W maju oficjalnie otworzono połączenie międzysystemowe NordLink o mocy 1400 MW oraz długości 623 km. Kabel podmorski HVDC łączy dwa punkty – Adger w Norwegii oraz Szlezwik-Holsztyn w Niemczech.
27 maja br. oficjalnie nastąpiło otwarcie interkonektora łączącego Norwegię i Niemcy – NordLink. W uroczystości uczestniczyła premier Norwegii Erna Solberg, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz partnerzy Statnet, Tenneti bank inwestycyjny KFW.
Kabel o długości 623 km oraz mocy do 1400 MW będzie łączył systemy krajów przez kolejne 40 lat.
- Wraz z NordLink Niemcy i Norwegia zbliżają się do siebie jeszcze bardziej. Pierwszy, bezpośredni most elektroenergetyczny pomoże nie tylko ustabilizować ceny energii w obu krajach. NordLink to kamień milowy w zakresie zrównoważonych dostaw energii i ochrony klimatu w Europie – powiedziała Angela Merkel.
Z kolei premier Norwegii Erna Solberg powiedziała, że NordLink przyniesie ogromne korzyści zarówno Niemcom, jak i Norwegii.
- Przyczyni się to do bardziej efektywnego wykorzystania zasobów energetycznych i stworzy podwaliny pod dalsze inwestycje w produkcję OZE. Przyczyni się również do naszych wspólnych wysiłków na rzecz obniżenia emisji. Ponieważ Niemcy wycofują się z produkcji energii z węgla, NordLink ułatwi przejście od produkcji energii konwencjonalnej do odnawialnej. Jednocześnie zapewni dostęp do energii wtedy, gdy Norwegia jej potrzebuje – powiedziała Solberg.
- Dzisiaj świętujemy techniczne arcydzieło oraz wspaniały i udany projekt. To połączenie międzysystemowe jest ważnym krokiem w kierunku społeczeństwa w pełni zelektryfikowanego i odnawialnego w obu krajach – powiedziała Hilde Tonne, dyrektor generalna Statnett.
Z kolei przedstawiciele niemieckiego operator TenneT podkreślili, że NordLink jest niezwykle ważnym elementem składowym europejskiej transformacji energetycznej, który pozwoli zrekompensować okresy bezwietrzne i bezsłoneczne, a jednocześnie zapewnić bezpieczny i niedrogi dostęp do zielonej energii w Europie.
Budowa kabla trwała 5 lat. Interkonektor przeszedł próbną eksploatację pod koniec 2020 roku i został oddany do komercyjnej eksploatacji w marcu 2021 roku. Całkowite koszty NordLink szacuje się w przedziale od 1,7 do 1,8 miliarda euro.
Litwa. Nieznany wrak odkryty podczas badań dna na potrzeby MEW
Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej
Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej
Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie
PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2
Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker