• <
ambermarine_2023_1100x200

NordLink połączył Norwegię i Niemcy. Kabel podwodny umożliwi wymianę energii z OZE

01.06.2021 10:18 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas NordLink połączył Norwegię i Niemcy. Kabel podwodny umożliwi wymianę energii z OZE

Partnerzy portalu

NordLink połączył Norwegię i Niemcy. Kabel podwodny umożliwi wymianę energii z OZE - GospodarkaMorska.pl
Fot. tennet.eu

W maju oficjalnie otworzono połączenie międzysystemowe NordLink o mocy 1400 MW oraz długości 623 km. Kabel podmorski HVDC łączy dwa punkty – Adger w Norwegii oraz Szlezwik-Holsztyn w Niemczech.

27 maja br. oficjalnie nastąpiło otwarcie interkonektora łączącego Norwegię i Niemcy – NordLink. W uroczystości uczestniczyła premier Norwegii Erna Solberg, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz partnerzy Statnet, Tenneti bank inwestycyjny KFW. 

Kabel o długości 623 km oraz mocy do 1400 MW będzie łączył systemy krajów przez kolejne 40 lat. 

- Wraz z NordLink Niemcy i Norwegia zbliżają się do siebie jeszcze bardziej. Pierwszy, bezpośredni most elektroenergetyczny pomoże nie tylko ustabilizować ceny energii w obu krajach. NordLink to kamień milowy w zakresie zrównoważonych dostaw energii i ochrony klimatu w Europie – powiedziała Angela Merkel. 

Z kolei premier Norwegii Erna Solberg powiedziała, że NordLink przyniesie ogromne korzyści zarówno Niemcom, jak i Norwegii. 

- Przyczyni się to do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów energetycznych i stworzy podwaliny pod dalsze inwestycje w produkcję OZE. Przyczyni się również do naszych wspólnych wysiłków na rzecz obniżenia emisji. Ponieważ Niemcy wycofują się z produkcji energii z węgla, NordLink ułatwi przejście od produkcji energii konwencjonalnej do odnawialnej. Jednocześnie zapewni dostęp do energii wtedy, gdy Norwegia jej potrzebuje – powiedziała Solberg. 

- Dzisiaj świętujemy techniczne arcydzieło oraz wspaniały i udany projekt. To połączenie międzysystemowe jest ważnym krokiem w kierunku społeczeństwa w pełni zelektryfikowanego i odnawialnego w obu krajach – powiedziała Hilde Tonne, dyrektor generalna Statnett. 

Z kolei przedstawiciele niemieckiego operator TenneT podkreślili, że NordLink jest niezwykle ważnym elementem składowym europejskiej transformacji energetycznej, który pozwoli zrekompensować okresy bezwietrzne i bezsłoneczne, a jednocześnie zapewnić bezpieczny i niedrogi dostęp do zielonej energii w Europie.

Budowa kabla trwała 5 lat. Interkonektor przeszedł próbną eksploatację pod koniec 2020 roku i został oddany do komercyjnej eksploatacji w marcu 2021 roku. Całkowite koszty NordLink szacuje się w przedziale od 1,7 do 1,8 miliarda euro.


seaway7
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.