• <
gryfia_70lat

X-Press Pearl: Jeden z członków załogi z pozytywnym testem na Covid

ac

28.05.2021 14:24 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie X-Press Pearl: Jeden z członków załogi z pozytywnym testem na Covid

Partnerzy portalu

X-Press Pearl: Jeden z członków załogi z pozytywnym testem na Covid - GospodarkaMorska.pl
Fot. India Coast Guard

Jeden z rannych członków załogi kontenerowca X-Press Pearl, który został uratowany z płonącego statku w pobliżu portu Colombo na Sri Lance, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.

Według singapurskiego operatora jednostki X-Press Feeders, dwóch członków załogi, którzy doznali obrażeń nóg podczas ewakuacji ze statku, pozostaje w szpitalu w stabilnym stanie.

- Jeden z marynarzy uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19 i został przeniesiony do specjalnej placówki w szpitalu wojskowym w celu dalszego leczenia. Na razie nie ma żadnych objawów. Pozostałych 23 członków załogi poddano kwarantannie w Colombo - podała firma w aktualizacji.

W międzyczasie trwa gaszenie pożaru na pokładzie statku. Na miejscu pracują trzy holowniki przeciwpożarowe, helikopter oraz marynarka wojenna Sri Lanki i indyjska straż przybrzeżna.

Operator statku powiedział, że z Europy przylecieli także strażacy i eksperci od ratownictwa by współpracować z lokalnymi władzami w celu uratowania statku i jego ładunku. Niemniej jednak operacja była utrudniona przez niekorzystną pogodę i typowe dla tej pory roku, monsuny południowo-zachodnie.


Ogień powoli zostaje opanowany

Zgodnie z najnowszą aktualizacją indyjskiej straży przybrzeżnej, szalejący ogień został w dużej mierze opanowany. Początkowo uważano to za kontrolowany pożar w rejonie dziobówki, ale sytuacja drastycznie się pogorszyła kilka dni temu po wybuchu w jednym z kontenerów, który zawierał niebezpieczne materiały. Ogień szalał przez dwa dni, rozprzestrzeniając się po całym statku, a gęsty dym otaczał statek co zostało ukazane na materiale dołączonym do wcześniejszego artykułu. Na filmie widać, że płomienie pochłonęły cały pokład ładunkowy i ułożony na nim ładunek.

Kontenery i różne części statku nadal wypadają za burtę i są wyrzucane na brzeg. 26 maja 2021 roku, częściowo spalony kontener został wyrzucony na brzeg na plaży Thalahena w Negombo, a więc kilkadziesiąt kilometrów na północ od portu w Kolombo.

- Możliwe, że kontenerów i uszkodzonych elementów statku pojawi się na plażach znacznie więcej. Dlatego ostrzega się opinię publiczną i społeczność rybacką, aby nie zbliżali się do takich elementów, ponieważ mogą one zawierać szkodliwe chemikalia - dodała marynarka wojenna.


Jak ujawniono, Urząd Ochrony Środowiska Morskiego (MEPA) zainicjował specjalne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa ze Strażą Przybrzeżną Sri Lanki, aby zbadać wpływ katastrofy na środowisko przybrzeżne i edukować opinię publiczną na obszarach przybrzeżnych by zapobiec ewentualnym wypadkom związanym z toksycznymi substancjami.

Ładunek statku stanowi poważne zagrożenie dla skażenia środowiska na tym obszarze, zwłaszcza że pojawiły się obawy co do potencjalnego ryzyka rozpadu statku. Statek transportowy, zarejestrowany pod banderą Singapuru, przewozi 1486 pojemników z 25 tonami kwasu azotowego, kilkoma innymi rodzajami chemikaliów i kosmetyków. Co więcej, w zbiornikach statku znajduje się 300 000 ton paliwa, które może wylać się do morza, jeśli statek rozpadnie się na pół lub zatonie.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.