• <
BOTA_2023

Hybrydowy statek Calypso już zwodowany. Będzie układał kable nowej generacji

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Hybrydowy statek Calypso już zwodowany. Będzie układał kable nowej generacji

Partnerzy portalu

Hybrydowy statek Calypso już zwodowany. Będzie układał kable nowej generacji  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Van Oord / LinkedIn

Holenderska spółka Van Oord poinformowała, że nowoczesna, hybrydowa jednostka Calypso została zwodowana w stoczni Vard w Tulcea w Rumunii. Statek posłuży do układania kabli nowej generacji.

Nowa jednostka ma wpisywać się w cele zrównoważonego rozwoju oraz wymagania ESG. Calypso będzie wyposażony w duży zestaw baterii, system łączenia statku z zasilaniem lądowym oraz system zarządzania energią. Wszystkie te rozwiązania mają zmniejszyć emisję szkodliwych gazów CO2, NOx i SOx. Calypso będzie mógł wykorzystywać biopaliwa oraz e-paliwa w przyszłości

Statek posiada zdolność transportowania kabli o łącznej masie do 8000 ton. Jest wyposażony też w system DP2, który zapewnia dynamicznie pozycjonowanie statku dostosowane do warunków na morzu. Calypso będzie wyposażony w dwie karuzele kablowe – na pokładzie i pod pokładem.

Statek został nazwany na cześć bogini morskiej Kalipso, córki Atlasa. Nazwa została również częściowo zainspirowana ikonicznym statkiem legendarnego francuskiego badacza morza Jacquesa Cousteau – informują portale branżowe.

Będzie to druga jednostka obok Nexusa w zasobach Van Oorda. Calypso wejdzie do użytku w 2023 roku.
Van Oord zamówił też statek do instalacji turbin wiatrowych nowe generacji o mocy jednostkowej o 25 MW. Jednostka będzie napędzana metanolem.


seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.