• <

Wynik wyszukiwania - "interkonektor" - Wiadomości

Prezydent Duda udaje się do Wilna na szczyt Inicjatywy Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda w środę wieczorem udaje się do Wilna, gdzie weźmie udział w szczycie przywódców państw Inicjatywy Trójmorza, a także w Forum Biznesu, na którym spotykają się przedsiębiorcy z państw tworzących Trójmorze.
10.04.2024

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu; Belgrad chce się uniezależnić od rosyjskiego surowca

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel UE. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.
10.12.2023

Prezydent: Będę bronił ambitnych projektów takich jak CPK i budowa polskich elektrowni atomowych

Dzisiaj o godzinie 12 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Na jego początku prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie, podczas którego zaznaczył, jak ważne dla bezpieczeństwa i rozwoju Polski są planowane projekty takie jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, budowa polskich elektrowni atomowych, a także rozbudowa polskich portów.
13.11.2023

Jest porozumienie Węgier z Rumunią, aby zwiększyć przepustowość interkonektora gazowego

Węgry i Rumunia zgodziły się na zwiększenie przepustowości intekonektora gazowego, łączącego oba kraje – poinformował w środę minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podczas wizyty w Bukareszcie.
08.11.2023

Węgierskie MSZ oskarża UE, Bułgarię i Chorwację o blokowanie dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji

Unia Europejska, Bułgaria i Chorwacja uniemożliwiają Węgrom dywersyfikację dostaw gazu z Rosji – oświadczył minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, cytowany przez dziennik „Nepszava”.
02.11.2023

Pierwsza rocznica uruchomienia Baltic Pipe

1 października 2023 roku minęła pierwsza rocznica uruchomienia gazociągu podmorskiego Baltic Pipe, który zapewnia dostawy gazu z Szelfu Norweskiego przez Danię do Polski. Ten interkonektor jest kluczowym filarem bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ umożliwia zaspokojenie ponad 50% rocznego zapotrzebowania na gaz w naszym kraju. Ma też znaczenie symboliczne, gdyż w obliczu trwającej od lutego ubr. wojny na Ukrainie jest dowodem na zachowanie bezpieczeństwa energetycznego państwa.
06.10.2023

Bułgaria nie chce rosyjskiego gazu. Kluczowy terminal gazowy w Grecji

Rząd Bułgarii jest zdeterminowany, aby skończyć z zależnością od rosyjskich surowców energetycznych. Sprzeciwiamy się próbom używania energii jako broni w celu destabilizacji Unii Europejskiej i krajów partnerskich. Ważnym polem do współpracy wobec polityki Rosji jest Inicjatywa Trójmorza (3SI) – powiedziała w rozmowie z PAP minister spraw zagranicznych Bułgarii Marija Gabriel.
01.10.2023

Podsumowanie kolejnej edycji Gaz-System Forum

W ostatni dzień roboczy roku gazowego 2022/2023 – 29 września 2023 r. – odbyła się konferencja Gaz-System Forum, podczas której operator wraz z uczestnikami rynku podsumowali najważniejsze osiągnięcia minionego roku w zakresie rozwoju rynku gazu, a także omówili perspektywy transformacji energetycznej Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
29.09.2023

Minister Łukaszewska-Trzeciakowska: Polska ma szansę stać się hubem energetycznym w tej części Europy

Polska ma szansę stać się hubem energetycznym w tej części Europy, stwierdziła w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Czekamy na oferty rezerwacji mocy na Terminalu FSRU 2 z państw regionu, powiedziała.
12.09.2023

Prezydent Duda na Forum Biznesu w Bukareszcie: Inicjatywa Trójmorza silnikiem napędowym tej części Europy

W ciągu ostatnich lat Trójmorze odnotowało najbardziej dynamiczny rozwój gospodarczy w Europie, zostaliśmy uznani za jej silnik napędowy, a dzięki projektom jak Baltic Pipe byliśmy w stanie przetrwać kryzys energetyczny spowodowany przez Rosję, mówił w czwartek w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda.
07.09.2023

Bank Pekao: energetyka jądrowa, jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna

W polityce energetycznej Francja wydaje się wygrywać z Niemcami, bo energetyka jądrowa jako uzupełnienie OZE jest tańsza niż konwencjonalna- ocenili analitycy Banku Pekao. Niemcy nie są jeszcze na straconej pozycji, ale oprócz rozwoju technologii wodorowych muszą przyspieszyć inwestycje w źródła odnawialne.
22.08.2023

Gaz-System ma komplet pozwoleń dla części lądowej terminala FSRU

Gaz-System ma kompletu pozwoleń administracyjnych dla części lądowej morskiego terminala regazyfikującego FSRU - poinformowała spółka w piątek. Oznacza to, że wszystkie trzy gazociągi lądowe FSRU są gotowe do budowy, która ma ruszyć w 2024 roku.
28.07.2023

Nexans wygrywa rekordowy kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na projekt EuroAsia Interconnector

Firma Nexans wygrała ważny kontrakt o wartości 1,43 miliarda euro na odcinek połączenia międzysystemowego EuroAsia, łączącego Grecję i Cypr. Kabel wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) 525 kV będzie najdłuższym i najgłębszym interkonektorem na świecie o dwubiegunowej długości 2x900 km. Będzie on przebiegać przez dno Morza Śródziemnego na głębokości ponad 3000 metrów.
19.07.2023

Malta również inwestuje w morską energetykę wiatrową

Na Malcie trwają prace nad ustawą, która umożliwi ustanowienie pierwszego w kraju przetargu na morską energetykę wiatrową oraz słoneczną.
12.07.2023

Forum Wizja Rozwoju: Gaz-System zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski w zakresie gazu ziemnego

Po rozbudowie w przyszłym roku Terminal LNG w Świnoujściu zwiększy możliwości odbioru skroplonego gazu z 6,2 mld m3 do 8,3 mld m3 - zapowiedział Artur Zawartko, wiceprezes zarządu Gaz-System podczas panelu „Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro”, który miał miejsce na konferencji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
22.06.2023

Forum Wizja Rozwoju: polska gospodarka ma potencjał zostać liderem wodorowym

Polska może być światowym liderem w obszarze produkcji i technologii wodorowych, jednak potrzebne są do tego duże nakłady finansowe i współpraca międzynarodowa - ocenili eksperci podczas dyskusji o polskiej gospodarce wodorowej na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Wskazali, że dwa z trzech najlepszych miejsc w Europie do produkcji wodoru znajdują się w Polsce.
21.06.2023

Prezes Gaz-System: zdaliśmy egzamin planowego działania, a nie z zarządzania kryzysem

Zdaliśmy egzamin planowego działania a nie zarządzania kryzysem - mówił w poniedziałek prezes Gaz-System Marcin Chludziński. Jego zdaniem, kiedy po rozpoczęciu wojny w Ukrainie zdrożał gaz, Polska była dobrze do tego przygotowana.
19.06.2023

Sejmowa komisja pozytywnie o poprawkach PiS do projektu zmiany Prawa energetycznego

Sejmowa komisja energii pozytywnie zaopiniowała w środę 11 poprawek, złożonych przez klub PiS w II czytaniu projektu zmiany Prawa energetycznego. Poprawki PiS zakładają m.in. że interkonektory mogą posiadać tylko operatorzy przesyłowi.
14.06.2023

KODIAK: Polscy deweloperzy offshore mogą skorzystać z naszej wiedzy

Choć rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest dynamiczny, nie brakuje problemów. Warto spojrzeć na niego z zewnątrz i zasięgnąć języka u kogoś z większym doświadczeniem. O perspektywy rozwoju branży MEW w Polsce i roli, jaką może odegrać w niej firma KODIAK, rozmawiamy ze współzałożycielem firmy i jej dyrektorem zarządzającym Marcelem Traberem.
24.03.2023

Stańczak z GSTOU: by dostarczać gaz Ukrainie, trzeba przekonfigurować cały system w Polsce

Interkonektor, przez który gaz płynął z Ukrainy do Polski, może działać i w drugą stronę, tylko gaz ten musi być dostarczony. Trzeba przekonfigurować cały system w Polsce. I to się dzieje - stwierdził w rozmowie z PAP Paweł Stańczak, p.o. prezesa ukraińskiego operatora systemu przesyłu gazu GSTOU.
18.03.2023

Duński Port Esbjerg nie zwalnia tempa. Buduje magazyn dla projektu Viking-Link

Port Esbjerg jest jednym z czołowych portów w Europie obsługujących projekty związane z transformacją energetyczną. Niedawno władze zapowiadała dalszą ekspansję i rozwój infrastruktury morskiej. Tym razem na terenie portu powstanie magazyn elementów dla projektu interkonektora Viking-Link.
13.03.2023

Pierwsza na świecie wyspa energetyczna wypływa w morze

Ta sztuczna wyspa (45 km od wybrzeża) będzie stanowić kluczowe ogniwo w lokalnym systemie zaopatrzenia w energię. Otworzy ona przyszłą strefę wiatrową Księżnej Elżbiety (3,5 GW) i połączy kraj z Wielką Brytanią i Danią poprzez dodatkowe interkonektory (projekty Nautilus i TritonLink).
02.03.2023

Eksperci: kryzys energetyczny się nie skończył, Polska powinna stawiać na oszczędność i OZE

Kryzys energetyczny się nie skończył, mogą się pojawić problemy z dostępnością gazu, Polska powinna kłaść większy nacisk na oszczędność energii i jak najszybciej budować OZE - oceniali eksperci w czasie konferencji "Energetyka 2023 - przesilenie".
31.01.2023

Stabilny początek roku gazowego systemu przesyłowego

Utrzymane szybkie tempo obsługi statków i cystern w Terminalu LNG w Świnoujściu, przesył gazu przez interkonektory z Litwą i Słowacją, pracujący na pełnej przepustowości Baltic Pipe – to główne cele spełnione przez GAZ-SYSTEM w minionym roku. Mimo braku dostaw z Rosji oraz trwającej na wschodzie wojny polska sieć przesyłowa pracuje stabilnie, a gaz jest dostarczany do odbiorców zgodnie z zamówieniami.
16.01.2023

Porozumienie gazowe między Bułgarią a Turcją o dostępie do sieci gazociągowej i terminali LNG

Firmy z Bułgarii i Turcji podpisały we wtorek w Sofii porozumienie gazowe, które umożliwi stronie bułgarskiej dostęp do tureckiej sieci gazociągowej i jej terminali LNG. Bułgaria nie ma własnych terminali i od przerwania dostaw gazu z Rosji korzysta z greckiego terminalu Revithoussa.
03.01.2023

UE. Komisarz Simson: Europa Środkowo-Wschodnia bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki Baltic Pipe

Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki - przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).
09.12.2022

Leonardo da Vinci rozpoczął kładzenie kabli na greckich wodach

Statek należący do firmy Prysmian przystąpił do podwodnych prac mających na celu instalację łącznika między Kretą a Grecją kontynentalną.
07.12.2022

Nexans zapewni wymianę energetyczną między Irlandią a Francją

Francuski producent kabli Nexans otrzymał kontrakt na realizację projektu podmorskiego połączenia Celtic Interconnector, które umożliwi wymianę energii elektrycznej między Irlandią a Francją. Firma postrzega to jako krok w kierunku osiągnięcia ostatecznego celu, jakim jest przekształcenie się w istotnego na rynku gracza zajmującego się elektryfikacją.
29.11.2022

Francję i Irlandię połączy "Celtycki Interkonektor" pozwalający na wymianę dostaw energii

Francja i Irlandia podpisały w piątek w Paryżu porozumienie w sprawie budowy "Celtyckiego Interkonektora" (Celtic Interconnector), który pozwoli na wymianę dostaw energii elektrycznej między tymi krajami od 2026 roku – poinformowało w komunikacie francuskie ministerstwo transformacji energetycznej.
26.11.2022

Wyspy energetyczne i PtX rozwiązaniem kryzysu?

Europejskie morskie farmy wiatrowe o mocy 30 GW są prawie w całości podłączone do systemu energetycznego za pomocą podmorskich kabli, które biegną od każdej farmy do kraju macierzystego.
25.11.2022

Odznaczenia za Baltic Pipe i inne strategiczne inwestycje Gaz-System

Minister Klimatu i Środowiska oraz Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, 16 listopada 2022 r. wręczyli odznaczenia państwowe 48 pracownikom i współpracownikom spółki za zaangażowanie i wkład pracy w realizację inwestycji zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski
17.11.2022

Bułgaria otrzymała po raz pierwszy gaz skroplony z Norwegii

Bułgaria po raz pierwszy otrzymała norweski gaz skroplony. Tankowiec z dostawą przypłynął do greckiego terminala LNG w okolicach Aten. Przywitali go bułgarscy ministrowie transportu i energetyki, Christo Aleksijew i Rosen Christow.
05.11.2022

Protesty ekologów w Hiszpanii. Gazociąg BarMar ma przebiegać przez teren chroniony

Ogłoszona w czwartek przez władze Hiszpanii, Francji i Portugalii budowa podwodnego gazociągu BarMar jest planowana w akwenie Morza Śródziemnego o dużych walorach ekologicznych i częściowo znajdującym się pod ochroną - powiadomiły w poniedziałek hiszpańskie media.
24.10.2022

Morski interkonektor połączy Grecję z Egiptem. Celem jest przesył energii z OZE

Przedstawiciele greckiej grupy Copelouzos spotkali się z władzami Egiptu w celu podsumowania dotychczasowych działań na rzecz produkcji OZE w Egipcie i przesyłu bezemisyjnej energii do Grecji. Ten ma być realizowany za pomocą podmorskiego kabla Gregy-Elica.
24.10.2022

Hiszpania. Rząd: nowe połączenie gazowe będzie linią podmorską; połączy Barcelonę z Marsylią

Nowe połączenie gazowe, tak zwany Zielony Korytarz Energetyczny, którego powstanie uzgodnili w czwartek w Brukseli premierzy Hiszpanii i Portugalii oraz prezydent Francji połączy Barcelonę z Marsylią, biegnąc przez Morze Śródziemne, czyli inną trasą niż wcześniej planowany interkonektor MidCat w Pirenejach.
20.10.2022

MKiŚ: zużycie gazu w sezonie zimowym 2022/23 będzie zauważalnie niższe

Zużycie gazu ziemnego w sezonie zimowym 2022/23 będzie zauważalnie niższe niż rok temu - wynika z odpowiedzi resortu klimatu i środowiska na interpelację poselską. Dodano, że zużycie gazu w sezonie zimowym 2021/22 wyniosło ponad 11,6 mld m sześc.
19.10.2022

Gazociągi na linii ognia. Nord Stream a sprawa polska

Podejrzenie sabotażu w uszkodzonych gazociągach Nord Stream 1 i Nord Stream 2 po raz kolejny wskazuje na konieczność dywersyfikacji źródeł energetycznych. Jak w kontekście uszkodzonych gazociągów prezentuje się Polska, z nowo oddanym Baltic Pipe i Terminalem LNG w Świnoujściu?
09.10.2022

Sasin: Baltic Pipe pełną przepustowość osiągnie w I kwartale przyszłego roku

Baltic Pipe pełną przepustowość osiągnie w I kwartale przyszłego roku – poinformował w sobotę wicepremier Jacek Sasin. Potwierdził, że realizowany jest przesył gazu tym rurociągiem.
01.10.2022

Polska i Czechy przekażą KE list poparcia dla gazociągu Stork II i FSRU w Gdańsku

Polska i Czechy w najbliższych dniach oficjalnie przekażą najwyższym przedstawicielom Komisji Europejskiej wspólny list poparcia dla budowy gazociągu Stork II i terminala FSRU w Gdańsku - podało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
30.09.2022

Morawiecki o węglu: nie chcemy negocjować "pod pistoletem"

Nie chcemy negocjować pod pistoletem, czyli płacić za gaz najwyższych możliwych cen - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że obecny kryzys energetyczny jest największy na świecie i zaapelował, by dokonywać autoreglamentacji zakupów węgla.
29.09.2022

Budowa Baltic Pipe: podwodne konstrukcje, przewierty, setki kilometrów rur na dnie morza

Budowa Baltic Pipe wymagała m.in. zatopienia na dnie morza 200-tonowej konstrukcji, przewiercania się pod morskimi brzegami, przekroczenia cieśniny Mały Bełt. Gazociąg oficjalnie otwarto we wtorek, w sobotę 1 października ma się zacząć planowe tłoczenie gazu.
27.09.2022

Uroczyste otwarcie Baltic Pipe

Na uroczystym otwarciu Baltic Pipe w Goleniowie obecni są: prezydent RP Andrzej Duda, premier RP Mateusz Morawiecki, premier Królestwa Danii , minister ropy naftowej Norwegii Terje Aasland, minister klimatu RP Anna Moskwa, Diette Jul Jorgensen, prezes Gaz-System Tomasz Stępień i prezes Energinet Thomas Egebo.
27.09.2022

Otwarcie Baltic Pipe. Jak uruchomienie gazociągu komentują politycy?

Już dzisiaj (27 września) symbolicznie uruchomiono przesył w gazociągu Baltic Pipe w Budnie k. Goleniowa (Zachodniopomorskie). Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki. Co o gazociągu Baltic Pipe mówili politycy z kraju i ze świata?
27.09.2022

PGNiG odebrało w terminalu w Kłajpedzie 90 mln m sześc. gazu ziemnego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odebrało w terminalu w Kłajpedzie na Litwie 90 mln m sześc. gazu ziemnego. Była to szósta w tym roku dostawa do tego terminalu - poinformowała spółka w poniedziałek.
26.09.2022

Premier: wypełnimy Baltic Pipe w zakresie niezbędnym, by w Polsce gazu było dosyć

Gazociąg Baltic Pipe, który ma ruszyć 1 października tego roku, zostanie wypełniony w takim zakresie, aby w Polsce gazu było dosyć - wynika z środowej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu dodał, że gazociąg ten daje nam pełną niezależność od gazu z Rosji.
21.09.2022

Minister Moskwa: odcięcie się od rosyjskich wpływów poprawi stabilność energetyczną Europy

Odcięcie się od rosyjskich wpływów poprawi stabilność energetyczną Europy, to również ważny krok naprzód, który ograniczy rosyjski potencjał finansowania wojny z Ukrainą - oceniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na spotkaniu z Ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem.
05.09.2022

Minister klimatu optymistyczna: "nie cała przepustowość Baltic Pipe może okazać się potrzebna"

Popyt na gaz w całej Europie spada, może się okazać, że nie cała przepustowość gazociągu Baltic Pipe będzie potrzebna Polsce - oceniła w piątek w Strachocinie minister klimatu Anna Moskwa.
26.08.2022

Moskwa: przed nami zadanie, aby wypełnić gazociąg między Polską a Słowacją dobrym, bezpiecznym i tanim gazem

Przed nami zadanie, aby wypełnić gazociąg między Polską a Słowacją dobrym, bezpiecznym i tanim gazem. To wyzwanie dla nas na najbliższe tygodnie i miesiące – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Strachocinie.
26.08.2022

Morawiecki: gazociąg miedzy Polską a Słowacją wzmacnia bezpieczeństwo miedzy naszymi krajami

Gazociąg Polska-Słowacja jest gazociągiem bezpieczeństwa i pokoju w przeciwieństwie do tego, który był budowany przez Niemcy i Rosję, ze wsparciem innych krajów, który był gazociągiem wojny – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki w Strachocinie na Podkarpaciu.
26.08.2022

Premier: mamy kontrakty na tyle gazu z Norwegii, ile trzeba

Mamy tyle zakontraktowanego gazu z Norwegii, ile trzeba; rząd nie ma wpływu na ceny tego surowca, ponieważ kształtuje je rynek światowy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
25.08.2022

Uroczystość uruchomienia połączenia gazowego Polska-Słowacja w piątek

Udział w uroczystości uruchomienia połączenia gazowego Polska-Słowacja, rozmowy bilateralne dot. relacji polsko-słowackich, sytuacji międzynarodowej oraz współpracy w zakresie bezpieczeństwa - to plan piątkowego spotkania premierów Mateusza Morawieckiego i Eduarda Hegera - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
25.08.2022

Bułgaria. Rząd: nie ma zapewnionych dostaw gazu po wrześniu, rozmowy z Gazpromem nieuniknione

Dostawy gazu dla Bułgarii są zapewnione tylko do końca września; w tej sytuacji negocjacje z Gazpromem w sprawie wznowienia eksportu surowca są nieuniknione - poinformowali w poniedziałek tymczasowy wicepremier Christo Aleksiew i minister energetyki Rosen Christow.
22.08.2022

Rozwój offshore wind leży w rękach operatorów sieciowych

Rozwój morskich farm wiatrowych w Europie wymaga powstania odpowiedniej infrastruktury do wyprowadzenia mocy na ląd. Kluczowe znaczenie dla realizacji inwestycji będą miały nowe mechanizmy regulacyjne i wielostronna koordynacja operatorów sieci – przekonują dziennikarze agencji Reuters. Rozwój sektora offshore wind zależy teraz od operatorów sieciowych.
18.08.2022

Zawód: inżynierka. Beata Nepelska-Kula o kobietach w „męskich” zawodach

Beata Nepelska-Kula od początku 2022 roku jest Dyrektorką Zarządzającą w ILF Polska, dużej firmie inżynieryjnej konsultującej projekty z sektorów m.in. takich jak OZE i offshore. Jest zdania, że kobiety nie muszą z niczego rezygnować.
10.08.2022

Morawiecki: Polska zaczęła budowę gazociągu na Morzu Bałtyckim. Będzie też FSRU

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w środę, że na koniec tego roku możemy być w pełni i autentycznie suwerenni gazowo. Jak dodał, Polska rozumiejąc wyzwania wiążące się z polityką Rosji rozpoczęła budowę gazociągów i rozbudowę terminala LNG.
27.07.2022

Azerbejdżan. Premier Bułgarii Petkow w Baku negocjuje zwiększenie dostaw gazu

Ustępujący premier bułgarskiego rządu Kirił Petkow składa w piątek wizytę w stolicy Azerbejdżanu Baku. Podczas rozmów z prezydentem Ilhamem Alijewem osiągnięto zasadnicze porozumienie dotyczące dodatkowych dostaw gazu dla Bułgarii - przekazały służby prasowe Petkowa.
22.07.2022

Bułgaria-Grecja. Premierzy Petkow i Micotakis przyjęli oddany do użytku do interkonektor gazowy

Premierzy Bułgarii i Grecji, Kirił Petkow i Kyriakos Micotakis, oficjalnie przyjęli w piątek budowany przez 12 lat interkonektor gazowy (IGB) Komotini – Stara Zagora, zapewniający Bułgarii dostęp do południowego korytarza gazowego.
08.07.2022

Gaz-System: ruszyła pierwsza aukcja przepustowości gazociągów do Danii oraz na Litwę i Słowację

W poniedziałek ruszyła pierwsza w historii aukcja przepustowości połączeń gazociągowych z Danią, Litwą i Słowacją, które umożliwiają sprowadzanie do Polski gazu z różnych kierunków - poinformował w poniedziałek krajowy operator przesyłowy Gaz-System.
04.07.2022

Bułgaria zaczęła otrzymywać azerski gaz zgodnie z długoterminową umową

Bułgaria zaczęła od piątku otrzymywać azerski gaz zgodnie z długoterminową umową, na mocy której dostawy mają wynosić 1 mld m. sześc. rocznie - poinformował bułgarski operator Bułgargaz.
01.07.2022

Gaz-System: popyt na gaz w perspektywie 10-letniej może wzrosnąć o 50 proc.

Popyt na gaz w perspektywie 10-letniej może wzrosnąć o 50 proc. Wynika to z procesu transformacji, coraz mocniej widocznego w sektorze energetycznym i ciepłownictwie - ocenił w swoim raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju za 2021 r. Gaz-System. W zeszłym roku spółka wydała na inwestycje 5,4 mld zł.
30.06.2022

Analitycy: skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów

Skutki braku rosyjskiego gazu zależą m.in. od stanu zapełnienia magazynów tego surowca - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków PIE nawet w przypadku pełnego zapełnienia magazynów w UE, problemem jest ograniczona przepustowość interkonektorów pomiędzy krajami członkowskimi.
25.06.2022

W polskim offshore wind brakuje pracowników. Kodiak przychodzi z pomocą

Nie od dziś wiadomo, że tworząca się w Polsce branża offshore musi na początku rozwiązać duży problem – w kraju brakuje pracowników z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami w prowadzeniu projektów morskich farm wiatrowych. W odpowiednich obszarach deweloperów mogą jednak wspomóc zatrudniające Polaków zagraniczne firmy, jak chcący pokazać się na naszym rynku Kodiak.
21.06.2022

Duda: dzięki gazoportowi w Świnoujściu i interkonektorom bezpieczeństwo gazowe Polski nie uległo zachwianiu

Dzięki gazoportowi w Świnoujściu i zbudowaniu interkonektorów bezpieczeństwo gazowe Polski nie uległo zachwianiu - powiedział w poniedziałek w Rydze, podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza, prezydent Andrzej Duda.
20.06.2022

Rozpoczęto próbne dostawy azerskiego gazu przez połączenie z Grecją

W niedzielę rozpoczęto próbny przesył azerskiego gazu z Grecji do Bułgarii przez nowy interkonektor Komotini-Stara Zagora - poinformowało radio publiczne w Sofii. Regularne dostawy rozpoczną się w lipcu. Połączenie ma zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne Bułgarii po odcięciu dostaw gazu przez Rosję.
19.06.2022

Bułgaria. Premier: azerski gaz zacznie napływać między lipcem i sierpniem

Azerski gaz zacznie napływać do Bułgarii między lipcem a sierpniem, wcześniej niż prognozowano - poinformował we wtorek bułgarski premier Kirił Petkow. Dodał, że w najbliższych dniach uda się do Baku, by potwierdzić dokładną datę rozpoczęcia przesyłu surowca.
14.06.2022

Gaz-System: 4 lipca aukcje roczne dla interkonektorów z Danią, Litwą i Słowacją

4 lipca po raz pierwszy przepustowości nowych interkonektorów gazowych z Danią, Litwą i Słowacją zostaną wystawione na aukcji produktów rocznych - poinformował w poniedziałek operator gazociągów przesyłowych Gaz-System.
13.06.2022

Gaz-System: na początku czerwca ruszy próbny przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja

Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował w czwartek Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca.
26.05.2022

Komisja Europejska i USA: rosyjski szantaż energetyczny jest niedopuszczalny

Odcięcie przez Rosję dostaw energii elektrycznej i gazu ziemnego do Finlandii po wstrzymaniu eksportu gazu do Polski i Bułgarii jest "nieuzasadnione i niedopuszczalne" - stwierdziła we wtorek KE i USA we wspólnym oświadczeniu potępiającym takie działania, jako "szantaż energetyczny".
24.05.2022

Morawiecki: nasi sąsiedzi patrzą na nas jak na bezpieczną wyspę w morzu ryzyk związanych z presją rosyjską

Nasi sąsiedzi patrzą na nas jak na bezpieczną wyspę w morzu ryzyk związanych z presją rosyjską - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że rano rozmawiał z premierem Słowacji o interkonektorze na Słowację, którego przepustowość będzie wynosiła 5,7 mld metrów sześciennych.
23.05.2022

PGNiG: własne wydobycie gazu na szelfie norweskim w 2022 r. rzędu 3 mld m sześc.

PGNiG prognozuje wzrost tegorocznego własnego wydobycia gazu na szelfie norweskim z 2,6 do 3 mld m sześc. Jak podkreślali w czwartek na konferencji wynikowej przedstawiciele spółki, będzie to efekt generalnego wzrostu aktywności wydobywczej.
19.05.2022

PSG na Gazterm 2022: wojna o 100 proc. podniosła koszt części naszych inwestycji

Na ile wojna w Ukrainie zmieniła dotychczasowe plany rozwoju polskich systemów przesyłania gazu? O tym dyskutowali podczas konferencji Gazterm 2022 uczestnicy panelu „Czy droga do niezależności energetycznej Polski wiedzie przez sieć dystrybucji paliw gazowych?”. Jednym z głównych wątków były rosnące koszty inwestycji w energetyce.
18.05.2022

Dyrektor GTSOU: Nord Stream to błąd, europejscy konsumenci są zakładnikami Rosji

Popieramy embargo na zaopatrzenie w źródła energii z Rosji i uważamy, że europejscy konsumenci są zakładnikami Rosji. Nie mają innego wyboru - powiedział w poniedziałek dyrektor generalny operatora ukraińskich gazociągów (GTSOU) Sergiy Makogon.
16.05.2022

Bułgaria kupuje LNG od USA

Bułgarski premier Kirił Petkow, który składa wizytę USA, poinformował w środę, że jego kraj od czerwca br. będzie otrzymywać skroplony gaz zza oceanu. Amerykański surowiec ma być tańszy od tego, który Bułgaria kupowała w Rosji.
11.05.2022

LNG szansą dla Grecji. U wybrzeży Aleksandropolis pojawi się terminal FSRU

Grecja tak jak inne kraje Unii Europejskiej przyspieszyła działania na rzecz uniezależnienia się od dostaw gazu ziemnego z Rosji. W tym celu na wodach w pobliżu miasta Aleksandropolis pojawi się pływający terminal FSRU. Jest to strategiczny projekt dla Grecji, Bałkanów i Europy Południowo-Wschodniej. Terminal rozpocznie pracę w grudniu 2023 roku.
08.05.2022

Bułgaria i Grecja będą wspólnie kupować LNG

Bulgargaz i greckie przedsiębiorstwo gazownicze DEPA rozpoczną wspólne zakupy LNG, poinformował w czwartek Reuters.
05.05.2022

Gaz-System gotowy przyspieszyć prace nad pływającym terminalem LNG w Gdańsku

Operator gazociągów przesyłowych Gaz-System jest gotowy przyspieszyć prace nad projektem pływającego terminala LNG w Gdańsku, o ile zapadną strategiczne decyzje i spełnione zostaną pewne warunki - poinformował w czwartek prezes spółki Tomasz Stępień.
05.05.2022

Otwarcie interkonektora gazowego Polska-Litwa. Komentarze

W czwartek prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz unijna komisarz ds. energii w miejscowości Jauniunai na Litwie uroczyście otworzyli interkonektor gazowy Polska-Litwa. Inwestycja jest gotową odpowiedzią na kolejną rosyjską próbę szantażu gazowego – mówił polski prezydent Andrzej Duda.
05.05.2022

Prezydent Duda otworzył dziś nowe połączenie gazowe między Litwą a Polską

Dzięki nowemu połączeniu gazowemu z Litwą Polska zyskuje dostęp do terminala w Kłajpedzie, co wzmacnia poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do polskich odbiorców - stwierdził pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, cytowany w czwartkowym komunikacie Gaz-Systemu.
05.05.2022

Ekspertka: połączenie gazowe Polski z Litwą przyczyni się do poprawy konkurencyjności regionu

Nowe połączenie gazowe Polski z Litwą przyczyni się do poprawy konkurencyjności regionu i umożliwi zastępowania paliw stałych paliwem gazowym o niższej intensywności emisji - oceniła w rozmowie z PAP Magdalena Maj z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
05.05.2022

Wiceprzewodniczący KE: Polska staje się prawdziwym hubem gazowym w Europie

W poniedziałek odbędzie się spotkanie ministrów ds. energii, aby omówić kwestie związane z dostawami gazu - poinformował podczas wystąpienia w Senacie wiceprzewodniczący KE Maros Sefcovic. Polska odgrywa i będzie odgrywać bardzo istotną rolę w dywersyfikacji dostaw gazu do Europy - dodał.
28.04.2022

LNG, solidarność z Polską i czekanie na Baltic Pipe. Takie jest stanowisko Litwy

„Jeżeli Polska będzie potrzebowała gazu, to do Polski on popłynie”, oznajmił w środę litewski minister energetyki Dainius Kreivys w reakcji na działania rosyjskiego Gazpromu, który całkowicie wstrzymał dostawy gazu dla Polski i Bułgarii.
28.04.2022

Pierwszy dzień bez dostaw gazu z Rosji. Kolejne komentarze polityków

Środa, 27 kwietnia to pierwszy dzień bez rosyjskich dostaw gazu do Polski. Jak poinformował w środę po południu Gaz-System, transport gazu do odbiorców jest realizowany zgodnie z ich bieżącym zapotrzebowaniem - zapewnił w środę Gaz-System. Prezentujemy najnowsze komentarze polityków.
27.04.2022

Gaz-System: gaz płynie zgodnie z zamówieniami; magazyny wypełnione w ok. 80 proc.

Transport gazu do odbiorców jest realizowany zgodnie z ich bieżącym zapotrzebowaniem - zapewnił w środę Gaz-System. Spółka nie przerwała zatłaczania gazu do magazynów, a poziom ich wypełnienia wynosi ok. 80 proc.; to dodatkowe zabezpieczenie w obecnej sytuacji - dodał.
27.04.2022

Premier o wstrzymaniu przez Rosję dostaw gazu: to bezpośredni atak na Polskę, zemsta za sankcje

Wstrzymanie przez Rosję dostaw gazu to bezpośredni atak na Polskę, która wczoraj pokazała, czym jest realne uderzenie w rosyjskich oligarchów; to zemsta za sankcje - powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił też, że Polska była na ten krok przygotowana.
27.04.2022

Od środy Gazprom wstrzymuje dostawy gazu do Polski

Gazprom w środę od godziny 8 czasu polskiego całkowicie wstrzyma dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka poinformowała, że powodem jest odrzucenie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) płatności za gaz w rublach.
27.04.2022

Przerwanie dostaw gazu z Rosji do Polski. Komentarze polityków [AKTUALIZACJA]

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach. Gorący temat komentują na bieżąco politycy.
26.04.2022

Rząd uspokaja, że gazu dla odbiorców nie zabraknie mimo wstrzymania dostaw z Rosji

Mimo odcięcia dostaw gazu z Rosji, Polska jest na to przygotowana; wszyscy dotychczasowi odbiorcy błękitnego paliwa w kraju otrzymają ten surowiec na poziomie, na jakim otrzymywali go do tej chwili - zapewniali we wtorek przedstawiciele rządu, minister Anna Moskwa oraz Piotr Naimski.
26.04.2022

Rosja zakręca kurek z gazem dla Polski? Są nieoficjalne doniesienia

Jak nieoficjalnie dowiedział się Onet.pl Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski. Obecnie w Ministerstwie Klimatu trwa narada sztabu kryzysowego. Strona rosyjska nie podała oficjalnego komunikatu w tej sprawie. Jak donoszą media, jeszcze dziś mają się pojawić oficjalne komunikaty.
26.04.2022

Naimski: jest zamiar wypowiedzenia kontraktów naftowych zawartych z Rosją

Jest zamiar wypowiedzenia kontraktów naftowych zawartych z Rosją - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Potwierdził też, że gazociąg Baltic Pipe zostanie oddany do użytku w październiku br. i popłynie nim pierwszy gaz z szelfu norweskiego.
22.04.2022

Duda o rezygnacji z rosyjskich dostaw gazu i planach budowy kolejnego gazoportu w Gdańsku

Mam nadzieję, że pełną dywersyfikacje dostaw gazu do naszego kraju, a więc niezależność energetyczną będziemy mieli już jesienią tego roku i będziemy mogli zrezygnować z rosyjskich dostaw - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda.
12.04.2022

Kraje bałtyckie zrezygnowały z importu rosyjskiego gazu

Kraje bałtyckie nie będą już importować rosyjskiego gazu ziemnego – poinformował w niedzielę szef łotewskiego operatora magazynów gazu ziemnego prezes Zarządu Conexus Baltic Grid Uldis Baris.
03.04.2022

Terminal LNG w Kłajpedzie całkowicie zaopatruje Litwę w gaz. Koniec z importem z Rosji

W odpowiedzi na szantaż energetyczny Rosji wobec Europy i wojnę na Ukrainie oraz w celu osiągnięcia całkowitej niezależności energetycznej Litwa całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu - poinformowało w sobotę ministerstwo energetyki w Wilnie.
02.04.2022

Prezes Gaz-System dla "Pulsu Biznesu": w poważnej konfrontacji energetycznej z Rosją funkcjonujemy od dawna

Nie spodziewałem się wojny, ale przecież w poważnej konfrontacji energetycznej z Rosją funkcjonujemy już od dawna. Naszą bronią są nowoczesne tłocznie, węzły, gazociągi, interkonektory, międzynarodowi partnerzy i instytucje unijne — mówi "PB" prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
24.03.2022

PIE: Unia Europejska mogłaby ograniczyć import gazu z Rosji o 91 proc. już w 2022 r.

Unia Europejska mogłaby ograniczyć import gazu z Rosji o 91 proc. już w tym roku; z tego kraju pochodzi obecnie 45 proc. sprowadzanego przez UE surowca – wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Import surowców energetycznych zasila jedną trzecią budżetu Rosji - dodał.
22.03.2022

Oficjalnie zakończono budowę North Sea Link. Interkonektor łączy Wielką Brytanię z Norwegią

Grupa Prysmian, światowy lider w branży systemów kablowych dla energetyki i telekomunikacji, ogłosiła oficjalne zakończenie budowy najdłuższego na świecie podmorskiego połączenia elektroenergetycznego pomiędzy Wielką Brytanią a Norwegią. Prysmian otrzymał niezbędne certyfikaty.
19.03.2022

Prezes PGNiG: planujemy udział w aukcjach na przepustowość gazociągu GIPL

PGNiG planuje start w aukcjach na przepustowość gazociągu GIPL, łączącego systemy gazowe Polski i Litwy - poinformował we wtorek prezes PGNiG Paweł Majewski. Przesył gazu przez GIPL ma ruszyć 1 maja, pierwsze aukcje są planowane na kwiecień.
15.03.2022

Prezes PGNiG: rozmawiamy o dodatkowych dostawach gazu na Ukrainę

Ukraiński operator zwrócił się do PGNiG o ofertę na dostawy gazu, trwają rozmowy handlowe na temat dodatkowych dostaw na Ukrainę - poinformował we wtorek prezes PGNiG Paweł Majewski.
15.03.2022

Nowy interkonektor połączy systemy energetyczne Wielkiej Brytanii i Belgii

23 lutego przedstawiciele Wielkiej Brytanii i Belgii podpisali Memorandum of Understanding w sprawie współpracy energetycznej. W planie jest budowa nowego interkonektora, czyli kabla łączącego systemy elektroenergetyczne obu krajów. Kabel będzie połączony także z wyspą energetyczną.
09.03.2022

W Danii wznowiono prace budowlane na wstrzymanych odcinkach lądowej części gazociągu Baltic Pipe

Duńska Agencja Ochrony Środowiska (DEPA) wydała nowe pozwolenie środowiskowe dla budowy gazociągu Baltic Pipe na wstrzymanych w zeszłym roku lądowych odcinkach trasy.
01.03.2022

Budowa gazociągu GIPL na finiszu. Gazociąg Polska-Litwa udostępniony od 1 maja 2022 roku

Gazowy interkonektor Polska-Litwa (GIPL) zostanie udostępniony do przesyłu gazu 1 maja 2022 r. - poinformowali w poniedziałek operatorzy przesyłowi gazu z obydwu krajów: Gaz-System i Amber Grid. Pełną przepustowość gazociąg osiągnie 1 października.
28.02.2022

Norwegia ogłasza pierwszą aukcję dla morskiej energetyki wiatrowej

Norweski rząd ogłosił, że w drugiej połowie 2022 roku odbędzie się pierwsza w kraju aukcja dla morskiej energetyki wiatrowej. Wsparcie obejmie projekty o łącznej mocy zainstalowanej 1,5 GW, ku niezadowoleniu branży.
24.02.2022

Powstaną połączenia transgraniczne łączące wyspy energetyczne w Danii

Aby duńskie wyspy energetyczne na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim mogły w pełni funkcjonować, konieczny jest rozwój infrastruktury przesyłowej. Kluczowe będą połączenia transgraniczne, dzięki którym kraje Europy będą mogły w pełni konsumować energię w wiatru.
24.11.2021

Duńczycy oczekują dodatkowego gigawata morskiej energii wiatrowej z Bornholm Energy Island

Duńskie Ministerstwo Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej zwróciło się do Energinet o rozszerzenie obecnych obszarów studium wykonalności w lokalizacji Bornholm Energy Island na Morzu Bałtyckim, co pozwoliłoby na zainstalowanie 1 GW więcej mocy, a także stałoby się nowym miejscem, w którym Projekt Hesselø mógłby zostać zbudowany.
19.10.2021

Niemieckie media: Operator Nord Stream 2 prawdopodobnie bez zezwolenia chce przesyłać gaz ziemny

"Walka o bałtycki gazociąg Nord Stream 2 osiągnęła nowy poziom eskalacji. Wiele wskazuje na to, że rosyjski gaz ziemny będzie wkrótce dostarczany rurociągiem do Niemiec, choć nie uzyskano jeszcze na to wszystkich pozwoleń" - pisze portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
07.10.2021

PGNiG: jesteśmy gotowi na koniec umowy z Gazpromem

PGNiG jest dobrze przygotowane na rok 2023, kiedy przestanie obowiązywać umowa z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu ziemnego. Dywersyfikacja źródeł dostaw, nowe odwierty na szelfie norweskim i flota czarterowanych gazowców zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne – mówił na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.
09.09.2021

Naimski: Gazociąg Baltic Pipe do końca 2022 roku uzyska pełną przepustowość

Gazociąg Baltic Pipe ruszy w terminie, na początku z przepustowością odpowiadającą 2-3 mld m sześc. rocznie, pełną przepustowość uzyska do końca 2022 roku - oświadczył w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
30.08.2021

PGNiG: fuzja z Orlenem i Lotosem zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski

Staramy się zapewnić szeroki i konkurencyjny dostęp do gazu poprzez działania inwestycyjne i handlowe, a także walcząc w sądzie o objęcie Nord Stream 2 prawem unijnym – powiedział Artur Cieślik, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. strategii i regulacji w trakcie Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w dniach 26-27 sierpnia w Gdyni.
27.08.2021

MKiŚ: decyzja uchylająca ws. Baltic Pipe dotyczy jednego z pięciu odcinków gazociągu

Uchylona decyzja ws. Baltic Pipe dotyczy tylko jednej z pięciu części gazociągu, prace na pozostałych są kontynuowane - podkreślił w środę w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Zapewnił, że po stronie duńskiej jest duża wola zakończenia tego projektu.
17.06.2021

Gaz-System: na budowie gazociągu Polska-Litwa pod Czarną Hańczą wykonywany jest przewiert Direct Pipe

Na odcinku północnym gazociągu Polska-Litwa, pod rzeką Czarna Hańcza, wykonywany jest po raz pierwszy w Polsce przewiert podziemny metodą Direct Pipe o średnicy DN 700 - poinformowała we wtorek spółka Gaz-System. Głębokość przejścia pod dnem rzeki będzie wynosić co najmniej 7,7 m - dodano.
01.06.2021

NordLink połączył Norwegię i Niemcy. Kabel podwodny umożliwi wymianę energii z OZE

W maju oficjalnie otworzono połączenie międzysystemowe NordLink o mocy 1400 MW oraz długości 623 km. Kabel podmorski HVDCłączy dwa punkty – Adger w Norwegii oraz Szlezwik-Holsztyn w Niemczech.
01.06.2021

Mayflower Wind wykorzysta infrastrukturę elektrowni węglowej do wyprowadzenia mocy z offshore wind

Była elektrownia węglowa Brayton Point będzie swojego rodzaju interkonektorem dla przyszłego kompleksu morskich farm wiatrowych dewelepowanych przez Mayflower Wind. Infrastruktura zostanie użyta do rozwoju Centrum OZE.
31.05.2021

PSE i Litgrid zatwierdziły decyzje inwestycyjne dla kabla Harmony Link

Operatorzy przesyłowi energii elektrycznej z Polski i Litwy, PSE i Litgrid, podjęli w poniedziałek ostateczne decyzje inwestycyjne dotyczące fazy realizacji projektu podmorskiego kabla Harmony Link. Decyzje rozpoczynają fazę realizacji projektu.
31.05.2021

Prezes Gaz-System: Mamy w planie 30 dużych projektów

W perspektywie 2023 r. priorytetem jest dokończenie strategicznych projektów dywersyfikacyjnych, zakładających budowę nowych lub rozbudowę istniejących punktów wejścia gazu do Polski – mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" prezes Gaz–System Tomasz Stępień.
14.05.2021

GAZ-SYSTEM opracował Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju systemu przesyłowego na lata 2022 – 2031

31 marca br. GAZ-SYSTEM przekazał do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki projekt Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju (KDPR) systemu przesyłowego na lata 2022 – 2031. Konsultacje rynkowe tego dokumentu rozpoczną się 12 kwietnia br.
09.04.2021

Połączenie Gaz-Systemu i Polskiego LNG

Operator przesyłowy gazu Gaz-System i jego spółka-córka Polskie LNG - operator gazoportu w Świnoujściu - formalnie połączyły się w środę. Działalność Polskiego LNG będzie kontynuowana przez Gaz-System, jako następcę prawnego.
31.03.2021

Bornholm sercem morskich farm wiatrowych na Bałtyku?

W listopadzie 2019 roku Ørsted przedstawił swoją wizję wykorzystania położonej na Morzu Bałtyckim duńskiej wyspy Bornholm jako hubu łączącego morskie farmy wiatrowe, czyniąc z niej centralny punkt proponowanego nowego połączenia między Danią a Polską. W ubiegłym tygodniu, prezesi elektroenergetycznych systemów przesyłowych Niemiec - 50Hertz i Danii - Energinet, podpisali list intencyjny w tej sprawie zakładający stworzenie "Bornholm Energy Island".
27.01.2021

Premier: współpraca Polski i USA będzie układała się dobrze lub bardzo dobrze

Ze względu na wspólne projekty inwestycyjne i spójność strategiczną, współpraca Polski ze Stanami Zjednoczonymi będzie układała się dobrze lub bardzo dobrze - ocenił w środę premier Mateusz Morawiecki.
20.01.2021

Grecja rozpoczęła import gazu ziemnego z Azerbejdżanu przez Turcję

Grecja rozpoczęła import gazu ziemnego z Azerbejdżanu, wykorzystując w tym celu ukończony już 550-kilometrowy grecki odcinek Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) - poinformował w czwartek w Atenach szef państwowego przedsiębiorstwa gazowniczego DEPA Konstantinos Ksifaras.
07.01.2021

Europejska strategia offshore - dyskusja z udziałem PGE

Tworzenie warunków do inwestycji, niezbędne regulacje, modele rynkowe, rozbudowa przemysłu - to główne tematy dyskusji o sposobach osiągnięcia celów europejskiej strategii offshore, w której udział wziął prezes PGE Wojciech Dąbrowskiego.
08.12.2020

Rusza niewiążące badanie zainteresowania rynku gazociągiem Polska-Litwa

Operatorzy przesyłowi gazu z Polski i Litwy - Gaz-System i Amber Grid, rozpoczęli niewiążącą procedurę badania rynku pod kątem uruchomienia gazociągu GIPL, który połączy systemy gazowe Polski i krajów bałtyckich.
04.11.2020

Naimski: brak przesłanek, by utrzymywać oddzielną spółkę Polskie LNG

Nie ma przesłanek, by utrzymywać spółkę Polskie LNG, powołaną do budowy terminala LNG, gdy terminal już jest i działa - tak pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski uzasadnił połączenie Polskiego LNG z Gaz - Systemem.
22.10.2020

Prezes PGNiG: kontrakt z Oerstedem to większe bezpieczeństwo i dywersyfikacja dostaw gazu w Europie

Realizacja kontraktu z Oerstedem to większe bezpieczeństwo i dywersyfikacja dostaw gazu w Europie - tak prezes PGNiG Jerzy Kwieciński skomentował zawarcie umowy z duńskim koncernem. Kontrakt opiewa na ok. 6,5 mld m sześc. gazu w latach 2023-2028.
21.10.2020

PGNiG kupi gaz ziemny z Morza Północnego od duńskiego Ørsted

PGNiG kupi gaz od duńskiego Oersteda. Umowa między duńską firmą a niemiecką spółką PGNiG - PST przewiduje dostawy w latach 2023-2028 ok. 6,5 mld m sześc. gazu z duńskiej części Morza Północnego.
21.10.2020

Perspektywy polsko-ukraińskiej współpracy w branży gazowej

Ukraina przez lata pozostawała uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu, a jej branża gazowa borykała się m.in. z korupcją i nieefektywnym zarządzaniem. Dzięki wprowadzeniu europejskich regulacji ukraińskim władzom udało się zwiększyć transparentność rynku gazu. Stwarza to nowe możliwości współpracy z Polską, choć jednocześnie oznacza dla polskich podmiotów nowe wyzwania, w tym konkurencję ze strony innych koncernów.
14.10.2020

Ogromne dofinansowanie na budowę Harmony Link

Prawie 720 mln euro unijnego dofinansowania dostaną projekty, niezbędne do synchronizacji sieci energetycznych państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej. Najwięcej - prawie 500 mln euro trafi na budowę Harmony Link - podmorskiego kabla Polska-Litwa.
02.10.2020

Dyplomata USA: dla nas nie ma różnicy między Tureckim a Bałkańskim Potokiem

Przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Stanu Francis Fannon powiedział w czwartek, że dla USA nie ma Bałkańskiego Potoku, jest tylko przedłużenie Tureckiego Potoku. Dał do zrozumienia, że sankcje wobec rosyjskich gazociągów, Nord Stream 2 i Turecki Potok, mogą mieć konsekwencje dla Bułgarii.
01.10.2020

Bułgaria kupiła 20 proc. udziałów w greckim terminalu LNG w Aleksandropolis

Bułgaria i Grecja podpisały w poniedziałek porozumienie w sprawie zakupu przez Sofię 20 proc. udziałów w pływającym terminalu LNG w greckim porcie Aleksandropolis nad Morzem Egejskim - poinformowała służba prasowa bułgarskiego rządu.
25.08.2020

Pompeo poruszy w Pradze temat gazociągu Nord Stream 2?

Czescy komentatorzy zastanawiają się czy Pompeo poruszy w Pradze temat gazociągu Nord Stream 2. Tę inwestycję wspierają czescy politycy, którzy budują interkonektory między niemiecką siecią gazową a swoim krajem.
08.08.2020

Turcja wznowiła odwierty na wschodzie Morza Śródziemnego

Według mediów wśród tematów, które sekretarz stanu USA Mike Pompeo chce poruszyć w przyszłym tygodniu w Czechach, są m.in. kwestie zależności energetycznej od Rosji i współpraca w zakresie bezpieczeństwa. Problem dyslokacji wojsk USA z Niemiec nie ma być poruszany.
08.08.2020

GAZ-SYSTEM ma komplet wykonawców dla gazociągu Polska – Litwa

W lipcu spółka podpisała ostatnie dwie umowy na wykonanie robót budowlanych na południowym odcinku interkonektora Polska – Litwa (GIPL). Zakontraktowane zostały także dostawy rur i armatury. GIPL na całym odcinku wchodzi w fazę budowlaną.
03.08.2020

Borisow: budowa Bałkańskiego Potoku postępuje

Premier Bułgarii Bojko Borisow poinformował w środę, że budowa gazociągu Bałkański Potok (czyli lądowego przedłużenia Tureckiego Potoku) postępuje i projekt będzie zrealizowany zgodnie z przewidywaniami.
29.07.2020

Gaz-System: duże zainteresowanie przesyłem gazu na Ukrainę

Na rozpoczynający się 1 października rok gazowy 2020/2021 zarezerwowano na aukcji ponad 85 proc. zaoferowanej przepustowości gazowego połączenia z Polski na Ukrainę - poinformował w środę Gaz System. Na kolejny rok rezerwacja wyniosła 100 proc.
08.07.2020

Gaz-System podpisał umowę na dostawę rur dla części GIPL

Operator przesyłowy gazu Gaz-System poinformował w poniedziałek o podpisaniu „umowy częściowej” na dostawę rur osłonowych dla południowego odcinka gazociągu Polska-Litwa (GIPL). Wartość umowy wynosi ponad 2,6 mln zł.
08.06.2020

Gaz-System: komplet wykonawców północnej części gazociągu Polska – Litwa

Gaz-System wybrał wszystkich wykonawców północnej części gazociągu Polska – Litwa - poinformowała w piątek spółka. W najbliższych tygodniach operator planuje wybrać wykonawców dla dwóch odcinków południowej części interkonektora - dodano.
16.05.2020

Prezes Gaz-Systemu: Wirus nie wpływa na nasze inwestycje

Jesteśmy świadomi odpowiedzialności związanej z budową infrastruktury gazowej, która umożliwi nam dostarczenie do Polski gazu z kierunku innego niż wschodni - mówił "Rzeczpospolitej" Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu. Dodał, że żadna kluczowa inwestycja spółki nie jest opóźniona.
14.05.2020

Ekspert: Jeżeli Gazprom przestanie wykorzystywać polski odcinek Jamału, możemy go używać sami

Jeżeli Gazprom przestanie wykorzystywać polski odcinek "Jamału" do przesyłu gazu do Niemiec, możemy go używać sami, w planowanym w Polsce hubie gazowym - powiedział PAP dr Paweł Poprawa z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
11.05.2020

Duda: rozpoczyna się budowa Baltic Pipe, to milowy krok ku pełnej dywersyfikacji dostaw gazu

W najbliższych dniach rozpoczyna się budowa gazociągu Baltic Pipe, ta inwestycja to milowy krok ku pełnej dywersyfikacji, uniezależnieniu się od dostaw gazu z Rosji - poinformował w poniedziałek Andrzej Duda. Przypomniał, że uruchomienie gazociągu planowane jest na 1 października 2022 r.
04.05.2020

Kolejna umowa wykonawcza dla gazociągu Polska - Litwa

GAZ-SYSTEM zawarł umowę na wykonanie robót budowlanych związanych z drugą częścią północnego odcinka interkonektora gazowego Polska-Litwa.
14.04.2020

Północna część połączenia gazowego Polska-Litwa bliżej realizacji

GAZ-SYSTEM zawarł dwie umowy dotyczące północnego odcinka interkonektora gazowego Polska-Litwa (GIPL). Pierwsza dotyczy nadzoru inwestorskiego na tym fragmencie inwestycji. Drugą z umów spółka podpisała z wykonawcą robót budowlanych na jednej z części odcinka północnego. To kolejny krok ku budowie tego ważnego dla Europy gazociągu.
24.03.2020

Gazprom obniżył cenę gazu dla Bułgarii o około 40 proc.

Bułgaria, jako ostatnia z ośmiu krajów dotkniętych wysokimi cenami rosyjskiego gazu, zawarła porozumienie z Gazpromem w sprawie obniżki kosztów importu surowca o ponad 40 proc. - poinformował we wtorek szef bułgarskiego operatora gazowego Bułgargaz Nikołaj Pawłow.
03.03.2020

Lista projektów gazowych przetrwała w PE mimo prób jej odrzucenia

Większość w Parlamencie Europejskim obroniła w środę unijną listę projektów wspólnego zainteresowania, która zapewnia finansowanie kluczowych inwestycji m.in. dla Polski. Zieloni chcieli jej odrzucenia ze względu na dużą liczbę projektów gazowych.
12.02.2020

Baltic Pipe: tłocznia Gustorzyn z pozwoleniem na budowę

Wojewoda kujawsko-pomorski 5 lutego br. wydał pozwolenie na budowę tłoczni gazu w Gustorzynie. Nowy obiekt będzie jedyną tłocznią wybudowaną od podstaw przez GAZ-SYSTEM w polskiej części Baltic Pipe.
10.02.2020

Bułgaria do końca roku znacząco ograniczy import gazu z Rosji

Bułgaria do końca bieżącego roku znacząco ograniczy import rosyjskiego gazu ziemnego - poinformowała minister energetyki Temenużka Petkowa we wtorek podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych.
28.01.2020

Mimo krytyki eurodeputowani bronią projektów gazowych

Mimo krytyki gazu eurodeputowani komisji przemysłu PE nie przeciwstawili się w środę przygotowanej przez Komisję Europejską liście projektów wspólnego zainteresowania (tzw. PCI), na której co piąte przedsięwzięcie dotyczy błękitnego paliwa. Ekolodzy są zawiedzeni.
22.01.2020

KE: wiemy o wniosku Nord Stream 2. Państwa członkowskie mogą przyznać odstępstwa

Wiemy o wniosku Nord Stream 2 o wyłączenie spod dyrektywy gazowej; zgodnie z nią państwa UE mogą przyznać ograniczone w czasie odstępstwa od przepisów dyrektywy gazowej interkonektorom z krajami trzecimi, ukończonymi do 23 maja 2019 r. - przekazał rzecznik KE.
16.01.2020

Ukraina nie będzie budować nowego interkonektora gazowego z Polską

Ukraina i Polska posiadają dwa połączenia do przesyłu gazu i obecnie nie ma potrzeby budowy nowego interkonektora między nimi - oświadczył w czwartek Serhij Makohon, szef państwowej spółki Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy.
16.01.2020

Bułgartransgaz kupi 20 proc. terminalu LNG w greckim Aleksandrupoli

Bułgarski operator przesyłowy Bułgartransgaz kupi 20 proc. akcji greckiej spółki Gastrade, która buduje terminal LNG w greckim porcie Aleksandrupoli - zdecydował na środowym posiedzeniu rząd Bułgarii.
08.01.2020

Dostawy rosyjskiego gazu do Bułgarii ominą Ukrainę

Począwszy od 1 stycznia dostawy rosyjskiego gazu na Bałkany są dokonywane wyłącznie za pośrednictwem gazociągu Turecki Potok idącego pod Morzem Czarnym. Tranzyt przez Ukrainę, Mołdawię i Rumunię został wstrzymany - podał szef Bułgartransgazu Władimir Malinow.
05.01.2020

Litwa rozpoczyna budowę swojego odcinka gazociągu GIPL

Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy litewskiego odcinka interkonektora gazowego z Polską GIPL; organizowany jest już przewóz wyprodukowanych w Polsce rur – poinformował w czwartek litewski operator przesyłowy Amber Grid.
02.01.2020

Infrastruktura handlowa konieczna do budowy hubu gazowego w Polsce

Koniecznymi warunkami budowy w Polsce hubu gazowego są nie tylko infrastruktura przesyłowa gazu i dostępność tego surowca, ale także infrastruktura handlowa - mówi PAP b. prezes Towarowej Giełdy Energii, a dziś szef londyńskiego biura PGNiG Ireneusz Łazor.
26.12.2019

Dziękujemy za wysłane grafiki.