• <
attis_konferecnja_2024

Bułgaria i Grecja będą wspólnie kupować LNG

gm

05.05.2022 20:51 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Bułgaria i Grecja będą wspólnie kupować LNG - GospodarkaMorska.pl

Bulgargaz i greckie przedsiębiorstwo gazownicze DEPA rozpoczną wspólne zakupy LNG, poinformował w czwartek Reuters.

„Bułgaria i Grecja uzgodniły w czwartek, że będą dążyć do wspólnych dostaw gazu dla południowo-wschodniej Europy i zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu w obliczu wojny na Ukrainie”, powiedział w czwartek cytowany przez Reutersa bułgarski minister energetyki Aleksander Nikołow. „Bułgarski dostawca gazu Bulgargaz i greckie przedsiębiorstwo gazownicze DEPA będą poszukiwać możliwości dostaw gazu dla regionu”, dodał.

Reuters przekazał słowa greckiego ministra energetyki Kostasa Skrekasa, który powiedział, że obie firmy uzgodniły rozpoczęcie wspólnych zakupów skroplonego gazu ziemnego (LNG). Zdaniem Skrekasa „powinno to poprawić ich pozycję negocjacyjną”.

Skrekas zaznaczył, że Grecja planuje wkrótce podwoić pojemność magazynową swojego jedynego terminalu LNG w Revithoussa koło Aten i zbudować nowy terminal LNG w Alexandroupolis na północy Grecji do końca 2023 roku. Poinformował również, że w lipcu powinien zacząć działać interkonektor gazowy IGB łączący oba kraje, którym będzie przesyłany gaz z terminali LNG i azerskich gazociągów do Bułgarii.

„Wierzę, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom, istniejącej infrastrukturze i niewielkim modernizacjom, możemy zdywersyfikować region w znaczący sposób i raz na zawsze odciąć się od zależności (od Rosji)”, powiedział cytowany przez Reutersa wicepremier Bułgarii Assen Vassilev.

27 kwietnia Rosja wstrzymała dostawy gazu do Bułgarii, po tym jak kraj odmówił płatności w rublach. Jak przypomniał Reuters, Bułgaria zaspokajała 90 proc. swojego zapotrzebowania na gaz poprzez import z Rosji.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.