• <

Morska interwencja strażników granicznych na Bałtyku

rk

16.05.2023 12:42 Źródło: MOSG
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Morska interwencja strażników granicznych na Bałtyku

Partnerzy portalu

MOSG

Na brak zadań nie musi narzekać Morski Oddział Straży Granicznej. Dwie łodzie, rybacka i motorowa, zostały zawrócone do portów po tym, jak jednostki pływające z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej zlokalizowały ich obecność na Bałtyku w strefach zamkniętych dla żeglugi i rybołówstwa. W trakcie patrolu strażnicy skontrolowali kuter rybacki, także zawracając go do portu.

Załoga patrolowca SG-215 stwierdziła naruszenie strefy zamkniętej przez jednostkę motorową z dziewięcioma osobami na pokładzie. Kierownikowi jednostki nakazano zawrócić do portu w Gdańsku Górkach Zachodnich, gdzie strażnicy graniczni poddali ją kontroli. Kapitana ukarano trzystuzłotowym mandatem. Niezależnie od mandatu, za naruszenie strefy zamkniętej, komendant dywizjonu skieruje do Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego.

W trybie alarmowym z portu w Ustce wypłynęła natomiast jednostka SG-111. Okazało się, że w strefę zamkniętą wpłynęła polska łódź rybacka, która nie odpowiadała na wywołania radiowe. Patrolowiec Morskiego Oddziału Straży Granicznej polecił jednostce natychmiast opuścić strefę i zawrócić do portu w Darłowie, gdzie na kapitana funkcjonariusze nałożyli pięciusetzłotowy mandat.

Grupa kontrolna z SG-111 przeprowadziła również kontrolę kutra rybackiego z Władysławowa. U kierownika jednostki stwierdziła brak dokumentów uprawniających do kierowania jednostką zgodnie z kartą bezpieczeństwa, wymaganego świadectwa starszego rybaka. Ponadto strażnicy graniczni stwierdzili brak innych wymaganych uprawnień. Dowódca SG-111 skierował kuter do portu Władysławowo celem uzupełnienia braków. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami komendant dywizjonu skieruje wniosek do Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni o wszczęcie postępowania administracyjnego.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.