• <
mewo_2022

Innowacyjna turbina pływowa O2 zasili w energię 2 tys. gospodarstw domowych w Szkocji

16.08.2021 16:35 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Innowacyjna turbina pływowa O2 zasili w energię 2 tys. gospodarstw domowych w Szkocji

Partnerzy portalu

Innowacyjna turbina pływowa O2 zasili w energię 2 tys. gospodarstw domowych w Szkocji - GospodarkaMorska.pl
Fot. Orbital

O2, najpotężniejsza na świecie turbina pływowa skonstruowana przez Orbital Marine Power, rozpoczęła produkcję energii elektrycznej oraz jej eksport do sieci w Europejskim Centrum Energetyki Morskiej (EMEC) na wyspach Orkady położonych na Morzu Północnym.

Innowacyjna pływająca turbina jest zakotwiczona na obszarze testowym Fall of Warness, gdzie kabel podmorski łączy elektrownię o mocy 2 MW z lokalną lądową siecią elektryczną.

Turbina pływowa została skonstruowana i uruchomiona w szkockim Dundee na początku 2021 roku, a następnie przeholowana w stronę archipelagu Orkady. Turbina o długości 74 m będzie pracować na wodach u wybrzeży Orkadów przez następne 15 lat, zaspokajając roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną około 2 tys. brytyjskich domów.

W planie także produkcja zielonego wodoru

Na kolejnym etapie rozwoju, O2 będzie dostarczać energię do lądowego elektrolizera EMEC, aby wygenerować ekologiczny wodór, który zostanie wykorzystany do zademonstrowania projektów dekarbonizacyjnych w sektorze energetyki.

– W naszej wizji ten projekt jest początkiem wykorzystania zasobów energii pływów na całym świecie, aby odegrać znaczącą rolę w walce ze zmianami klimatycznymi, tworząc jednocześnie nowy, niskoemisyjny sektor przemysłowy – powiedział prezes Orbital, Andrew Scott.

Budowa turbiny pływowej O2 została wsparta przez rząd szkocki w ramach Saltire Tidal Energy Challenge Fund. Projekt O2 otrzymał pomoc finansową z unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020 w ramach projektu FloTEC oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg North West Europe.

Firma Orbital stawia sobie teraz za cel komercjalizację swojej technologii poprzez rozmieszczenie kolejnych turbin o mocy wielu MW. Wspieranie tego przedsięwzięcia na wodach Wielkiej Brytanii przynosi znaczące korzyści. 80 procent elementów turbiny zostało dostarczone przez brytyjskich dostawców. Przewiduje się, że w wyniku komercjalizacji koszty gwałtownie spadną po wprowadzeniu technologii na rynek, jak wcześniej wykazano w przypadku energii wiatrowej i słonecznej.

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.