Operatorzy przesyłowi gazu z Polski i Litwy - Gaz-System i Amber Grid, rozpoczęli niewiążącą procedurę badania rynku pod kątem uruchomienia gazociągu GIPL, który połączy systemy gazowe Polski i krajów bałtyckich.
Celem tego działania jest uzyskanie informacji na temat zainteresowania uczestników rynku usługami w zakresie nowych zdolności przesyłowych tego interkonektora - poinformował Gaz-System.
Operatorzy podkreślili, że GIPL, oprócz funkcji zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, wykazuje wysoki potencjał komercyjny, może przynieść wysoką wartość ekonomiczną dla uczestników rynku, a inwestycja będzie wspierać rozwój konkurencyjnego rynku energii w regionie i przyczyni się do postępującej integracji rynku gazu państw bałtyckich.
Biorąc pod uwagę wartość, jaką GIPL może wnieść na rynek gazowy w regionie, obie spółki dostrzegają potrzebę zbadania możliwości zwiększenia komercyjnego wykorzystania gazociągu oraz maksymalizacji jego pozytywnego oddziaływania ekonomicznego - poinformowali operatorzy.
Zakres procedury obejmuje rozwój usług dla nowych zdolności przesyłowych, które zostaną udostępnione dla GIPL oraz utworzenie fizycznego punktu połączenia międzysystemowego na granicy polsko-litewskiej w obu kierunkach przepływu gazu.
Jak przypomniał Gaz-System, uruchomienie GIPL planowane jest w terminie umożliwiającym przesył w roku kalendarzowym 2022, przy zastosowaniu standardowych zasad dostępu do jego zdolności przesyłowych.(PAP)
Zaczynamy Kongres Polskie Porty 2030. Startujemy we wtorek!
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Kongres Polskie Porty 2030+. Relacja LIVE dzień 2.
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
IMO ewakuuje marynarzy, którzy utknęli w cieśninie Ormuz
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary