• <
siemens_gamesa_2022

Odfjell Oceanwind, OKEA, TrønderEnergi połączą platformę Draugen z farmą wiatrową

02.11.2021 08:22 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Odfjell Oceanwind, OKEA, TrønderEnergi połączą platformę Draugen z farmą wiatrową

Partnerzy portalu

Odfjell Oceanwind, OKEA, TrønderEnergi połączą platformę Draugen z farmą wiatrową - GospodarkaMorska.pl
Fot. OKEA

Odfjell Oceanwind poinformował, że zawarł porozumienie (MOU) z norweską firmą poszukiwawczo-wydobywczą OKEA oraz spółką energetyczną TrønderEnergi w celu budowy pływającej morskiej farmy wiatrowej, która zostanie podłączona do ogromnej platformy naftowej Draugen.

Na początku współpracy trzy podmioty zajmą się wspólnymi analizami oraz ocenią potencjał rozwoju pływającej morskiej farmy wiatrowej. Zadaniem instalacji byłoby wyprodukowanie bezemisyjnej energii dla platformy Draugen. Badania obejmą ocenę ekonomiczną, techniczną i regulacyjną, jak również potencjalny wpływ na środowisko i klimat.

- Z niecierpliwością czekamy na dalsze badania tej możliwości w ścisłej współpracy z OKEA i TrønderEnergi. Projekt farmy wiatrowej Draugen wpisuje się również w długoterminową strategię firmy Odfjell Oceanwind, która chce stać się wiodącym dostawcą usług O&M i technologii pływających farm wiatrowych na świecie -  powiedział Per Lund, dyrektor generalny firmy.

Najlepszą opcją są pływające elektrownie wiatrowe

Na tym etapie nie wskazano szczegółów dotyczących planowanej farmy, w szczególności jej przewidywanej specyfikacji i mocy. Odfjell Oceanwind, część norweskiej grupy Odfjell, specjalizuje się projektowaniu jednostek Mobile Offshore Wind Units (MOWU), których głównym celem jest dostarczanie energii elektrycznej do odbiorców znajdujący się poza siecią elektroenergetyczną, do których można zaliczyć platformy naftowo-gazowe. Norweski przemysł naftowy i gazowy ma duże ambicje i dąży do ograniczenia emisji dwutlenku węgla (CO2) o 50 proc. W dekarbonizacji platform najlepszą opcją jest technologia floating, czyli pływających platform wiatrowych. 

Draugen to pole naftowo-gazowe w południowej części Morza Norweskiego, 150 kilometrów na północ od Kristiansund.  Głębokość wody w okolicy wynosi 250 metrów, więc nie ma obecnie najmniejszy szans, by ulokować tradycyjne farmy wiatrowej, przytwierdzone do podłoża. Złoże Draugen została odkryte w 1984 roku przez firmę Shell, plan rozwoju i eksploatacji został zatwierdzony w 1988 roku, a produkcja rozpoczęła się w 1993 roku.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.