• <
siemens_gamesa_2022

Metanol ograniczy emisje podczas układania kabli morskich

23.11.2022 20:47
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Metanol ograniczy emisje podczas układania kabli morskich

Partnerzy portalu

Metanol ograniczy emisje podczas układania kabli morskich - GospodarkaMorska.pl
Fot. Cecon Contracting AS/Linkedin

Norweska spółka Cecon Contracting zawarła umowę na budowę najnowocześniejszego statku do układania kabli. Statek zostanie dostarczony ze stoczni Sefine w Turcji w pierwszym kwartale 2025 roku. Jednostka będzie napędzana metanolem, co staje się nowym trendem wśród projektantów. 

Za projekt odpowiedzialni są architekci z NSK Ship Design wraz z zespołem inżynierów Cecon. Norweska firma to wykonawca instalacji morskich i podmorskich dla przemysłu energetycznego i telekomunikacyjnego. 

Celem konstruktorów jest budowa jednostki przyjaznej dla środowiska, bez uszczerbku na zdolności instalacyjnej i czas pracy. Statek zostanie dostarczony z podwójnym systemem paliwowym na metanol oraz z pakietem akumulatorów do hybrydowego magazynowania energii.

Zielony napęd pozwoli na zmniejszenie emisji o 75 proc. Statek będzie mógł magazynować 700 m. sześć metanolu, a agregat na metanol będzie składał się z czterech jednostek o mocy 1500 kW. Ponadto jednostka będzie wyposażona w 70-tonowy dźwig. W magazynie pod pokładem będzie mógł pomieścić kabel o masie do 2800 ton. 

Statek będzie przygotowany do typowych usług związanych z morską energetyką wiatrową, jak również do lekkich prac budowlanych.

Metanolowy trend

Cytowany przez portal Maritime Executive główny konsultant DNV Martin Christian Wold podkreślił niedawno, że po raz pierwszy w październiku zamówienia na statki zasilane metanolem przewyższyły zamówienia na statki zasilane LNG. 

DNV w swojej bazie danych Alternative Fuel Insights podaje, że obecnie w eksploatacji znajduje się 20 statków napędzanych metanolem. Zamówienia na budowę statków, które mają być zrealizowane w ciągu najbliższych sześciu lat, zapewnią do użytkowania kolejne 64 statki zasilane metanolem. Obecnie paliwo te jest wykorzystywane głównie przez zbiornikowce do przewozu ropy i chemikaliów.

Źródło: Linkedin/Maritime Executive

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.