• <

Malta również inwestuje w morską energetykę wiatrową

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Malta również inwestuje w morską energetykę wiatrową

Partnerzy portalu

Fot. Untrakdrover, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Na Malcie trwają prace nad ustawą, która umożliwi ustanowienie pierwszego w kraju przetargu na morską energetykę wiatrową oraz słoneczną.

W maltańskim parlamencie odbyło się już drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o wyłącznej strefie ekonomicznej, która ma umożliwić otwarcie wód na potrzeby energetyki. Po przyjęciu ustawy, które ma nastąpić w najbliższej przyszłości, Malta planuje wystosowanie międzynarodowego zaproszenia do składania ofert na realizacje projektów morskiej energetyki wiatrowej oraz pływającej energetyki słonecznej.

Dodatkowo, premier Robert Abela ujawnił, że w planach jest także budowa drugiego interkonektora dla energii odnawialnej i dotycząca go umowa o współpracy z Libią.

Potencjał Malty w morskiej energetyce wiatrowej oceniany jest na 25 GW. Eksperci twierdzą, że na tamtejszych wodach najlepiej sprawi się technologia pływających turbin.

Co ciekawe, istnieje już kilka zaawansowanych projektów pływających farm wiatrowych w okolicach Malty, w tym na Kanale Maltańskim, ale lokowane są one na wodach włoskich.

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.