• <

Von der Leyen ostrzega, że negocjacje ws. umowy handlowej będą trudne

mb

08.01.2020 14:36 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Von der Leyen ostrzega, że negocjacje ws. umowy handlowej będą trudne

Partnerzy portalu

Von der Leyen ostrzega, że negocjacje ws. umowy handlowej będą trudne - GospodarkaMorska.pl

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła w środę Wielką Brytanię, że jej relacje z Unią Europejską po brexicie nie będą tak bliskie, jak do tej pory, oraz że negocjacje w sprawie nowej umowy handlowej będą trudne.

"Pójdziemy tak daleko, jak możemy (w nowych negocjacjach), ale prawda jest taka, że nasze partnerstwo nie może być i nie będzie takie samo jak wcześniej, nie może być i nie będzie tak bliskie jak wcześniej, ponieważ z każdym wyborem wiążą się konsekwencje" - mówiła von der Leyen w przemówieniu wygłoszonym w London School of Economics.

Jak wyjaśniła, bez swobody przepływu osób nie może być swobody przepływu kapitału, towarów i usług, a bez równych reguł w kwestii ochrony środowiska, prawa pracy, podatków czy pomocy rządowej, Wielka Brytania nie będzie miała nieograniczonego dostępu do unijnego rynku.

Zapewniła jednak, że UE przystąpi do negocjacji pełna dobrych intencji. "Jesteśmy gotowi stworzyć nowe partnerstwo z zerowymi taryfami, zerowymi kontyngentami, zerowym dumpingu. Partnerstwo, które znacznie wykracza poza handel i ma bezprecedensowy zakres" - mówiła.

Ostrzegła zarazem, że UE będzie w negocjacjach bronić swoich interesów oraz że nie jest możliwe, by takie porozumienie obejmowało wszystkie aspekty, jeśli okres przejściowy nie zostanie przedłużony poza rok 2020.

"Bez przedłużenia okresu przejściowego po roku 2020 nie można oczekiwać, że zgodzimy się co do każdego aspektu naszego nowego partnerstwa. Będziemy musieli ustalić priorytety. Cele Unii Europejskiej w negocjacjach są jasne. Będziemy pracować nad rozwiązaniami, które staną na straży integralności UE, jej jednolitego rynku i unii celnej. W tej kwestii nie może być mowy o żadnym kompromisie" - ostrzegała szefowa KE.

Pomimo tych ostrzeżeń przemówienie von der Leyen było - jak zwracają uwagę brytyjskie media - utrzymane w zupełnie innym, cieplejszym tonie niż jej poprzednika Jean-Claude'a Junckera. Von der Leyen zaczęła od osobistego wątku, wspominając jak przed laty studiowała na LSE.

"Rok, który tu spędziłam, nauczył mnie tak wiele - zarówno w LSE, jak i poza nią. Jak każdy, kto mnie wtedy znał, może wam powiedzieć, spędziłam więcej czasu w barach Soho i sklepach z płytami w Camden niż czytając książki w bibliotece" - zdradziła. Mówiła również o trwającej do dziś fascynacji i podziwie dla Wielkiej Brytanii, oraz o wkładzie, który wniósł tej kraj do Unii Europejskiej.

Po południu nowa przewodnicząca spotka się z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Będzie ona pierwszym przywódcą przyjętym przez niego po grudniowych wyborach parlamentarnych. Zdecydowane zwycięstwo, które odniosła w nich rządząca dotychczas Partia Konserwatywna, przesądziło w praktyce, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE nieodwołalnie nastąpi 31 stycznia.

Po tej dacie rozpocznie się trwający do końca roku okres przejściowy, w którym relacje między obydwoma stronami pozostaną na dotychczasowych zasadach i podczas którego powinna zostać wynegocjowana nowa umowa handlowa. Johnson wyklucza możliwość przedłużenia okresu przejściowego, nawet gdyby takiej umowy nie udało się zawrzeć.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.