• <
KONGSBERG_2023

GAZ-SYSTEM ma komplet wykonawców dla gazociągu Polska – Litwa

03.08.2020 11:27 Źródło: Gaz-System
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki GAZ-SYSTEM ma komplet wykonawców dla gazociągu Polska – Litwa

Partnerzy portalu

GAZ-SYSTEM ma komplet wykonawców dla gazociągu Polska – Litwa - GospodarkaMorska.pl
fot. gazociagpolskalitwa.p

W lipcu spółka podpisała ostatnie dwie umowy na wykonanie robót budowlanych na południowym odcinku interkonektora Polska – Litwa (GIPL). Zakontraktowane zostały także dostawy rur i armatury. GIPL na całym odcinku wchodzi w fazę budowlaną.

Na wykonawcę robót budowlanych pierwszego zadania na odcinku GIPL Południe wybrano konsorcjum ROMGOS+TOLOS. Wybuduje ono gazociąg na trasie od Tłoczni Gazu Hołowczyce I wraz z układem włączeniowym do granicy woj. mazowieckiego w miejscowości Gnaty Soczewka o długości ok. 72,5 km. Wartość kontraktu wynosi  ponad 171 mln zł.

Z kolei wykonawcą robót budowlanych na trasie zadania drugiego (ok. 84,7 km) od granicy woj. mazowieckiego w miejscowości Gnaty Soczewka do Rudka Skroda (woj. podlaskie) została firma PORR S.A. Podpisana 29 lipca umowa opiewa na kwotę  ok. 244 mln  zł.

- Podpisanie ostatnich umów na prace budowlane w ramach GIPL  oznacza, że mamy komplet wykonawców dla tego projektu. Inwestycja na całej trasie gazociągu jest na etapie realizacyjnym. Projekt interkonektora Polska – Litwa to impuls dla rozwoju gospodarczego północno-wschodniej Polski i bezpieczeństwo energetyczne państw regionu bałtyckiego – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

- Wykonawcami południowego odcinka GIPL zostały firmy specjalizujące się w budowie infrastruktury gazowej, współpracujące już z naszą spółką przy innych projektach – dodał Zawartko.

- Budowa gazociągu Polska-Litwa to kolejny projekt, w ramach którego mamy okazję współpracować z GAZ-SYSTEM. Podpisany właśnie kontrakt, tak jak powierzone nam w I półroczu br. zadania dotyczące rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu, ma ogromne znaczenie dla budowy bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Jesteśmy tego w pełni świadomi, dlatego z tym większym zaangażowaniem podchodzimy do ich realizacji – powiedział Piotr Kledzik, prezes Zarządu PORR S.A.

Pozostałe kluczowe umowy dla GIPL południe

16 lipca wybrano również wykonawcę nadzoru inwestorskiego (WNI) dla całości odcinka południowego interkonektora gazowego Polska-Litwa (ok. 157,2 km). Została nim firma ECMG GmbH, z którą zawarto dwie umowy w sumie na kwotę ponad 10 mln zł.

Dotychczas zakontraktowano także wszystkie dostawy inwestorskie dla południowego odcinka GIPL na rury przewodowe oraz osłonowe, zawory kulowe, zasuwy klinowe i łuki gięte indukcyjnie.

Obecny stan prac

Na odcinku południowym gazociągu Polska – Litwa wraz z początkiem sierpnia rusza cykl spotkań informacyjnych z właścicielami nieruchomości, przez które zostanie poprowadzona inwestycja.

Z kolei na północnym odcinku polsko-litewskiego interkonektora na większości zadań trwa lub został zakończony pierwszy etap prac polegający m.in. na usunięciu roślinności, zdjęciu wierzchniej warstwy humusu oraz rozłożeniu rur wzdłuż wytyczonej trasy. Kolejnym etapem są prace ziemne i montaż gazociągu.

Więcej informacji o gazociągu Polska-Litwa znajduje się w zakładce oraz na stronie internetowej http://gazociagpolskalitwa.pl/

etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.