• <
gryfia_70lat

W stoczni Crist powstanie częściowo wyposażony kablowiec dla Nexans (wideo)

ew

04.07.2018 13:03 Źródło: ulstein.com/własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki W stoczni Crist powstanie częściowo wyposażony kablowiec dla Nexans (wideo)

Partnerzy portalu

W stoczni Crist powstanie częściowo wyposażony kablowiec dla Nexans (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Jak poinformowała na swojej stronie norweska stocznia Ulstein - firma Nexans Subsea Operations podpisała z nią kontrakt na budowę dużego kablowca. Co ciekawe, ta zaawansowana jednostka, wyposażona w bęben do składowania i wyciągania kabli, zostanie zbudowana (jako częściowo wyposażona) w stoczni Crist, w Gdyni.  

Jak powiedział nam Tomasz Wrzask, PR Manager CRIST S.A.: "W czerwcu podpisalismy umowę na budowę częściowo wyposażonego kablowca Nexans Aurora. Jest to kontynuacja naszej ścisłej współpracy, która była już widoczna przy takich projektach jak budowa jednostki NB 312 „National Geographic Endurance” czy największego promu hybrydowego świata dla Color Line. Bardzo cieszymy się, że ta kooperacja trwa i będzie kontynuowana."

Duży kablowiec Nexans Aurora, z systemem pozycjonowania dynamicznego klasy DP3, powstanie według projektu ST-297 CLV (Cable Laying Vessel) z okrętowego biura projektowo-konsultingowego Skipsteknisk z Alesund. Statek będzie przystosowany do pracy w trudnych warunkach pogodowych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich zdolności manewrowych i utrzymywaniu pozycji.  

Gunvor Ulstein, dyrektor generalny Ulstein Group, komentuje: "Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Nexans, solidny i ważny gracz tej branży, wybiera Ulsteina do realizacji tego projektu. Mamy wieloletnie doświadczenie w budowaniu zaawansowanych jednostek i z niecierpliwością czekamy na konstruktywną i owocną współpracę z Nexans w nadchodzących latach ".

Według projektu zostanie wyposażona w tzw. "karuzelę" (bęben do składowania i wydawania kabli) o ładowności lub o pojemności 10 000 ton, a także kosz na kabel światłowodowy o ładowności 450 ton.

Zaawansowana jednostka o długości 149,9 m, szerokości 31 m i nośności 17 000 ton pomieści na pokładzie 90-osobową załogę. Będzie przystosowana do układania kabli energetycznych, w tym układania kabli w wiązkach, ich łączenia, naprawy i ochrony. Będzie również wyposażona w kosz na kabel światłowodowy o ładowności 450 ton.

Podstawowa działalność Nexans obejmuje zaawansowane rozwiązania dotyczące okablowania i łączności. Firma ma ponad 120-letnią historię i zatrudnia obecnie ponad 26 000 osób.

Stocznia CRIST jest obecnie jedną z największych polskich stoczni. W trakcie dwudziestosiedmioletniej działalności CRIST osiągnął pozycję jednego z czołowych producentów wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego w segmentach urządzeń hydrotechnicznych oraz jednostek pływających dla największych światowych odbiorców. Jakość świadczonych usług oraz potencjał produkcyjny CRIST znajduje coraz większe uznanie u armatorów, czego doskonałym dowodem są kolejne kontrakty wypełniające portfel zamówień do końca 2018 roku. Stocznia koncentruje swój rozwój wokół budowy specjalistycznych statków i konstrukcji dla przemysłu morskiego.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.