Litewski rząd ma podjąć w środę decyzję w sprawie wprowadzenia zakazu zawijania rosyjskich statków do litewskich portów w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę - poinformował Reuters, powołując się na agencję informacyjną krajów bałtyckich BNS.
"Statki płynące pod banderą agresora nie będą miały miejsca w porcie w Kłajpedzie" – oświadczył cytowany w środę przez agencję Reutera litewski minister transportu Marius Skuodis, odnosząc się do głównego portu Litwy.
Jak przekazała agencja Reutera, powołując się na BNS, rząd Litwy będzie w środę głosował nad zamknięciem litewskich portów dla statków rosyjskich w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Dodano, że zakaz miałby dotyczyć zarówno statków pływających pod rosyjską banderą, jak i jednostek "mających jakiekolwiek inne związki z Rosją, jej obywatelami oraz firmami".
We wtorek agencja Reutera podała, że zakaz zawijania rosyjskich statków do europejskich portów rozważa UE - byłyby to kolejne, po lotniczych, sankcje mające na celu utrudnienie rosyjskich dostaw handlowych. Odcięcie rosyjskich statków od hiszpańskich portów i wód terytorialnych rozważają też władze w Madrycie.
Swoje porty dla rosyjskich statków zamknęła już Wielka Brytania. We wtorek Kanada zapowiedziała, że "zamknie swoje porty dla statków należących do Rosji jeszcze w tym tygodniu" - podał Reuters.
Środa jest siódmym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Władze Federacji Rosyjskiej określają prowadzone działania jako "specjalną operację wojskową". W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.
Źródło: PAP
00:01:54
8
Gigantyczne suwnice STS dotarły do terminalu BCT w Gdyni
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
Chiński ciężarowiec półzanurzalny pobił rekord podczas załadunku offshore
Do floty Maersk dołącza nowy, dwupaliwowy kontenerowiec, Tema Maersk
Port Gdańsk ogłasza przetarg na opracowanie koncepcji zwiększenia głębokości wewnątrzportowego toru wodnego
Z Gdańska towary trafią na Słowację. Uruchomiono połączenie kolejowe
Transport i logistyka hamują. Barometr EFL najniższy od lat
Podsumowanie projektu LIMIT. Port Gdynia zapowiada konferencję