• <

Bułgartransgaz kupi 20 proc. terminalu LNG w greckim Aleksandrupoli

ew

08.01.2020 14:13 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Bułgartransgaz kupi 20 proc. terminalu LNG w greckim Aleksandrupoli

Partnerzy portalu

Bułgartransgaz kupi 20 proc. terminalu LNG w greckim Aleksandrupoli - GospodarkaMorska.pl

Bułgarski operator przesyłowy Bułgartransgaz kupi 20 proc. akcji greckiej spółki Gastrade, która buduje terminal LNG w greckim porcie Aleksandrupoli - zdecydował na środowym posiedzeniu rząd Bułgarii.

Decyzja jest zgodna z przyjętą w 2019 roku krajową strategią w dziedzinie energetyki do 2030 roku. Pływający terminal w Aleksandrupoli powinien być gotowy w drugiej połowie 2020 roku.

Nabycie części spółki jest krokiem w stronę realizacji projektu powstania w Bułgarii gazowego hubu o nazwie Bałkan, mającego stać sią ważnym regionalnym ośrodkiem dystrybucji gazu z różnych regionów - stwierdzono w komunikacie rządowym.

Budowa terminalu przebiega zgodnie z harmonogramem. Przez terminal rocznie ma płynąć 12,2 mld metrów sześciennych gazu z regionu Morza Śródziemnego i Kataru oraz skroplony gaz z USA.

Bułgarski system gazociągowy połączy z terminalem budowany obecnie interkonektor Komotini–Stara Zagora o planowanej mocy przesyłowej 5,5 mld metrów sześciennych rocznie, który ma być gotowy w połowie 2020 roku. Połączenia z Grecją są elementem planowanego gazowego korytarza Północ-Południe.

Według Borisowa stworzenie rozległej sieci gazociągów zagwarantuje realną dywersyfikację dostaw gazu i uniezależni region od jedynego dostawcy, jakim jest rosyjski Gazprom.

Od 1 stycznia 2020 roku dostawy rosyjskiego gazu na Bałkany są prowadzone wyłącznie za pośrednictwem gazociągu Turecki Potok. Tranzyt Transbałkańskim Gazociągiem przez Ukrainę, Mołdawię i Rumunię został wstrzymany.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.