• <

Boże Narodzenie 2018 na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej

Strona główna Boże Narodzenie 2018 na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej
Boże Narodzenie 2018 na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej - GospodarkaMorska.pl

Krzysztof Gogol/pc

24.12.2018 Źródło: własne

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia około tysiąca dwustu marynarzy pracujących na 61 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej  spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób.

Najdalej od domów rodzinnych spędzą święta marynarze najnowszych dwóch statków PŻM : m/s „Jamno”, który będzie w tym czasie w japońskim porcie Mizushima ładował stal, oraz m/s „Narie”, który będzie ładował nawozy w koreańskim porcie Ulsan. Obie jednostki czeka potem długa podróż przez Pacyfik do portów Zatoki Meksykańskiej.

Załogi dwóch masowców PŻM : m/s „Gdynia” oraz m/s „Kujawy” spotkają się w czasie Bożego Narodzenia w upalnym brazylijskim porcie Itaqui. W ciekawym miejscu natomiast, ale już w zupełnie innym klimacie, bo na zimnej Islandii w porcie Straumsvik, spędzą święta marynarze ze statku m/s „Warmia”. Jednostka przypłynie tam z ładunkiem aluminy. Jednak wszystkich egzotyką miejsca obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w tym roku przebije załoga statku m/s „Orawa”, który 27 grudnia spodziewany jest w  porcie Itacoatiara znajdującym się na Amazonce, około tysiąca kilometrów od ujścia tej rzeki do Atlantyku. Ze środka puszczy amazońskiej statek zabierze ładunek kukurydzy.

Wiele statków PŻM znajdzie się w czasie świąt Bożego Narodzenia na pełnym morzu. Np. m/s „Szczecin” będzie na Atlantyku, wioząc ładunek nawozów z Kłajpedy do Nowego Orleanu, podobnie statek m/s „Solidarność”, który z peletami drzewnymi jest w podróży z Mobile w USA do Immingham w Wielkiej Brytanii. Na Atlantyku będą w tym czasie także dwa peżetemowskie jeziorowce m/s „Isa” oraz m/s „Miedwie”, kończąc tegoroczny bardzo udany sezon przewozowy na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.

Kilka statków PŻM znajdzie się w krajach arabskich, nieobchodzących Bożego Narodzenia. Tak będzie w przypadku m/s „Karpaty”, którego marynarze spędzą Wigilię w El Dekheila w Egipcie, czy m/s „Szare Szeregi”, który w tym czasie będzie w marokańskiej Casablance.

W tym roku załoga tylko jednego statku PŻM będzie spędzać Święta Bożego Narodzenia w kraju. Będą to marynarze ze statku m/s „Izolda”, który z ładunkiem fosforytów z Casablanki spodziewany jest w Wigilię w Policach. Największymi pechowcami będą z kolei marynarze ze statku m/s „Kurpie”, którzy właśnie w Wigilię opuszczą policki port i święta spędzą już na Bałtyku, w drodze do rosyjskiego portu Ust-Ługa. Także krótko przed świętami, 21 grudnia, opuścili nasz kraj marynarze ze statku m/s „Gardno”, udając się po ładunek do portu Ryga.

W dniu Wigilii centralnym punktem każdego statku jest oczywiście kuchnia, gdzie kucharz wraz ze stewardem dokładają wszelkich starań, aby marynarzom nie brakowało tego wszystkiego, co spożywaliby podczas wigilijnej kolacji w rodzinnych domach.

Tradycyjnie na statkowym wigilijnym stole – tego dnia wspólnym, przykrytym w jednej mesie, znaleźć możemy 12 potraw. Są m.in. barszcz z uszkami, kapusta z grzybami i wiele innych potraw. Na stole nie może zabraknąć ryb, chociaż raczej nie karpia, którego próżno szukać w sklepach rybnych za granicą. Są też tradycyjne polskie ciasta, wypieczone w statkowym piecu – sernik, makowiec, czy ciasta drożdżowe.

W mesie jest oczywiście choinka, najczęściej sztuczna, która jest na stałym wyposażeniu każdego ze statków. Każdy marynarz po swojemu przystraja też do świąt własną kabinę.

Kolację wigilijną rozpoczyna zazwyczaj o 17. czasu statkowego kapitan. A potem – tak jak w kraju – wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Późnym wieczorem każdy z marynarzy zaszywa się w swojej kabinie i stara się połączyć ze swoimi bliskimi za pośrednictwem telefonu komórkowego. Na statkach PŻM znajduje się obecnie Internet satelitarny, więc życzenia składać sobie można również za pomocą sieci – z dowolnej części globu.

Statki odwiedzane są także przez duszpasterzy ludzi morza z takich organizacji jak Stella Maris czy The Mission to Seafarers, którzy przychodzą z drobnymi podarunkami. Misje te pomagają również w transporcie do kościołów, jeśli jest na to czas podczas postoju statku.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 42,94 $ baryłka  0,30% 02:57
 Cyna 18343,00 $ tona 0,65% 15 paź
 Cynk 2397,00 $ tona -0,04% 15 paź
 Aluminium 1824,00 $ tona -0,65% 15 paź
 Pallad 2351,10 $ uncja  0,55% 02:12
 Platyna 867,00 $ uncja  0,16% 02:57
 Srebro 24,33 $ uncja  0,16% 02:58
 Złoto 1903,90 $ uncja  0,06% 02:58

Dziękujemy za wysłane grafiki.