• <
attis_konferecnja_2024

GAZ-SYSTEM porozumiał się z armatorami i organizacjami rybackimi w sprawie gazociągu podmorskiego Baltic Pipe

ac

31.05.2021 13:22 Źródło: inf.prasowa
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas GAZ-SYSTEM porozumiał się z armatorami i organizacjami rybackimi w sprawie gazociągu podmorskiego Baltic Pipe

Partnerzy portalu

GAZ-SYSTEM porozumiał się z armatorami i organizacjami rybackimi w sprawie gazociągu podmorskiego Baltic Pipe - GospodarkaMorska.pl
Fot. mat.prasowe

GAZ-SYSTEM zawarł porozumienia o współpracy z organizacjami rybackimi oraz armatorami jednostek rybackich, w związku z budową i eksploatacją gazociągu podmorskiego Baltic Pipe.

W wyniku wspólnych ustaleń GAZ-SYSTEM zobowiązał się do regularnego przekazywania informacji o poszczególnych etapach i lokalizacji prac związanych z budową gazociągu podmorskiego na Morzu Bałtyckim. Pozwala to na odpowiednie zaplanowanie rejsów połowowych oraz minimalizuje ryzyko kolizji.

- Dobra współpraca ze środowiskiem rybackim jest niezwykle ważna dla projektu Baltic Pipe. Uzgodniliśmy wszystkie kluczowe kwestie związane z budową gazociągu Baltic Pipe tak, aby w czasie prac na morzu połowy mogły być prowadzone bezpiecznie. Jesteśmy wdzięczni za konstruktywną współpracę z lokalną społecznością rybacką, bardzo pomocną podczas przygotowań do budowy i w jej trakcie – powiedział Krzysztof Jackowski, Wiceprezes GAZ-SYSTEM.

W Polsce, spółka uzgodniła kwestie realizacji inwestycji z armatorami reprezentowanymi przez Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków i Organizacją Rybaków Łodziowych - Producentów Ryb z Kołobrzegu. W analogiczny sposób przebiega współpraca z organizacjami rybackimi ze Szwecji (Swedish Fishermen Producer Organization; Marine and Coastal Fisheries Producer Organization) i Danii (Danish Fishermen Producer Organization).

Projekt Baltic Pipe jest prowadzony z uwzględnieniem praw społeczności lokalnych oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Podczas pracy nad zawartymi porozumieniami, omówiono wiele kwestii technicznych, biologicznych i środowiskowych leżących w zainteresowaniu rybaków – tak aby gazociąg podmorski mógł odpowiednio współistnieć z prowadzonymi przez nich połowami.

Gazociąg podmorski łączący Danię z Polską jest jednym z kluczowych elementów projektu Baltic Pipe. Połączy się on z systemem przesyłowym w naszym kraju w Pogorzelicy (gmina Rewal). Prace budowlane związane z układaniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, zgodnie z przyjętym harmonogramem, rozpoczną się latem. Długość podmorskiego odcinka wyniesie ok. 274 km.

Projekt Baltic Pipe został uznany za kluczowy dla połączenia europejskiego systemu energetycznego i uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 266,8 mln euro w ramach instrumentu PCI (ang. Project of Common Interest).


Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.