osiem światowych koncernów telekomunikacyjnych ułoży podmorski światłowód wokół Afryki

Międzynarodowe konsorcjum ośmiu firm telekomunikacyjnych planuje ułożenie wokół wybrzeży Afryki podmorskiego światłowodu długości 37 tysięcy kilometrów. Realizacją inwestycji ma się zająć firma Alcatel Submarine Networks – poinformowała w czwartek agencja AFP.
15.05.2020

W Chinach zakończyły się pierwsze testy inteligentnych portów 5G

Pomyślnie przebiegła pierwsza próba zdalnych, inteligentnych portów napędzanych przez sieć 5G.
13.05.2020

Cypr: Pandemia koronawirusa i sytuacja na rynku paliwowym uderzają w eksplorację złóż gazu

Pandemia koronawirusa oraz sytuacja na rynku paliwowym spowoduje opóźnienie zaplanowanych na najbliższe dwa lata odwiertów gazowych w wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) Cypru - oznajmił cypryjski minister ds. energii Yiorgos Lakkotrypis.
15.04.2020

PKN ORLEN wszedł w decydujący etap rozmów z KE w sprawie przejęcia Grupy LOTOS

PKN ORLEN otrzymał od Komisji Europejskiej możliwość zapoznania się z wynikami jej analiz przeprowadzonych w II fazie postępowania, związanego z przejęciem kapitałowym Grupy LOTOS. Zgodnie z praktyką dla tej fazy postępowania, zastosowana została procedura „Statement of Objections”. Pisemne zgłoszenie przez Komisję Europejską uwag ułatwi PKN ORLEN dostosowanie propozycji środków zaradczych do wytycznych Komisji i ich formalne złożenie w najbliższym czasie.
08.04.2020

Pasażerowie Coral Princess schodzą na ląd w Miami

W ostatnią sobotę, 4 kwietnia, pasażerowie z wycieczkowca Coral Princess zaczęli schodzić na ląd. Wcześniej, jednostce odmówiono wielokrotnie wstępu do portów, gdy na jej pokładzie potwierdzono kilkanaście zakażeń koronawirusem.
06.04.2020

Perspektywy wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) na statkach i jednostkach offshore [analiza]

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Europejską Agencję do spraw Bezpieczeństwa na Morzu (EMSA), 80% przyczyn wypadków i katastrof na morzach i oceanach to błędy ludzkie wywołane zwykle presją czasu, złą organizacją pracy i aspektami psychologicznymi. Czy zastosowanie na statkach i jednostkach offshore sztucznej inteligencji (SI), której zadaniem będzie wspieranie załogi podczas podejmowania decyzji i wykonywania zadań, pozwoli całkowicie wyeliminować wypadki na morzu?
25.02.2020

Dlaczego statki autonomiczne to daleka przyszłość?

Obecnie inżynierowie i naukowcy pracują nad rozwojem statków autonomicznych, które będą pływać z częściową lub nawet bez ingerencji człowieka. Jednostki te, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo życia na morzu oraz ochronę środowiska morskiego, będą uwzględniały rozwiązania o najwyższym poziomie automatyzacji i informatyzacji. I o ile, pod względem technologicznym, z ust projektantów często pada stwierdzenie, że są na to nowe podejście gotowi, to reszta branży podchodzi do tematu ostrożnie. Dlaczego? Przede w
18.12.2019

Automatyka na statkach i jednostkach offshore w praktyce - nowa, fachowa pozycja na rynku wydawniczym

Spotkaliśmy się z panem Henrykiem Peplińskim, Konsultantem w dziedzinie Systemów automatyki i zdalnego sterowania na statkach i jednostkach Offshore z okazji wydania przez niego książki p.t. Ship and Mobile Offshore Unit Automation – A Practical Guide przez Amerykańskie Wydawnictwo Elsevier.
16.12.2019

Wycieczkowiec Carnival Cruise uszkodzony podczas tranzytu Kanałem Panamskim

20 września wycieczkowiec Carnival Cruise został uszkodzony podczas tranzytu Kanałem Panamskim. Wybudowany w 1990 roku Carnival Fantasy uderzył w jedną z bram podczas obniżania powodu wody.
23.09.2019

ZIM rozszerzył współpracę z Maerskiem i MSC

Izraelski armator Zim Integrated Shipping Services (ZIM) dalej poszerzył swoją współpracę z członkami aliansu 2M - Maerskiem i Mediterranean Shipping Company (MSC). Dotyczy ona handlu na szlaku Azja - USA.
03.07.2019

Kontener pełen nadziei

DB Schenker wspiera logistycznie ekspedycję zainicjowaną przez Jaguar Land Rover, która ma pomóc w walce z malarią. Choroba ta co roku zabija około 400 000 osób, głównie w Afryce Subsaharyjskiej.
08.04.2019

Boże Narodzenie 2018 na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia około tysiąca dwustu marynarzy pracujących na 61 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób.
24.12.2018

Wdrożenie do polskiego prawa przepisów technicznych PRS dla platform wiertniczych

Z dniem 18 października 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 19 września 2018 r. (Dz.U. z 3 października 2018r. poz.1883) w sprawie uznania za obowiązujące przepisów w zakresie budowy i nadzoru stałych platform wiertniczych i eksploatacyjnych oraz ich urządzeń i wyposażenia.
18.10.2018

Skandynawski łącznik, czyli… Drogą Czerwoną dla budżetu RP

Port zrodził miasto, ale ich wspólny szybki rozwój, w tym bez mała stuletnim małżeństwie, stawiał obu partnerów, od czasu do czasu, po przeciwnych stronach. Gdynia – port i miasto. Z biegiem lat, im bardziej rozrastało się miasto, otaczając port zwartym pierścieniem domów i ulic, tym bardziej port musiał szukać nowych obszarów aktywności, by utrzymać się na powierzchni zmieniających się wymogów handlu morskiego. Gdy, jeszcze przed pół wiekiem istniała, zarządzona odgórnie specjalizacja portów, port gdyński mógł pewniej spoglądać
01.07.2018

Stocznia Pomerania sprzedana za 21 mln zł

Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A. poinformowała w czwartkowym raporcie bieżącym o sprzedaży pierwszych nieoperacyjnych aktywów – Stoczni Pomerania w Szczecinie. Jest to kolejny krok w realizacji strategii spółki.
30.06.2018

Ropa w USA zyskuje - jej zapasy rosną słabiej, ale potrzebny jest mocny katalizator

Ropa w USA zyskuje na wartości. Jej zapasy w rosną słabiej niż się spodziewano - podają maklerzy.
08.03.2018

Wärtsilä wprowadza Eniram Mobile, który ma być wsparciem w podejmowaniu decyzji w zakresie efektywności podróży

Eniram, firma należąca do Wärtsilä Corporation, uruchomiła Eniram Mobile, który ma służyć jako wsparcie w podejmowaniu decyzji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem powiadomień mobilnych. Eniram Mobile, który został opracowany wspólnie z Royal Caribbean Cruises, zapewnia, że ​​kluczowi pracownicy będą otrzymywali informacje istotne dla żeglugi, w odpowiednim czasie, zarówno na pokładzie, jak i na wybrzeżu.
07.03.2018

Połączenie PKN Orlen i Lotosu może oznaczać duże zmiany na stacjach benzynowych w Polsce. Ceny paliw nie powinny jednak wrosnąć

Najwięksi gracze na polskim rynku paliw łączą siły. Przejęcie kontroli nad Lotosem przez PKN Orlen oznacza, że powstanie paliwowy gigant o giełdowej wartości przekraczającej 50 mld złotych. Fuzja może oznaczać szansę na wzmocnienie pozycji kolejnego gracza, bo prawdopodobnie na rynku pojawi się ok. 200 stacji benzynowych na sprzedaż. Dla klientów połączenie Lotosu i Orlenu nie musi oznaczać podwyżek cen benzyny – podkreśla Łukasz Bugaj, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.
02.03.2018

Włoscy przedsiębiorcy w Polsce: ponad 2,5 tys. firm i 82 tys. miejsc pracy

„Z ziemi włoskiej do Polski” - pod takim hasłem odbyło się seminarium poświęcone osiągnięciom i wyzwaniom w zakresie współpracy gospodarczej Polski i Włoch. Głównym partnerem wydarzenia zorganizowanego w Warszawie był Fiat Chrysler Automobiles (FCA).
15.02.2018

Miliardy na torach, … czyli do Portu Gdynia koleją

Co dziesięć lat, w którymś z polskich portów morskich o podstawowym znaczeniu grają larum. Dojazd lądem nie nadąża za możliwościami transportu morzem. Wzrost przeładunków sprawia, że trasy, tak drogowe jak i kolejowe zwężają swoją przepustowość do nitek komunikacyjnych, bez połączeń alternatywnych. Po Gdańsku, którego port znacząco odbudował swoje połączenia lądowe, teraz grają na trwogę w Gdyni.
01.01.2018

Agility rozwija globalny system obsługi klientów – Agility Connects

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, rozwija globalny system Agility Connects, który wspomaga klientów w efektywnym zarządzaniu procesami transportowymi oraz operacjami magazynowymi. Jego funkcjonalność została dopasowana do potrzeb i oczekiwań użytkowników, którzy mogą korzystać z trzech, różnych opcji – Visibility, Integration i Collaboration.
22.11.2017

Jaki: wzrasta liczba pracujących więźniów

Wzrasta liczba pracujących więźniów; obecnie pracuje ich 36 tys., co oznacza wzrost o 50 proc. - poinformował w poniedziałek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, prezentując efekty trwającego od kwietnia 2016 r. programu "Praca dla więźniów".
13.11.2017

Rząd brytyjski przeprowadzi testy autonomicznych ciężarówek

Brytyjski rząd planuje przeprowadzić w przyszłym roku testy autonomicznych ciężarówek, które mogą zrewolucjonizować przewóz towarów - poinformował w piątek dziennik "The Telegraph".
25.08.2017

30-latek, który przewrócił Port Service do góry nogami. Rozmowa z Pawłem Królem, prezesem firmy

Mimo groźby zamknięcia firmy, walczy o jej przetrwanie i stawia ją na nogi. Ma 30 lat i w głowie mnóstwo pomysłów. O rewolucji, jaka zachodzi w Port Service (PS), zakładzie utylizacji odpadów niebezpiecznych, opowiada prezes firmy, Paweł Król.
23.07.2017

Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu: Azja, cz. 1 (foto)

Wraz z rozwojem popularności przewozu drobnicy w kontenerach na świecie pojawiło się mnóstwo terminali przeznaczonych tylko do obsługi tych ładunków. Dziś przyjrzymy się światowym liderom z Azji. Przez ostatnie 20 lat to porty z tego regionu stały się największymi światowymi centrami przeładunku kontenerów, dzięki szybkiemu rozwojowi azjatyckich tygrysów.
04.04.2017

Do Warszawy przyjechało kilka tysięcy inwestorów i globalnych koncernów. Chcą zainwestować w ciekawe pomysły i firmy

Polski ekosystem wspierający start-upy i innowacyjne przedsięwzięcia wciąż się rozwija. Kluczowa jest dla niego wymiana doświadczeń z dojrzałymi rynkami jak USA czy Izrael, czerpanie z tamtejszych wzorców i dostosowywanie ich do wschodnioeuropejskich realiów. Temu służy największa międzynarodowa konferencja Wolves Summit, która po raz kolejny przyciągnęła do Warszawy kilka tysięcy inwestorów i globalnych koncernów oraz start-upy z całego świata. Dla obu stron to duża szansa na zawiązanie owocnej współpracy.
01.04.2017

Powstał nowy armator na rynku masowców

21 lutego powstało nowe przedsiębiorstwo żeglugowe G2 Ocean, wynikłe z połączenia armatorów masowców Gearbulk i Grieg Star. Tym samym powstała jedna z największych w świecie flot masowców szerokolukowych.
06.03.2017

Głosuj na Stocznię, która jest kobietą

To, że warto łączyć historię z nowoczesnością, udowadniają autorzy aplikacji „Stocznia jest kobietą”, która została nominowana w konkursie Mobile Trends Awards 2016.
25.01.2017

Certyfikat upoważniający do prowadzenia kursów operacji balastowych dla Szkoły Morskiej w Gdyni

Administracja Morska Wysp Marshall'a przyznała Szkole Morskiej w Gdyni certyfikat upoważniający do prowadzenia kursów operacji balastowych MOU w oparciu o Rezolucję IMO A.1079(28).
24.01.2017

Nowe kursy dla branży offshore w Szkole Morskiej w Gdyni

Szkoła Morska w Gdyni wprowadza nowe kursy dla przemysłu offshore przeznaczone dla personelu zaangażowanego w operacje balastowe i statecznościowe na pokładach platform półzanurzeniowych (MOU czyli Mobile Offshore Unit).
10.01.2017

Wyłoniono wykonawców projektu rozbudowy portu w Calais

Umowa, która stanowi część projektu „Calais Port 2015”, jest warta około 675 milionów euro.
30.03.2016

Sztutka – foczy maluch ze Sztutowa

Dzięki interwencji Błękitnego Patrolu WWF pierwsza mała foka szara trafiła na rehabilitację do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Szczenię otrzymało imię Sztutka, od miejsca znalezienia, na plaży w Sztutowie.
25.03.2016

Ochrona brzegów morskich Pobrzeża Koszalińskigo

Zakończone zostały roboty budowlane na 7 zadaniach, realizowanych z projektu "Ochrona brzegów morskich Pobrzeża Koszalińskiego", w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
29.12.2015

Produkty Makrum ruszają do Azji

W ostatnim tygodniu czerwca bydgoska spółka Makrum Project Management przygotowuje do wysyłki imponującą konstrukcję haczy platformy wiertniczej, przeznaczonej do wykonywania odwiertów pod dnem akwenów i eksploatacji podmorskich złóż.
25.06.2015

Polsteam instaluje systemy KVH na wszystkich jednostkach swojej floty

Polsteam, jeden z największych światowych operatorów masowców, wybrał usługę szerokopasmową mini-VSAT Broadband oferowaną przez KVH Industries, Inc. jako rozwiązanie w zakresie łączności satelitarnej. Polsteam, występujący pod oficjalną nazwą Polska Żegluga Morska, zamierza w ciągu najbliższych trzech lat zainstalować systemy łączności satelitarnej TracPhone® V7-IP na pokładzie 60 jednostek.
05.06.2015

Giganci na morzu: Przemysł offshore – platformy wiertnicze typu jack-up

W branży wiertniczej jednostki typu offshore różnią się w zależności od przeprowadzanych operacji, warunków hydrometeorologicznych akwenu i typu wydobywanych surowców. Konstrukcje te dzielą się zatem na platformy, statki wiertnicze oraz pływające punkty produkcji, przechowywania i załadunku. W pierwszej części cyklu przyjrzymy się najpopularniejszemu na świecie rodzajowi konstrukcji wydobywczych czyli platformom typu jack-up.
24.05.2015

Olbrzymie zamówienie Grimaldi Lines. Potentat zamówi pięć promów

Jeszcze w tym miesiącu Grimaldi Lines ma sfinalizować transakcję zamówienia promów. Ma to być aż pięć jednostek, które będą pływać pomiędzy Włochami a Stanami Zjednoczonymi.
09.03.2015

Trzy główne sektory BALTEXPO 2015 – dziś o portach i TSL

BALTEXPO to największe w Polsce wydarzenie poświęcone gospodarce morskiej. W tegorocznej edycji zostaną wydzielone specjalnie dedykowane sektory dla:
24.02.2015

Chrzest pierwszej pływającej bazy morskiej AFSB

W stoczni General Dynamics NASSCO w San Diego ochrzczono pierwszą pływającą bazę morską AFSB (Afloat Forward Staging Base) USNS „Lewis B. Puller”.
09.02.2015

Grimaldi otwiera trasę między Włochami i USA

Grupa Grimaldi otworzyła nowe bezpośrednie połączenie przystosowane do transportu samochodów między Civitavecchia (Włochy) i wschodnim wybrzeżem Ameryki Północnej (Baltimore i Halifax).
20.01.2015

Zwodowano wielofunkcyjną bazę pływającą USNS „Lewis B. Puller”

Amerykanie zwodowali trzecią pływającą platformę ładunkową MLP (Mobile Landing Platform) USNS „Lewis B. Puller” potwierdzając tym samym, że będą dalej wzmacniać siły amfibijne.
13.11.2014

Systemy jachtowe – przygotowanie do zimy

Sezon żeglarski i motorowodny powoli dobiega końca, nie zapomnij o konserwacji swojej jednostki na zimę, a na pewno odpłaci się ona niezawodnością w kolejnym sezonie. Kiedy nadciągają ujemne temperatury, a twój jacht stoi w bezruchu kilka miesięcy wszystkie instalacje mechaniczne począwszy od silnika poprzez instalacje sanitarne i dodatkowe urządzenia (generatory, odsalarki, klimatyzacje) są narażone na szereg zagrożeń, często w swoich skutkach dość kosztownych.
30.10.2014

Rosneft i ExxonMobil znalazły ropę na Oceanie Arktycznym

Rosyjski Rosneft wspólnie z amerykańskim ExxonMobile potwierdzili odkrycie złóż ropy naftowej na Morzu Karskim, a dokładniej w regionie pola naftowego East-Prinovozemelskiy-1.
29.09.2014

Nowe Przepisy PRS dotyczące budowy i nadzoru nad morskimi stacjonarnymi platformami produkcyjnymi

Obserwowany wśród polskich przedsiębiorstw wzrost aktywności w obszarze offshore na Bałtyku odsłonił potrzebę weryfikacji i uzupełnienia krajowych uregulowań związanych z tą działalnością. Jedna z kwestii wymagających unormowania pojawiła się w związku z przebudową i zmianą sposobu użytkowania należących do Grupy Lotos platform wydobywczych, które z pływających stają się stacjonarnymi.
05.06.2014

Zacieśnianie współpracy, by stawiać czoła wspólnym wyzwaniom: piąte doroczne forum nt. strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego

Starając się sprostać wyzwaniom związanym z różnymi dziedzinami – od konkurencyjności do zmian klimatu, od energii do edukacji – państwa skupione wokół Morza Bałtyckiego zwiększają już od czterech lat współpracę w ramach strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego (EUSBSR).
03.06.2014

Greenpeace blokował i został usunięty

Grupa 80 aktywistów i aktywistek Greenpeace oraz flagowy statek Greenpeace Rainbow Warrior blokowali tankowiec Mikhail Ulyanov w rotterdamskim porcie. Protestowali w ten sposób przed rozładunkiem pierwszego transportu arktycznej ropy pochodzącej z platformy należącej do Gazpromu. Akcje zakończyła holenderska policja.
05.05.2014

Boże Narodzenie na statkach PŻM

Marynarze pływający po morzach i oceanach spędzają Święta Bożego Narodzenia tam, gdzie rzuci ich marynarski los. Na półkuli północnej jest zima, więc ich wigilia przypomina naszą - czasem mroźną i białą. Ale na południowej półkuli jest wówczas lato, więc marynarskie Boże Narodzenie może zdarzyć się w tropikalnych upałach.
24.12.2013

PBP ENAMOR Sp. z o.o., ELMARK Automatyka Sp. z o.o. i ERAmatic pracują nad doskonaleniem systemu wielorobotowego

Trzy firmy połączyły siły by zrealizować projekt badawczy oparty na pracy magisterskiej Łukasza Przystalskiego, studenta Politechniki Gdańskiej z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki. Istotą systemu jest zastosowanie i koordynacja pracy zespołu robotów wielozadaniowych.
16.05.2013

Luksusowy wycieczkowiec zalany fekaliami. Pasażerowie Carnival Triumph uciekali z kabin, spali pod gołym niebem

Holowniki przeprowadziły do portu uszkodzony wycieczkowiec Carnival Triumph. Pożar w maszynowni pozbawił statek prądu i spowodował awarię systemu wodno-kanalizacyjnego. Statek od poniedziałku dryfował, a 4200 pasażerów i załoga spędziło ostatnie dni rejsu w warunkach dalekich od luksusu.
18.02.2013

MAKRUM sprzedaje nieruchomości w Bydgoszczy i Szczecinie

Grupa Kapitałowa Makrum zamierza sprzedać część swoich nieruchomości. Uzyskane środki przeznaczone zostaną na rozwój grupy, w tym optymalizację struktury finansowania, rozszerzenie grupy o nowe podmioty i nowe inwestycje. Całkowita wartość majątku wystawionego na sprzedaż przekracza 200 mln złotych.
06.09.2012

Platforma posadowiona na Yme

Platforma produkcyjna, która będzie obsługiwać złoże Yme na Morzu Północnym, została zainstalowana na lokacji. Holowanie jednostki rozpoczęło się w południe 24 czerwca. Platformę posadowiono ostatecznie 26 czerwca.
28.06.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.