• <
gryfia_70lat

Kułeba o planach wobec Odessy: Nie można ufać Putinowi, jego słowa nie mają treści

gm

06.06.2022 14:10 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Kułeba o planach wobec Odessy: Nie można ufać Putinowi, jego słowa nie mają treści

Partnerzy portalu

Kułeba o planach wobec Odessy: Nie można ufać Putinowi, jego słowa nie mają treści - GospodarkaMorska.pl
Port w Odessie. Fot. Raymond Zoller, CC BY-SA 2.0

Władimir Putin mówi, że nie będzie wykorzystywał szlaków handlowych do ataku na Odessę, ale to ten sam Putin, który powiedział kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi i prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że nie najedzie Ukrainy. Nie można ufać Putinowi, jego słowa nie mają treści – ocenił w poniedziałek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

Deklaracje prezydenta Rosji o tym, że nie zaatakuje sąsiedniego kraju, padły „na kilka dni przed rozpoczęciem inwazji” (24 lutego) – podkreślił na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy.

W piątek Kułeba wyjaśnił, że jedną z przeszkód w eksporcie ukraińskich produktów rolnych przez port w Odessie jest możliwość wykorzystania tego korytarza przez Rosję do ataku na miasto. „Ukraina jest gotowa stworzyć warunki konieczne do wznowienia eksportu z Odessy. Pytanie brzmi, jak zapewnić, by Rosja nie wykorzystała otwartego szlaku handlowego przeciwko nam. Obecnie nie ma gwarancji ze strony Moskwy” – powiedział szef MSZ.

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów zboża, które eksportuje głównie drogą morską. Rosyjska blokada portów Morza Czarnego zagraża światowym cenom tego towaru i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach.

Rząd w Kijowie analizuje wraz z partnerami możliwość powołania międzynarodowej misji odblokowania ukraińskiego eksportu morskiego. W pierwszej kolejności żąda od Rosji wycofania swoich sił rozlokowanych na wodach morskich wokół Ukrainy, a także zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa żeglugi.

Kreml deklaruje gotowość dopuszczenia statków przewożących ukraińskie zboże „jeśli Ukraina oczyści porty” i w zamian za zniesienie sankcji. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania oświadczyły, że nie będą rozważać takich ustępstw.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.