• <

W Norwegii zidentyfikowano wrak niemieckiego okrętu wojennego Karlsruhe

07.09.2020 19:33 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie W Norwegii zidentyfikowano wrak niemieckiego okrętu wojennego Karlsruhe

Partnerzy portalu

 W Norwegii zidentyfikowano wrak niemieckiego okrętu wojennego Karlsruhe - GospodarkaMorska.pl
fot. wikipedia

Na Morzu Północnym nieopodal miasta Kristiansand zidentyfikowano wrak niemieckiego krążownika lekkiego Karlsruhe, zatopionego podczas II wojny światowej - poinformował norweski operator sieci energetycznej Stattnet.

Na nieznany obiekt, spoczywający na głębokości 490 metrów, pracownicy Statnet natrafili przypadkowo w 2017 roku. Okazało się, że znajduje się on zaledwie 15 metrów od ułożonego na dnie morza kabla energetycznego od 1977 roku łączącego Norwegię z Danią. Dopiero jednak teraz na podstawie zdjęć i skanów sonarowych archeologom udało się zidentyfikować wrak, a zarejestrowane pod wodą materiały w poniedziałek opublikowała norweska telewizja publiczna NRK. Na filmie zaobserwować można swastykę, jaką oznaczony był niemiecki krążownik.

"O losie okrętu wojennego Karlsruhe można przeczytać w podręcznikach do historii, ale nikt dotychczas nie wiedział, gdzie zatonął" - powiedział Frode Kvaloe z Norweskiego Muzeum Morskiego.

Niemiecki krążownik Karlsruhe był flagowym okrętem w ataku na Kristiansand 9 kwietnia 1940 roku. Tego samego dnia wieczorem w drodze powrotnej został on storpedowany przez brytyjski okręt podwodny

Operator energetyczny Statnett oświadczył, że gdyby wcześniej wiadomo było, że sąsiedztwie znajduje się wrak, z powodów bezpieczeństwa zmieniono by trasę przebiegu kabla. W latach 70. ubiegłego wieku nie dysponowano zaawansowaną techniką sprawdzania dna morskiego.

"Możemy mówić o szczęściu. Kabel mógłby zawadzić o znajdujące się na wraku działa" - podkreślił Ole Petter Hobberstad ze Statnett, który zabezpieczając sieć przesyłową natrafił na wrak.

Skan sonarowy zatopionego niemieckiego  okrętu wojennego „Karlsruhe”, który został zaobserwowany 13 mil morskich od Kristiansand w Norwegii, według Statnett, jest widoczny w tej niedatowanej ulotce otrzymanej przez Reuters 7 września 2020 r. (Statnett

Gospodarka Morska
Skan sonarowy zatopionego niemieckiego krążownika; źródło: Statnett

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.