• <
mewo_2022

Nexans zapewni wymianę energetyczną między Irlandią a Francją

rk

29.11.2022 12:55
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Nexans zapewni wymianę energetyczną między Irlandią a Francją

Partnerzy portalu

Nexans zapewni wymianę energetyczną między Irlandią a Francją - GospodarkaMorska.pl
Nexans

Francuski producent kabli Nexans otrzymał kontrakt na realizację projektu podmorskiego połączenia Celtic Interconnector, które umożliwi wymianę energii elektrycznej między Irlandią a Francją. Firma postrzega to jako krok w kierunku osiągnięcia ostatecznego celu, jakim jest przekształcenie się w istotnego na rynku gracza zajmującego się elektryfikacją.

Ogłaszając kontrakt na Celtic Interconnector, opracowany wspólnie przez irlandzkich i francuskich operatorów systemów przesyłowych, EirGrid i RTE - Réseau de Transport d'Electricité, Nexans podkreślił, że ten projekt o mocy 700 MW jest najdłuższym na świecie interkonektorem XLPE, który zostanie zbudowany i pierwszym podmorskim połączeniem do bezpośredniej wymiany energii elektrycznej między Francją a Irlandią. Jak podaje firma, połączenie będzie wykorzystywać technologię HVDC 320 kV i obejmie 500 km podmorskiej trasy kablowej, a także 40 km trasy podziemnej w francuskiej Bretanii oraz 35 km trasy podziemnej w irlandzkim hrabstwie Cork. Częścią prac w zakresie projektu jest również połączenie 10 km kabli w ramach 400 kV HVAC do irlandzkiej sieci.

Ponieważ kable będą produkowane w zakładach Nexans, ich partia przeznaczona do położenia pod wodą, o długości 1000 km, zostanie wyprodukowane w norweskim Halden. Z kolei 180 km kabli podziemnych zostanie wyprodukowanych w belgijskim Charleroi. Akcesoria wykorzystywane przy tym projekcie będą produkowane w szwajcarskim Cortaillod.


Firma podkreśliła, że realizacja projektu zostanie wykonana z użyciem jej statku do układania kabli Nexans Aurora (CLV), zapewniając właściwe standardy instalacji. Projekt obejmuje innowacyjne ułożenie w wiązce dwóch kabli energetycznych HVDC wraz z systemem światłowodowym powtarzalnym o pełnej pojemności danych.

Gospodarka Morska
Nexans

- Podpisanie umowy na budowę Celtic Interconnector jeszcze bardziej cementuje Nexans jako głównego gracza w dziedzinie energii odnawialnej. Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do realizacji tak historycznego projektu, bezpośrednio związanego z celem Unii Europejskiej, jakim jest solidarność elektryczna między państwami członkowskimi. Nexans jest liderem w łączeniu państw o największym potencjale energii odnawialnej z innymi o największym zapotrzebowaniu na nią. – zauważył prezes Nexans Christopher Guérin.


Francuski gracz podkreślił, że Celtic Interconnector jest uznany przez Unię Europejską za projekt wspólnego interesu (PCI), ponieważ pozwoli na wymianę energii elektrycznej między Irlandią a Francją, dostarczając energię do około 450 000 domów. Projekt ten jest postrzegany jako klucz do rozwoju zintegrowanego systemu energetycznego w Europie, który przyspieszy europejską transformację energetyczną poprzez wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii.


Ponadto oczekuje się, że pomoże on Unii Europejskiej w osiągnięciu celów polityki energetycznej i klimatu w zakresie "przystępnej, bezpiecznej i zrównoważonej energii dla wszystkich." Projekt Celtic Interconnector ma zostać zbudowany i zasilony do 2026 roku. Nexans twierdzi, że ten "ważny" projekt jest "ważnym kamieniem milowym" w jego dążeniu do stania się graczem w dziedzinie czystej elektryfikacji.


To nie jedyne duże przedsięwzięcie francuskiego przedsiębiorstwa w IV kwartale br. W październiku pozyskała kontrakt na realizację pierwszej fazy projektu morskiej energii wiatrowej Empire Wind, realizowanego przez partnerstwo w systemie 50/50 pomiędzy BP i Equinor.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.