• <
UNIWERSYTET_MORSKI_GDYNIA_1100x200

Kanada. Minister energii ogłosił cywilny „renesans nuklearny”

23.06.2026 04:15 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Kanada. Minister energii ogłosił cywilny „renesans nuklearny”
GE Hitachi

W ciągu najbliższych 15 lat Kanada zamierza zbudować 10 nowych reaktorów nuklearnych, podwoić eksport uranu oraz eksportować swoje reaktory. Nową strategię nuklearną minister energii Tim Hodgson nazwał „nowym cywilnym renesansem nuklearnym”.

Decyzja o budowie nowych reaktorów wynika z planów podwojenia możliwości sieci elektrycznej do 2050 roku i, jak podkreśli Hodgson, nie ma możliwości realizacji takich planów, połączonych z budową gospodarki niskoemisyjnej, bez budowy nowych elektrowni atomowych.

Budowa pierwszych dwóch dużych reaktorów ma się rozpocząć do 2035 r. Jednocześnie w prowincji Ontario trwa obecnie budowa pierwszego SMR (małego reaktora) Hitachi BWRX300. Kanada zamierza zainwestować w sieć takich reaktorów. 

Strategię nuklearną przygotowano z założeniem, że będą powstawać nowe reaktory wykorzystujące kanadyjską technologię CANDU w całym kraju, Kanada będzie globalnym dostawcą i eksporterem, zwiększy też produkcję uranu przy jednoczesnym wsparciu dla nowych technologii magazynowania odpadów nuklearnych, oraz będzie rozwijać sektor innowacji nuklearnych, zarówno wykorzystujących rozszczepianie jak i reakcje termojądrowe – napisano w komunikacie ministra energii.

Media podały, że według ocen resortu zasobów naturalnych budowa zaplanowanych reaktorów będzie kosztować ponad 100 mld dolarów kanadyjskich.

Obecnie Kanada produkuje 13 proc. swojej energii w 17 reaktorach CANDU w czterech elektrowniach w Ontario i Nowym Brunszwiku. Kanadyjskie reaktory działają również w Argentynie, Chinach, Indiach, Korei Płd. i Rumunii. Kanadyjska prowincja Saskatchewan dostarcza ok. 24 proc. światowej produkcji uranu, a 90 proc. trafia do elektrowni nuklearnych w innych krajach. Kanadyjskie reaktory nie wymagają użycia wzbogaconego uranu takiego, jak dostarczany przez Rosję – przypomniały media. Wśród planów jest także budowa pierwszego mikroreaktora dla społeczności mieszkającej na trudno dostępnych terenach.

W styczniu 2025 r. Polska podpisała z Kanadą porozumienie w sprawie współpracy w dziedzinie energii nuklearnej. Umowa ma wspierać rozwój polskiej energetyki jądrowej, Polskę interesuje m.in. budowa małych modułowych reaktorów, takich jak instalowane w modernizowanej elektrowni Darlington w Ontario.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

JOTUN_2026

Dziękujemy za wysłane grafiki.