• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Wielka Brytania i Francja rozwijają projekt przyszłej rakiety skrzydlatej i przeciwokrętowej

mj

21.02.2022 12:16 Źródło: Inf. prasowa
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Wielka Brytania i Francja rozwijają projekt przyszłej rakiety skrzydlatej i przeciwokrętowej

Partnerzy portalu

Wielka Brytania i Francja rozwijają projekt przyszłej rakiety skrzydlatej i przeciwokrętowej  - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat. prasowe

Francja i Wielka Brytania będą wspólnie pracować m.in. nad koncepcją ciężkiej rakiety przeciwokrętowej.

Dzięki podpisaniu porozumienia rządowego i powiązanych kontraktów między francuską i brytyjską agencją zakupów uzbrojenia, Director Générale de l'Armement (DGA) i Defence Equipment & Support (DE&S), Wielka Brytania i Francja potwierdziły chęć kontynuacji badań pozwalających na ograniczenie ryzyk dla programu Future Cruise / Anti-Ship Weapon (FC/ASW).

Eric Beranger, dyrektor generalny MBDA, powiedział: - Program FC/ASW jest przykładem znaczenia zintegrowanego modelu „One MBDA”. Łącząc technologie, potencjał przemysłowy i finansowanie ponad granicami państw, zapewniamy naszym państwom unikalne i zaawansowane zdolności. Kontynuacja badań dotyczących redukcji ryzyka, po zakończeniu fazy koncepcyjnej FC/ASW, świadczy o stałym zaufaniu rządów obu naszych krajów do MBDA. W projekcie wykorzystamy nasze stałe francuskie/brytyjskie centra kompetencyjne. Wzmocnienie portfolio produktów MBDA o nowe systemy rakietowe do uderzeń głębokich i zwalczania okrętów, pozwoli firmie oferować naszym siłom zbrojnym, których satysfakcja stanowi dla nas priorytet, najnowocześniejsze rozwiązanie dopasowane do ich wymagań i wszystkich istniejących lub przyszłych potrzeb operacyjnych”.

Badania nad redukcją ryzyka będą koncentrować się na skoordynowanym opracowywaniu programu oręża nowej generacji służącego do uderzeń na dalekich dystansach i ciężkiej rakiety przeciwokrętowej. W ich trakcie ocenie poddane zostaną dwie uzupełniające się koncepcje rakiet, które mają zostać wdrożone do użytku pod koniec dekady: pocisku poddźwiękowego o obniżonej wykrywalności i bardzo zwrotnego pocisku naddźwiękowego. Koncepcje te mają spełnić wymagania Francji i Wielkiej Brytanii, zapewniając zdolność do skutecznego zwalczania zagrożeń na lądzie i morzu, celów umocnionych i systemów obrony przeciwlotniczej, na bardzo dużych dystansach i w środowisku coraz silniej nasyconym środkami obrony.

FC/ASW uzupełni portfolio istniejących produktów MBDA, które wciąż są rozwijane w celu dostosowania do nowych zagrożeń.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.