• <
attis_konferecnja_2024

Gaz-System: na budowie gazociągu Polska-Litwa pod Czarną Hańczą wykonywany jest przewiert Direct Pipe

ac

01.06.2021 15:08 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Gaz-System: na budowie gazociągu Polska-Litwa pod Czarną Hańczą wykonywany jest przewiert Direct Pipe

Partnerzy portalu

Gaz-System: na budowie gazociągu Polska-Litwa pod Czarną Hańczą wykonywany jest przewiert Direct Pipe - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gaz-system

Na odcinku północnym gazociągu Polska-Litwa, pod rzeką Czarna Hańcza, wykonywany jest po raz pierwszy w Polsce przewiert podziemny metodą Direct Pipe o średnicy DN 700 - poinformowała we wtorek spółka Gaz-System. Głębokość przejścia pod dnem rzeki będzie wynosić co najmniej 7,7 m - dodano.

Gazociąg Polska-Litwa, międzynarodowy interkonektor gazowy, ma połączyć systemy przesyłowe obu państw. Polska część inwestycji o długości ok. 343 km została podzielona na dwa odcinki: północny oraz południowy.

Jak poinformował w informacji prasowej Gaz-System, obecnie na odcinku północnym rozpoczynają się próby ciśnieniowe na części liniowej i Zespołach Zaporowo-Upustowych. Między Kukowem w Gminie Suwałki a granicą z Litwą na końcowym etapie są prace spawalnicze oraz układanie gazociągu w wykopie.

"Przy przekraczaniu rzeki Czarna Hańcza w okolicach miejscowości Bród Nowy i Bród Stary w Gminie Suwałki wykonywany jest po raz pierwszy w Polsce przewiert podziemny metodą Direct Pipe o średnicy DN 700. Głębokość przejścia pod dnem rzeki będzie wynosić co najmniej 7,7 m, a całkowita długość przewiertu ponad 276 m" - poinformowała spółka.

Jak dodano, prowadzony pod ziemią gazociąg zostanie pokryty izolacją z laminatu szklano-żywicznego.

Jak wyjaśniła spółka, przekroczenie metodą Direct Pipe polega na zdalnym drążeniu głowicą mikrotunelową z jednoczesnym wprowadzaniem rur przewiertowych.

"Ta jedna z najnowocześniejszych metod bezwykopowego układania gazociągów pozwala na zachowanie bez zmian terenów cennych przyrodniczo na trasie inwestycji" - zaznaczono.

Gaz-System przypomniał, że Komisja Europejska przyznała inwestycji status "Projektu wspólnego zainteresowania". W związku z tym budowa gazociągu jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach europejskiego instrumentu finansowego "Łącząc Europę" w zakresie prac projektowych i budowy gazociągu.

Nowy, transgraniczny gazociąg Polska-Litwa połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Stronami projektu są Gaz-System - operator polskiego systemu przesyłowego oraz AB Amber Grid – operator litewskiego systemu przesyłowego. Po stronie litewskiej zaplanowano ok. 165 km długości inwestycji.


Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.