• <
siemens_gamesa_2022

Nowy rekord produkcji energii morskiej. Dragon szwedzkiego Minesto

sg

22.11.2022 12:50
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Nowy rekord produkcji energii morskiej. Dragon szwedzkiego Minesto

Partnerzy portalu

Nowy rekord produkcji energii morskiej. Dragon szwedzkiego Minesto - GospodarkaMorska.pl
Fot. Minesto

Po tym, jak uzyskał pozwolenia, wypłynął na wody Wysp Owczych. Już w październiku i listopadzie jego mikrosieć wyprodukowała rekordową ilość mocy. Dragon 4 to najnowszy produkt Minesto, szwedzkiej firmy specjalizującej się w zielonych innowacjach w branży morskiej.

Dragon 4 to projekt z serii Dragon Class szwedzkiej firmy Minesto. To innowacyjne rozwiązanie spełniające funkcje małej elektrowni wodnej. Wykorzystuje technologię zwaną Deep Green. Projekt narodził się i był testowany na Wyspach Owczych.

Aby Dragon 4 działał równolegle, potrzebne są dwa generatory mocy. Obecnie wypuszczono jeden. Drugi zostanie zainstalowany jak tylko pozwolą na to warunki pogodowe. Firma przewiduje, że stanie się to już w grudniu.

Minesto ma w planach także rozwój swojej elektrowni Dragon 12 (1,2 MW) na skalę przemysłową. Obecnie instalacja Dragon 12 jest zaplanowana na wiosnę 2023 roku.

„Długoterminowe cele projektu pozostają nienaruszone, a projekt układu Hestfjord o mocy 30 MW postępuje zgodnie z planem. Fakt, że Dragon 4 się sprawdził, daje nam prawdziwe zaufanie do naszej pracy, co przekłada się na ulepszoną wersję Dragon 12” — powiedział dr Martin Edlund, dyrektor generalny Minesto.

Jak działa technologia Deep Green?

Opatentowana przez Minesto ekologiczna technologia produkcji energii Deep Green działa na zasadach latawca. Za jej pomocą generowana jest energia elektryczna z fal morskich.

Skrzydło wykorzystuje hydrodynamiczną siłę nośną wytwarzaną przez podwodny prąd do poruszania latawcem. Dzięki pokładowemu systemowi sterowania i sterom latawiec jest autonomicznie sterowany we wcześniej ustalonej figurze „ósemki”, popychając turbinę w wodzie. W ten sposób turbina doświadcza przepływu wody kilkakrotnie większego niż rzeczywista prędkość strumienia.

Turbina „wtłacza” moc do generatora, który wyprowadza energię elektryczną za pomocą kabla zasilającego w uwięzi. Następnie pępowina dna morskiego przesyła energię elektryczną do połączenia na lądzie.

Gospodarka Morska
Fot. Minesto
Gospodarka Morska
Fot. Minesto

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.