• <
siemens_gamesa_2022

Port Göteborg przyłącza się do inicjatywy zielonej żeglugi

rk

21.11.2022 12:00 Źródło: Port of Gothenburg
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Port Göteborg przyłącza się do inicjatywy zielonej żeglugi

Partnerzy portalu

Port Göteborg przyłącza się do inicjatywy zielonej żeglugi - GospodarkaMorska.pl
Port of Gothenborgh

Szwedzki rząd wybrał trzy projekty dla infrastruktury portowej w Göteborgu, dotyczące zielonej transformacji żeglugi, które mają stanowić wkład Szwecji w międzynarodową inicjatywę Green Shipping Challenge.


Międzynarodowe przedsięwzięcie wiąże się z zachęceniem rządów państw i innych podmiotów do przedstawienia konkretnych zobowiązań, aby sektor żeglugi międzynarodowej mógł przyczynić się do osiągnięcia celu, jakim jest ograniczenie emisyjności. Inicjatywa jest wspierana przez rządy USA i Norwegii, do których dołączają kolejne kraje. Została zapoczątkowana podczas szczytu klimatycznego COP27 w Sharm-el-Sheikh w Egipcie.


- Dla dekarbonizacji ważne jest zmniejszenie emisji CO2 wynikającej z ruchu morskiego. Szwedzka żegluga jest pod tym względem daleko do przodu w kwestii rozwoju tej inicjatywy, dającej szwedzkim firmom możliwość konkurowania i przyczyniania się do globalnej zmiany w trendach energetycznych - stwierdził szwedzki minister infrastruktury i mieszkalnictwa Andreas Carlson.


W ramach swojej inicjatywy Szwecja przedstawiła trzy zobowiązania, które mają stymulować przejście na zieloną żeglugę. Wszystkie z nich wiążą się z portem w Göteborgu. Pierwsze dotyczy rozwoju zielonego korytarza pomiędzy Szwecją a Belgią. Zainicjowano go 12 października z okazji Dnia Portu w Göteborgu i wiązało się to z stworzeniem zeroemisyjnej trasy do portu North Sea. Oba miejsca zobowiązały się do dokonania niezbędnego dostosowania infrastruktury w celu utworzenia zielonego korytarza. Obejmują one przepisy operacyjne dotyczące bunkrowania zrównoważonych paliw oraz zwiększenie zniżek na opłaty portowe dla statków stosujących czystsze paliwa w ramach odpowiednich systemów zniżek środowiskowych.


Drugi to współpraca całej branży, dzięki której port w Göteborgu stanie się pierwszym w Europie hubem dla zielonego paliwa elektrycznego. W tym celu operatorzy promowi Stena Line, DFDS oraz firmy energetyczne Ørsted i Liquid Wind nawiązały współpracę ze szwedzkim portem w Göteborgu w celu utworzenia hubu elektrometanolu (e-fuels) i uruchomienia go w 2025 roku.

Trzecie przedsięwzięcie jest bardzo podobne, gdyż dotyczy współpracy w zakresie rozwijania zielonego korytarza żeglugowego pomiędzy portem w Göteborgu a tym znajdującym się w Rotterdamie w Holandii.

- Jesteśmy dumni, że możemy przyczynić się do zobowiązań Szwecji na COP27 za pomocą konkretnych projektów, które prowadzą do rzeczywistej redukcji emisji i które mogą również wskazać drogę dla innych portów. Port w Göteborgu od wielu lat prowadzi bardzo ambitne działania na rzecz klimatu i cieszy nas fakt, że możemy teraz jeszcze bardziej wcielić je w życie, tworząc nowe zielone korytarze oparte na alternatywnych paliwach dla żeglugi, znacznie ograniczających emisję - powiedział szef międzynarodowych spraw publicznych i zrównoważonego rozwoju w Zarządzie Portu w Göteborgu Edvard Molitor.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.