• <
attis_konferecnja_2024

Prezes Gaz-System: Mamy w planie 30 dużych projektów

ac

14.05.2021 09:18 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Prezes Gaz-System: Mamy w planie 30 dużych projektów

Partnerzy portalu

Prezes Gaz-System: Mamy w planie 30 dużych projektów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gaz-system

W perspektywie 2023 r. priorytetem jest dokończenie strategicznych projektów dywersyfikacyjnych, zakładających budowę nowych lub rozbudowę istniejących punktów wejścia gazu do Polski – mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" prezes Gaz–System Tomasz Stępień.

Prezes Gaz–System w rozmowie z "Rz" był pytany, czy zgadza się z opinią, że Baltic Pipe zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

Stępień podkreślił, że Gaz–System jest krajowym operatorem przesyłowym, który od kilku lat konsekwentnie realizuje rządową strategię dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu do Polski.

– Ta strategia to wielki program inwestycyjny, którego jednym z filarów jest projekt Baltic Pipe. Jego realizacja oznacza dla naszego kraju, że wkrótce powstanie nowy alternatywny względem gazociągu jamalskiego korytarz, dzięki któremu będzie możliwy przesył do Polski nawet 10 mld m sześc. norweskiego gazu rocznie – wskazał Stępień.

Zapowiedział, że w planie inwestycyjnym spółki jest ponad 30 dużych projektów infrastrukturalnych. "Najbardziej znane inwestycje Gaz–System to oczywiście Baltic Pipe, Korytarz gazowy północ–południe, rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, interkonektory z Litwą i Słowacją oraz projekt FSRU w Zatoce Gdańskiej" – wymienił.

Jak dodał, w perspektywie 2023 r. priorytetem jest dokończenie przez Gaz-System wszystkich strategicznych projektów dywersyfikacyjnych, zakładających budowę nowych lub rozbudowę obecnie istniejących punktów wejścia gazu do Polski.

– Od 2023 r. będziemy się mocniej koncentrować na inwestycjach, które mają charakter komplementarny w stosunku do realizowanych obecnie projektów strategicznych. Priorytetem w tym okresie będzie wzmocnienie krajowego systemu przesyłowego tak, by efektywnie rozprowadzać po Polsce gaz pozyskany z nowych źródeł i obsługiwać klientów, których zapotrzebowanie na gaz rośnie – podkreślił Stępień.

Wskazał, że budowa Baltic Pipe jest już mocno zaawansowana – zarówno w części lądowej, jak i morskiej. "My zadeklarowaliśmy rynkowi pełną komercyjną gotowość przesyłu gazu Baltic Pipe w roku gazowym 2022/2023, czyli od października 2022 r." – powiedział.


Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.