• <
attis_konferecnja_2024

Gaz-System: 4 lipca aukcje roczne dla interkonektorów z Danią, Litwą i Słowacją

gm

13.06.2022 10:25 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Gaz-System: 4 lipca aukcje roczne dla interkonektorów z Danią, Litwą i Słowacją

Partnerzy portalu

Gaz-System: 4 lipca aukcje roczne dla interkonektorów z Danią, Litwą i Słowacją - GospodarkaMorska.pl

4 lipca po raz pierwszy przepustowości nowych interkonektorów gazowych z Danią, Litwą i Słowacją zostaną wystawione na aukcji produktów rocznych - poinformował w poniedziałek operator gazociągów przesyłowych Gaz-System.

Oznacza to, że uczestnicy rynku gazu mogą zarezerwować przepustowości roczne nowych połączeń międzysystemowych Polska-Dania, Polska-Litwa oraz Polska-Słowacja. Gaz-System przedstawił już ofertę produktów rocznych dla istniejących i nowych punktów połączeń, które będą udostępnione w ramach aukcji „Finalizujemy największy w historii Gaz-Systemu program inwestycyjny. Dzięki temu możemy udostępnić dla rynku przepustowości trzech nowych interkonektorów, które umożliwiają sprowadzanie do Polski gazu ziemnego z wielu kierunków i źródeł” - powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie operatora.

Aukcje odbędą się na dwóch platformach do rezerwacji przepustowości na połączeniach międzysystemowych. Alokacja przepustowości na granicy polsko-niemieckiej w punktach Lasów i Mallnow odbędzie się na platformie RBP. Przepustowość w pozostałych punktach na połączeniach międzysystemowych będzie oferowana na Platformie GSA.

Jak zaznaczył operator, aukcje przeprowadzane będą zgodnie z przepisami europejskiego rozporządzenia ws. kodeksu sieci CAM NC. Regulacja ta nakazuje, aby operatorzy w punktach na połączeniu z innymi systemami przesyłowymi oferowali standardowe produkty, tzn. przepustowość udostępnianą na okresy roczne, kwartalne, miesięczne, dobowe lub śróddzienne. Kodeks sieci wymaga również od operatorów publikacji oferty produktowej na miesiąc przed terminem aukcji rocznej.

Interkonektor z Litwą (GIPL) działa od początku maja, połączenie ze Słowacją jest ukończone i ma ruszyć latem. 1 października gotowe do przesyłu gazu w ograniczonym zakresie ma być połączenie z Danią - Baltic Pipe. Gazociąg ten pełną przepustowość ma osiągnąć od początku 2023 r.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.