• <
mewo_2022

Japonia nie wycofa się z Sachalin-2. „To osłabi sankcje nałożone na Rosję”, powiedział minister przemysłu

sg

22.04.2022 09:43
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Japonia nie wycofa się z Sachalin-2. „To osłabi sankcje nałożone na Rosję”, powiedział minister przemysłu

Partnerzy portalu

Japonia nie wycofa się z Sachalin-2. „To osłabi sankcje nałożone na Rosję”, powiedział minister przemysłu - GospodarkaMorska.pl

Japoński minister przemysłu Koichi Hagiuda zapewnił w piątek, że Japonia nie zamierza wycofać się z projektu Sachalin-2 na terenie Rosji.

Komentarze Hagiudy są następstwem czwartkowego doniesienia brytyjskiego dziennika The Telegraph, że koncern Shell prowadzi rozmowy z chińskimi firmami w sprawie sprzedaży swoich udziałów w projekcie skroplonego gazu ziemnego Sachalin-2.

„Jesteśmy przekonani, że jeśli Japonia wycofa się z projektu, a koncesje nabędzie Rosja czy kraj trzeci, mogłoby to wywindować ceny surowców i w efekcie wzmocnić Rosję, co wcale nie skutkowałoby natychmiastowymi sankcjami”, oświadczył na piątkowej konferencji prasowej japoński minister.

Wojna na Ukrainie sprawiła, że zaangażowanie Japonii w projekty naftowe i gazowe Sachalin-1 i Sachalin-2 znalazło się w centrum uwagi, ponieważ zachodnie firmy naftowe zapowiedziały wycofanie się z Rosji po jej inwazji na Ukrainę. Hagiuda poinformował w zeszłym tygodniu, że Japonia zamierza nadal utrzymywać swoje udziały w projekcie.

Historia projektu Sachalin-2 sięga 1992 roku. Od grudnia 2006 rosyjski Gazprom ma w nim większościowy (50% plus 1) udział. Innymi graczami są Shell (27,5% minus 1 udział) oraz japońskie Mitsui (12,5% udziałów) i Mitsubishi (10% udziałów).

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.