• <
smartre_2023

Morski interkonektor połączy Grecję z Egiptem. Celem jest przesył energii z OZE

24.10.2022 12:44
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Morski interkonektor połączy Grecję z Egiptem. Celem jest przesył energii z OZE

Partnerzy portalu

Morski interkonektor połączy Grecję z Egiptem. Celem jest przesył energii z OZE - GospodarkaMorska.pl
Fot. Copelouzos

Przedstawiciele greckiej grupy Copelouzos spotkali się z władzami Egiptu w celu podsumowania dotychczasowych działań na rzecz produkcji OZE w Egipcie i przesyłu bezemisyjnej energii do Grecji. Ten ma być realizowany za pomocą podmorskiego kabla Gregy-Elica. 

Projekt „Gregy-Elica Interconnection” zakłada inwestycję w instalacje OZE o mocy 9,5 GW w Egipicie. Następnie energia ta będzie przesyłana do Grecji za pomocą podmorskiego, podwójnego kabla biegnącego na trasie 954 km z wioski portowej El Sallum do Attyki. Energię będzie konsumował przemysł, ale część jej będzie wykorzystana na rzecz produkcji zielonego wodoru. 

Źródła OZE będą obejmować energetyką wiatrową i słoneczną. Inwestycja przekroczy 3,5 mld euro, a część kosztów w wysokości 1,5 mld euro zostanie sfinansowana przez grupę greckich banków. 

Rok temu grupa Copelouzos złożyła wniosek o jego włączenie projektu do dziesięcioletniego planu rozwoju europejskich sieci energetycznych (TYNDP 2022). Projekty wpisane na europejską listę PCI to ważne projekty transgraniczne, które łączą systemy energetyczne krajów UE i państw trzecich oraz pomagają Unii Europejskiej w osiągnięciu celów klimatycznych i realizacji polityki energetycznej. Projekt został niedawno włączony do 10-letniego planu rozwoju Entso-E, gdzie wskazuje się, że kabel zostanie oddany do użytku w 2028 roku. W marcu inwestor informował o 2025 roku. 

Grupa Copelouzos, w kontekście udokumentowania znacznej wartości transgranicznej tego projektu, przeprowadziła szeroko zakrojone badania, które wykazały, że wraz z wdrożeniem tego połączenia elektrycznego Grecja-Egipt, w istniejących sieciach przesyłowych Grecja-Włochy i Grecja-Bułgaria zostanie uwolniona moc około 700 MW.

Warunki klimatyczne i pogodowe dla OZE w Egipcie są znacznie lepsze niż w Grecji, co wykorzystuje rząd tego kraju, rozwijając projekty energetyki wiatrowej i słonecznej o łącznej mocy 61 GW. 

Źródło: Grupa Copelouzos

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.