23 lutego przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Belgii podpisali Memorandum of Understanding w sprawie współpracy energetycznej. W planie jest budowa nowego interkonektora, czyli kabla łączącego systemy elektroenergetyczne obu krajów. Kabel będzie połączony także z wyspą energetyczną.
Porozumienie między dwoma krajami dotyczy ścisłej współpracy na drodze do dekarbonizacji i przyszłych połączeń energetycznych między dwoma krajami. Dokument podpisali ministrowie energetyki Wielkiej Brytanii Greg Hands, oraz Belgii - Tinne Van der Straeten.
Dokument ma pogłębić dwustronne relacje Wielkiej Brytanii i Belgii oraz umożliwić bliższą współpracę w zakresie priorytetów energetycznych, takich jak wielofunkcyjne międzysystemowe połączenie elektroenergetyczne (interkonektory), offshore wind, zielony wodór oraz technologie CCUS.
Obecnie elektroenergetyczny kabel Nemo-Link jest jednym z najlepiej funkcjonujących połączeń międzysystemowych na świecie. Połączenie jest wspólnym przedsięwzięciem National Grid Interconnector Holdings, spółki zależnej brytyjskiego operatora National Grid, oraz belgijskiej grupy Elia. Połączenie elektryczne łączy Belgię i Wielką Brytanią, zapewniając obu krajom lepszą niezawodność sieci i dostęp do zrównoważonej produkcji energii. Nemo Link składa się z kabli podmorskich i podziemnych podłączonych do stacji konwertorowej i podstacji elektrycznej w każdym kraju, co umożliwia przepływ energii elektrycznej w obu kierunkach między tymi dwoma krajami.
Nowe połączenie, które będzie połączone z wyspą energetyczną, będzie stanowiło połączenie hybrydowe. Ta podwójna funkcja oznacza, że energia elektryczna może być wymieniana bezpośrednio między tymi dwoma krajami, a ponadto można do niej podłączyć nowe farmy wiatrowe.
Porozumienie jest opłacalne dla obu stron, mimo, że to Wielka Brytania jest liderem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Produkcja energii elektrycznej na morzu w Belgii, która w tym miesiącu bije wszelkie rekordy, ma wpływ na spadek cen prądu. Nowe połączenie międzysystemowe wpisuje się w plan przekształcenia Morza Północnego w jedną wielką „elektrownię” wytwarzającą bezemisyjną energię.
Zgłoszony przez Gaz-System transgraniczny korytarz wodorowy otrzymał status PCI
Prysmian dostarczy do Wielkiej Brytanii system kabli podmorskich. Kontrakt opiewa na 850 mln euro
Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej
Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii
PGNiG: Polska zwiększy o 1/3 wydobycie gazu ziemnego ze złóż w Norwegii
Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji