• <
gryfia_70lat

Struktura kadłuba X-Press Pearl jest nienaruszona [wideo]

ac

31.05.2021 13:43 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Struktura kadłuba X-Press Pearl jest nienaruszona [wideo]

Partnerzy portalu

Struktura kadłuba X-Press Pearl jest nienaruszona [wideo] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter

Kadłub kontenerowca X-Press Pearl, który od kilku dni płonął w pobliżu portu w Colombo, pozostaje nienaruszony, podano w komunikacie.

Zgodnie z aktualizacją przekazaną przez X-Press Feeders, ratownicy sprawdzili stan kadłuba i stwierdzili, że nie nastąpiła żadna utrata oleju na wodach portu. Jednocześnie podkreślono, że najprawdopodobniej statek nie będzie się nadawał do użytku w wyniku następstw po pożarze. W zbiornikach statku wciąż znajduje się 300 000 ton paliwa.

Na szczęście pożar został praktycznie w całości ugaszony i występuje w tej chwili w postaci małych ognisk na rufie statku, podała firma. Działania gaśnicze są wznawiane przy wsparciu zasobów marynarki wojennej Sri Lanki, sił powietrznych i indyjskiej straży przybrzeżnej. Indyjska straż przybrzeżna poinformowała w swojej najnowszej aktualizacji, że jej statki Samudra Prahari, Vaibhav i Vajra nadal walczą z ogniem, który został znacznie zredukowany. Straż Przybrzeżna potwierdziła, że ​​nie wykryto żadnych wycieków.

„Badana jest także możliwość wejścia na statek i nawiązania połączenia, aby można było rozpocząć manewry holowania” - poinformowało w aktualizacji singapurskie przedsiębiorstwo żeglugowe.

Ponadto kontynuowane są prace związane z oczyszczaniem linii brzegowej, aby bezpiecznie pozbyć się wszelkich śmieci, które zostały wyrzucone na brzeg.

W międzyczasie firma zaprzeczyła doniesieniom mediów, że statkowi odmówiono wejścia do portu Hazira w Indiach i portu Hamad w Katarze, zanim dotarł do Colombo. Jak poinformowano, statek przeszedł operacje rozładunku i załadunku w obu portach przed kontynuowaniem planowanej podróży do Kolombo.

„W obu portach złożono wnioski o wyładowanie konteneru, z którego wyciekał kwas azotowy, ale nie było żadnych specjalistycznych urządzeń, które byłyby natychmiast dostępne, aby poradzić sobie z wyciekającym kwasem” - zauważył X-Press Fedders.

MV X-Press Pearl miał zawinąć do Międzynarodowych Terminali Kontenerowych (CICT) w porcie Colombo, zanim wybuchł pożar.

„Załoga na pokładzie statku przez radio w dniu 19 maja 2021 r. Poinformowała kontrole Sri Lanka Ports Authority, że statek przybędzie w rejony portu w Colombo w nocy i zawinie do obszaru kontroli portu wczesnym świtem. Ponieważ nabrzeże nie było wówczas gotowe, pozwolono statkowi pozostać na kotwicy na wodach portu, jak to zwykle ma miejsce”- poinformował Sri Lanka Ports Authority (SLPA).

Załoga statku poinformowała później tego samego dnia, że ​​wewnątrz statku pojawił się dym, który udało im się opanować. Jednak kilka godzin później załoga zwróciła się do władz portowych o pomoc w ugaszeniu pożaru.

SLPA oświadczyła, że po otrzymaniu zgłoszenia, niezwłocznie zostały zastosowane wszelkie możliwe środki mające na celu pomoc w gaszeniu pożaru statku.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.