• <
gryfia_70lat

CNN: Rosja grozi Japonii „krokami odwetowymi” w odpowiedzi na japońsko-amerykańskie manewry morskie

gm

28.04.2022 09:24 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie CNN: Rosja grozi Japonii „krokami odwetowymi” w odpowiedzi na japońsko-amerykańskie manewry morskie

Partnerzy portalu

CNN: Rosja grozi Japonii „krokami odwetowymi” w odpowiedzi na japońsko-amerykańskie manewry morskie - GospodarkaMorska.pl

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Igor Morgułow zagroził Japonii „krokami odwetowymi”, jeśli Tokio będzie rozwijać współpracę wojskową ze Stanami Zjednoczonymi w pobliżu rosyjskich granic – poinformował w środę CNN. Marynarki wojenne Japonii i USA zakończyły w ubiegłym tygodniu wspólne ćwiczenia na Morzu Wschodniochińskim i Filipińskim.

W kwietniu amerykański okręt wojskowy Abraham Lincoln wziął udział w podobnych manewrach na Morzu Japońskim – przekazał CNN. „Postrzegamy tego rodzaju inicjatywy jako zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego państwa. Jeżeli skala japońsko-amerykańskich przedsięwzięć militarnych będzie się zwiększać, podejmiemy kroki odwetowe w celu wzmocnienia zdolności obronnych Rosji”, zadeklarował Morgunow.

„Japonia i USA nie prowadzą żadnych niestandardowych działań, które mogłyby uzasadniać tego rodzaju reakcję”, ocenił James D.J. Brown, profesor nauk politycznych z filii amerykańskiej uczelni Temple University w Tokio.

Według CNN oświadczenie rosyjskiego resortu dyplomacji miało związek z długoletnim sporem obu państw o Wyspy Kurylskie, zacieśnieniem współpracy Japonii z NATO i ostatnimi działaniami rządu w Tokio wobec Ukrainy.

W opublikowanym 22 kwietnia dorocznym raporcie dyplomatycznym japońskiego ministerstwa spraw zagranicznych wyspy, które Rosja nazywa Południowymi Kurylami, określono mianem japońskich „terytoriów północnych”. Tokio użyło takiego sformułowania po raz pierwszy od dwóch dekad - zauważył CNN.

We wtorkowej rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim premier Japonii Fumio Kishida zadeklarował przekazanie temu krajowi pomocy humanitarnej, m.in. żywności i leków. W tym samym dniu sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział, że Japonia weźmie udział w czerwcowym szczycie NATO w Madrycie. Ponadto na początku kwietnia rząd w Tokio wydalił ośmioro pracowników rosyjskiej ambasady w tym mieście.

Rosja i Japonia wciąż nie podpisały po II wojnie światowej traktatu pokojowego z powodu sporu terytorialnego o Wyspy Kurylskie. ZSRR zajął je w 1945 roku, przyłączywszy się do wojny z Japonią. W latach 1947-1949 japońska ludność czterech wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy osób, została wysiedlona do Japonii.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.