• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Turcja. Zwodowano pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej

gm

03.10.2022 15:29 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Turcja. Zwodowano pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej

Partnerzy portalu

Turcja. Zwodowano pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej - GospodarkaMorska.pl
Fot. CeeGee, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Turecka stocznia RMK Marine zwodowała pierwszą korwetę dla ukraińskiej marynarki wojennej, podał w poniedziałek tygodnik Newsweek Romania, cytujący przedstawicieli władz w Kijowie. Jednostka to okręt klasy Milgem, który będzie pływał pod nazwą Hetman Iwan Mazepa.

Informację o uroczystości zwodowania jednostki potwierdził minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

“Z okrętami takimi jak ten, Morze Czarne i Azowskie będą bezpieczne”, napisał na twitterze Reznikow, zapowiadając, że po odbiciu Krymu okupowanego przez Rosjan jednostka będzie stacjonować w ukraińskim porcie w Sewastopolu.

Do zwodowania Hetmana Iwana Mazepy doszło w niedzielę w Stambule w obecności przedstawicieli władz Turcji i Ukrainy. Wśród obecnych była m.in. żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołena, która została matką chrzestną korwety.

Według rumuńskiego tygodnika nowa jednostka zostanie wyposażona w dwa działa: 76-milimetrowe Super Rapid firmy Leonardo oraz 12,7-milimetrowe Stamp spółki Aselsan.

“Główną bronią przeciwko zagrożeniu ze strony okrętów podwodnych będzie lekka torpeda MU90”, ujawniła gazeta.

Newsweek Romania napisał, że wśród rozważanych pocisków przeciwokrętowych, w które ma zostać wyposażony ukraiński okręt jest m.in. Neptun, Harpoon , Atmaca oraz Naval Strike Missile.

Według tygodnika w najbliższym czasie w Turcji wybudowana zostanie druga tego typu korweta. Produkcja obu jednostek, jak zaznaczyła gazeta, wynika z postanowień umowy turecko-ukraińskiej zawartej 16 października 2020 roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.