• <
siemens_gamesa_2022

Eksplozja na statku X-Press Pearl, załoga została ewakuowana [wideo]

ac

25.05.2021 15:18 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Eksplozja na statku X-Press Pearl, załoga została ewakuowana [wideo]

Partnerzy portalu

Eksplozja na statku X-Press Pearl, załoga została ewakuowana [wideo] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Air Force

Wstrząsające wydarzenia miały miejsce dziś rano na kontenerowcu X-Press Pearl, płonącym od kilku dni u wybrzeży Sri Lanki.

Pożar na statku, znajdującym się na kotwicowisku przy porcie w Kolombo na Sri Lance, wybuchł 20 maja i od tamtej pory lokalne władze starają się go ugasić. W weekend wydawało się, że wszystko jest pod kontrolą, ale dziś doszło do wybuchu i sytuacja uległa pogorszeniu.

Według lokalnych mediów powołujących się na Marynarkę Wojenną Sri Lanki, dwóch rannych członków załogi zostało zabranych do szpitala.

Statek transportowy zarejestrowany pod banderą Singapuru przewoził 1486 kontenerów z 25 tonami kwasu azotowego oraz innymi chemikaliami i kosmetykami z portu Hazira w Indiach. Władze portu Sri Lanki uważają, że pożar został spowodowany w wyniku reakcji chemicznej pomiędzy chemikaliami transportowanymi na statku.

Siły powietrzne Sri Lanki wysłały dziś rano na miejsce zdarzenia helikopter BELL 212, aby pomóc ugasić pożar specjalnym chemicznym proszkiem.

– We wczesnych godzinach porannych cała załoga i 12 strażaków zostało ewakuowanych z X-Press Pearl ze względów bezpieczeństwa – poinformował X-Press Feeders w opublikowanej wcześniej aktualizacji. – Ogień i dym wciąż są na niebezpiecznie wysokim poziomie. Zespół ratowniczy, w skład którego wchodzą eksperci i strażacy, będzie nadal pracował nad ugaszeniem pożaru. Wczorajszej nocy z Europy przybył specjalny sprzęt gaśniczy, który wzmocni wysiłki ratownicze.

Obecnie trwają próby przemieszczenia jednostki dalej od brzegu jednak warunki atmosferyczne, m.in. silny wiatr, zwiększają intensywność płomieni. Władze wydały zakaz kąpieli i dotykania jakichkolwiek materiałów docierających na brzeg.

Uważa się, że kontenery na pokładzie i sam statek są znacząco uszkodzone, jednak rozmiar zniszczeń nie został jeszcze określony.

Konieczna będzie również ocena zakresu szkód środowiskowych spowodowanych przez incydent.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.