• <
mewo_2022

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu Tworóg – Tworzeń

zk

13.04.2021 11:17 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu Tworóg – Tworzeń

Partnerzy portalu

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu Tworóg – Tworzeń - GospodarkaMorska.pl
Fot. gaz-system.pl

Gazociąg Tworóg-Tworzeń jest kolejnym fragmentem strategicznej magistrali gazowej Korytarz Północ-Południe, który został włączony do krajowego systemu przesyłowego na południu Polski.

Gazociąg o długości 55 km i średnicy 1000 mm przebiega przez 7 gmin województwa śląskiego: Tworóg, Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Ożarowice, Mierzęcice, Siewierz i Dąbrowa Górnicza. Został połączony z niedawno wybudowanym gazociągiem Tworóg – Kędzierzyn i będzie połączony z powstającym gazociągiem Pogórska Wola – Tworzeń.

Oddanie tej inwestycji do użytkowania oznacza, że obecnie zakończyliśmy budowę i włączyliśmy do sieci ponad 500 km nowych gazociągów z 800 km Korytarza Północ-Południe. Na pozostałych odcinkach tego projektu trwają obecnie zaawansowane prace budowlane, które zakończymy w I kwartale 2022 roku. Ukończenie tego projektu jest kluczowe, by jako operator efektywnie rozprowadzić po Polsce gaz z nowych punktów wejścia, takich jak Baltic Pipe i Terminal LNG – powiedział Artur Zawartko, Wiceprezes GAZ-SYSTEM.

Wzdłuż gazociągu posadowiono telemetryczną linię światłowodową, a na jego trasie wybudowano 5 zespołów zaporowo-upustowych. 46 przeszkód terenowych pokonano metodami bezwykopowymi, w tym zastosowano:

• 3 razy metodę Direct Pipe,
• 23 razy metodę mikrotunelingu,
• 20 razy metodę przewiertu lub przecisku poziomego.

Budowa rozpoczęła się w maju 2018 r., wykonawcą robót budowlanych było konsorcjum firm PORR S.A. i Denys NV, a nadzór inwestorski prowadziła firma ECMG GmbH.

Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 218 mln złotych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.