• <
gryfia_70lat

Kraje Unii Europejskiej konsultują zamknięcie wszystkich portów dla rosyjskich statków

02.03.2022 10:24 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Kraje Unii Europejskiej konsultują zamknięcie wszystkich portów dla rosyjskich statków

Partnerzy portalu

Kraje Unii Europejskiej konsultują zamknięcie wszystkich portów dla rosyjskich statków - GospodarkaMorska.pl
Fot. depositphotos.com

W Unii Europejskiej trwają konsultacje na temat zamknięcia portów morskich dla rosyjskich statków - poinformował w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na antenie Programu I Polskiego Radia.

"Są prowadzone konsultacje wewnątrzunijne, przede wszystkim rozmawia na ten temat (zamknięcia portów dla rosyjskich statków - PAP) pan premier Mateusz Morawiecki, podejmuje inicjatywy z tym związane. Ja miałem okazję w dniu wczorajszym rozmawiać z ministrem transportu Republiki Federalnej Niemiec i on powiedział wyraźnie, że taka decyzja, zdaniem rządu niemieckiego, powinna zostać podjęta" - powiedział Adamczyk.

"Jesteśmy przekonani, że to powinna być decyzja wspólna Unii Europejskiej, bo wówczas takie sankcje odnoszą skutek" - dodał.

Adamczyk poinformował, że minister transportu Litwy prowadzi już rozmowy na ten temat z państwami nadbałtyckimi.

Szef resortu infrastruktury wyjaśnił, że zakaz ma dotyczyć nie tylko statków pływających pod rosyjską banderą, ale i statków kontrolowanych, czarterowanych, albo obsługiwanych przez jakąkolwiek osobę powiązaną z Rosją.

Wielka Brytania jeszcze w poniedziałek zadeklarowała zakaz zawijania do brytyjskich portów dla wszystkich statków "będących własnością, eksploatowanych, kontrolowanych, czarterowanych lub zarejestrowanych przez Rosję bądź pływających pod rosyjską banderą". We wtorek postanowienie weszło w życie.

"Mam nadzieję, że Unia Europejska, że Komisja Europejska doprowadzi do tego, że będziemy mieli tożsame restrykcje z tymi, które podjęła Wielka Brytania" - powiedział Adamczyk.

Środa jest siódmym dniem inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Władze Federacji Rosyjskiej określają prowadzone działania jako "specjalną operację wojskową". W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.