• <

LNG, solidarność z Polską i czekanie na Baltic Pipe. Takie jest stanowisko Litwy

gm

28.04.2022 09:04 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska LNG, solidarność z Polską i czekanie na Baltic Pipe. Takie jest stanowisko Litwy

Partnerzy portalu

LNG, solidarność z Polską i czekanie na Baltic Pipe. Takie jest stanowisko Litwy - GospodarkaMorska.pl

„Jeżeli Polska będzie potrzebowała gazu, to do Polski on popłynie”, oznajmił w środę litewski minister energetyki Dainius Kreivys w reakcji na działania rosyjskiego Gazpromu, który całkowicie wstrzymał dostawy gazu dla Polski i Bułgarii.

„Jeśli będziemy widzieli, że na Łotwie i w Estonii nie jest skomplikowana sytuacja, to zapewne pomożemy i Polsce. Patrząc z perspektywy solidarności, jeśli Polsce gaz będzie potrzebny, to do Polski będzie płynął”, powiedział dziennikarzom Kreivys.

Minister przypomniał, że wkrótce otwarty zostanie gazociąg z Norwegii, Baltic Pipe, a 1 maja rozpocznie działalność polsko-litewski gazociąg GIPL.

Litwa na początku kwietnia podjęła decyzję o całkowitej rezygnacji z importu rosyjskiego gazu. Całe zapotrzebowanie kraju na gaz jest obecnie zaspokajane przez terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie. Zgodnie z planowanym harmonogramem, co miesiąc do terminalu będą docierały trzy duże ładunki LNG, co powinno wystarczyć dla wszystkich klientów. W razie potrzeby gaz może być również dostarczany na Litwę przez interkonektor gazowy z Łotwą.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.